Přeskočit na obsah

Max Švabinský

upozorněníV souvislosti s nařízením vlády je možné, že objekt přerušil nebo omezil poskytování služeb. Informujte se o aktuální situaci u provozovatele.

Je jedním z nejvýznamnějších českých umělců dvacátého století, který byl obdivován pro neobyčejnou kreslířskou zručnost a rozmanitost grafických technik. Velkou měrou se zaloužil o zviditelnění českého výtvarného umění v celé Evropě. Od konce devadesátých let pobýval Švabinský s manželkou Elou často u Vejrychů v Kozlově u České Třebové. V roce 1910 byl jmenován profesorem pražské Akademie. V listech Rajské sonáty r. 1917 rozšířil svůj projev o dřevoryt. Kromě toho také je autorem mozaiek pro Národní památník na vrchu Žižkově, kreslil kartóny pro tři barevná okna pražského svatovítského chrámu,... celý popis

Je jedním z nejvýznamnějších českých umělců dvacátého století, který byl obdivován pro neobyčejnou kreslířskou zručnost a rozmanitost grafických technik. Velkou měrou se zaloužil o zviditelnění českého výtvarného umění v celé Evropě. Od konce devadesátých let pobýval Švabinský s manželkou Elou často u Vejrychů v Kozlově u České Třebové. V roce 1910 byl jmenován profesorem pražské Akademie. V listech Rajské sonáty r. 1917 rozšířil svůj projev o dřevoryt. Kromě toho také je autorem mozaiek pro Národní památník na vrchu Žižkově, kreslil kartóny pro tři barevná okna pražského svatovítského chrámu, navrhoval grafickou miniaturu poštovní známky. Max Švabinský zemřel 10. února 1962 v Praze a téměř až do posledních dnů kreslil.

Typ malíř / malířka
Datum narození * 17.9.1873 Kroměříž
Datum úmrtí † 10.2.1962 Praha
Bližší informace ve Wikipedii http://cs.wikipedia.org/wiki/Max_%C5%A0vabinsk%C3%BD
Místa působení
Související turistické zajímavosti

rop eu
nahoru