Přeskočit na obsah

Rodný kraj Františka Kupky

Narodil se v Opočně 23. září 1871 v rodině notářského solicitátora Václava Kupky. V Podorlicku se utvářely první Kupkovy výtvarné snahy, které jej dovedly ke studiu umění.

Rozhodující pro Kupkovo umělecké směřování bylo jeho studium u Aloise Studničky, profesora řemeslnické školy v Jaroměři. Studnička Kupku přivedl k dílu Josefa Mánesa a připravil ho ke studiu na pražské Akademii. Nové inspirace a příležitosti pro vlastní tvorbu nalezl teprve v Paříži, kam přesídlil roku 1896. Se svou ženou Eugénií se usadil v domě na pařížském předměstí Puteaux.

Kolem roku 1900 se Kupkovo jméno zapsalo do povědomí pařížských uměleckých kruhů jako jméno kreslíře karikatur a sociálně kritických vizí, vrcholících v cyklech Peníze (1902), Mír a Náboženství (1904).

Rozhodující pro Kupkovo objevitelské dílo se stala léta druhé poloviny prvního desetiletí po roce 1900. Přelomovým dílem na cestě k novému způsobu výtvarného chápání skutečnosti se stal obraz Klávesy piana, Jezero (1909), na který navazovala řada obrazů převádějících nové vnímání skutečnosti do jazyka abstraktní malby. Slavným se stal zejména obraz Dvoubarevná fuga, první abstraktní malba vytvořená a vystavená v Paříži roku 1912.

Význam Kupkova díla v době Kupkova života nejvíce ocenili malíři sami, kteří spolu s Kupkou v Paříži založili skupinu Abstraction-Céation a posléze Kupku zvolili jejím čestným předsedou.

Po Kupkově smrti roku 1957, zejména pak v posledních desetiletích, zájem o Kupkovu tvorbu neustále vzrůstá.  Jeho jméno se stává jedním z nejdůležitějších jmen dějin kultury moderní doby. Přesto, že většinu svého života strávil v Paříži, celý život zůstal spjat se svou rodnou zemí a neváhal za svobodu Československa bojovat.

kupka.opocno.cz

rop eu
nahoru