Přeskočit na obsah

Doprava do Orlických hor

Oblast Orlických hor a Podorlicka je historicky protkaná dostatečnou hustotou silničních a železničních sítí. Upravené silniční tahy vás dovedou až k nejvýše položeným místům v oblasti. Jelikož se jedná o příhraniční oblast, existuje zde několik hraničních přechodů pro turisty a cykloturisty. Do regionu, konkrétně do Rokytnice a do Deštného v Orlických horách směřují z Prahy i Brna dálkové autobusové linky. Spojení s horskými oblastmi je zajištěno veřejnou linkovou dopravou firmy AUDIS BUS, která se specializuje také na turistickou dopravu v Orlických horách a Podorlicku.

 

Cyklobusy Orlických hor 2021

CyklobusyCyklobusy do Orlických hor vyjíždí letos již po devatenácté. Jezdí od  29. května každou sobotu a neděli a také o svátcích až do 28. září 2021. Cyklobusy přepraví turisty a cykloturisty do Orlických hor autobusy s turistickým přívěsem a přizpůsobují trasy a časy spojů poptávce turistů a cykloturistů.

I v letošním roce je pro Vás připraven propagační materiál s mapou a linkami, který představuje systém cyklobusů v Orlických horách. Tento velký region Východních Čech Vám je tak představen prostřednictvím třech oblastí. Jednotlivé linky jsou do těchto oblastí zařazeny podle toho, do jakých hor vyvážejí cyklisty.

Jedná se o:

Orlické hory – Podorlicko 

Bukovou horu 

Králický Sněžník

V letošním roce bohužel nebude z důvodu omezení na státních hranicích v provozu mezinárodní linka přes Polsko. V rámci vlastních spojů oproti loňskému roku došlo pouze k minimálním změnám. Jedná se zejména o úpravu jízdních řádů z důvodu uzavírek, například díky rekonstrukci komunikace v Říčkách nezajíždí cyklobus na Mezivrší, ale jede na Šerlich přes Bartošovice a Neratov.

V průběhu roku se mohou objevit další uzavírky, a tak ve vlastním zájmu prosím sledujte aktuální on-line informace o spojích. K tomu Vám slouží také mobilní aplikace IREDO. I nadále můžete využít internetové stránky http://tabule.oredo.cz, QR kódy na zastávkách nebo informační linku IREDO.

Důležité upozornění: V současném období dochází k velkému rozmachu jízdních kol s přídavným pohonem. Dovolujeme si vás upozornit, že dle platných Smluvních a přepravních podmínek IREDO je přeprava kol s jiným než elektrickým přídavným motorem a přeprava elektrokol s neodnímatelnou baterií zakázána.

Jako každoročně si vás dovolujeme požádat o věnování patřičné pozornosti bezpečí při jízdě na kole. Respektujte i další účastníky turistiky, zejména pěší chodce. Při výběru trasy nezapomínejte na své zdraví a současnou aktuální kondici. Pro jistotu si do svých mobilních telefonů uložte kontakty nejen na Horskou službu ČR, ale i na polskou partnerskou záchrannou organizaci GOPR.

Odkazy a kontakty naleznete v brožurce. Zároveň si Vám dovolujeme v tomto novém materiálu představit několik turistických novinek a řadu turisticky zajímavých měst, které můžete při cestách s cyklobusy navštívit.

Zároveň bude tato brožurka k dispozici v informačních centrech v Královéhradeckém i Pardubickém kraji, přímo v cyklobusech a stejně tak v běžných linkových autobusech.

Pro letošní cykloturistickou sezónu vám přejeme krásné počasí a mnoho nevšedních zážitků ze sedla kola.

Všem cykloturistům nabízíme níže ke stažení aktualizované jízdní řády s rozdělením na jednotlivé oblasti. 

www.euro-glacensis.cz

 

Mapa cyklobusů

 

RadioBUS Turista

Celoročně jezdí po regionu RadioBUS Turista, minibus s cyklopřívěsem, který je v provozu denně na objednávku (bezplatná linka 800 10 15 20). Není vázán žádným jízdním řádem a trasu si tak můžete přizpůsobit zcela dle vlastních potřeb či výkonu. Je ideálním řešením, pokud start a cíl cesty neleží v jednom místě, ať již se jedná o ubytovací zařízení či parkování vlastního automobilu. Nově je oficiálním nástupním místem radiobusu také SKI Centrum Říčky.

www.audis.cz

TiP: Na pevnost Haničku s RadioBUSEM – tuto službu ocení nejen handicapovaní, ale také senioři či rodiny s dětmi.

Radiobus

Autodoprava Hrnčíř, Deštné v Orlických horách

Soukromá autodoprava pana Hrnčíře z Deštného v Orlických horách nabízí dopravu celkem 2 mikrobusy (1 mikrobus – 8 osob) po celých Orlických horách, podhůří i do sousedního Polska např. k pramenům Divoké Orlice (Topielska), do Kudowy Zdroje, Walbřichu a dalších zajímavých míst česko-polského pohraničí. Mikrobus běžně zajíždí i na Pastvinskou přehradu nebo Zemskou bránu. Služba je v provozu denně po celý rok. Mikrobus s váhou do 3,5 t navíc může využít i cesty a hraniční přechody, kde je provoz běžných autobusů jinak omezen (např. hraničního přechodu u Olešnice, Kamienczyku aj.). S touto službou tak již nemusíte při poznávání zdejšího kraje přemýšlet, kdo z vás bude řídit, nebo jak a kdo se vrátí pro auto, a vychutnáte si tak váš výlet po regionu bez jakýchkoliv omezení, a nepřijdete ani o možnost ochutnat místní regionální piva či další pochutiny. Pro milovníky cyklistiky je k dispozici i cyklovlek s kapacitou pro 7 kol. Cena služby: sazba 10 Kč/km bez ohledu na počet osob. Stačí již jen zavolat a domluvit se.

 Tel.: +420 603 312 760, http://hrncir.onet.cz/autodopravamikrobusem.htm

 

Letní provoz lanovek Orlických hor

Víkendový provoz lanovek zahájily areály 26. 5. 2018 v Deštném a 2. 6. 2018 v ŘíčkáchSKIRESORT Buková hora rozjede lanovky až v srpnu a to pouze o víkendech. Lanovka v Říčkách vás vyveze na vrch Zakletý, který je přímo na trase hlavní hřebenovky a je tak ideálním nástupním místem pro pěší i cyklisty.

  • Lanovka Deštné v Orlických horách - v provozu od 26. 5. 2018 vždy pouze ve dnech sobota a neděle, od 1. 7. do 31. 8. 2018 každý den. Lanovka jezdí každou půlhodinu od 9 do 17 hod, nejede ve 12 hod. V případě provozu tříkolek nebo větší návštěvnosti jede lanovka nepřetržitě. 
  • Lanovka Říčky v Orlických horách – v provozu od 2. 6. 2018 do 30. 9. 2018, v měsíci červnu a září pouze o víkendech, od 1. 7. do 31. 8. každý den. Lanovka jezdí každou půlhodinu od 9 do 17 hod.  
  • Lanovka SKIRESORT Buková hora – v provozu od 4. 8. do 2. 9. 2018 pouze o víkendech. Lanovka jezdí každou půlhodinu od 9 do 17 hod. 

Všechny hlavní horské areály nabízí půjčovny vybavení, adrenalinové i rekreační aktivity. Využít můžete například rodinný sjezd na speciálně upravených horských koloběžkách nebo adrenalinovou jízdu po sjezdovce na terénních tříkolkách. V Říčkách i Deštném je lanový park, na Bukové hoře si vyzkoušíte třeba disc golf. Dovolené na kole se vzdát nemusíte, i když vám síly nestačí. Horská elektrokola vám zapůjčí třeba v DeštnémJablonném n.O. nebo v Pastvinách (ATC Šlechtův palouk

 

Jízda historickým vlakem

Dalším letním tipem pro turisty jsou jízdy historickými vlaky, které připravil Pardubický kraj ve spolupráci s Českými drahami. Vyjíždí pravidelně každou sobotu od 23. 6. do 29. 9. 2018 z České Třebové, přes Letohrad, Lichkov až do Hanušovic a zpět. Projeďte se nádhernou krajinou a navštivte pevnostní objekty, muzea, horská střediska a krásnou přírodu.

Jízdní řád a přepravní podmínky najdete zde.

 

Skibusy

Skibusy jsou zimní linkové autobusy, které jsou součástí veřejné dopravy a je možné je vyhledat ve veřejném jízdním řádu IDOS.cz. Již před Vánoci začne jezdit linka z Hradce Králové do Deštného v Orlických horách. Tato linka bude do konce roku jezdit o víkendech a mezi svátky, od nového roku každý víkend. V době hradeckých prázdnin pak budou jezdit linky každý den.

 

Vyhledání objektů

Objekty na mapě:
Trasy:
: :
Zdravotní postižení:
rop eu
nahoru