Přeskočit na obsah

Očima slavných osobností

Informační materiál:Očima slavných - titulka publikace.Očima slavných (PDF)

Orlické hory a Podorlicko … v knihách

Jistě jste slyšeli o pokladu rytíře Mikuláše, ukrytém na hradě Potštejn, a o posedlosti hraběte Chamaré poklad nalézt. Příběh je obsahem románu Poklad od A. Jiráska, který se stal také předlohou pro film. V Potštejně navštivte zříceninu hradu a zámek, tehdejší sídlo rodiny Chamaré, kde jsou připraveny programy pro školy i rodiny. Další dílo A. Jiráska, román F. L. Věk, na jehož motivy byl natočen stejnojmenný seriál, bylo inspirováno osobou národního buditele F. V. Heka, narozeného v Dobrušce. Zde můžete navštívit jeho rodný domek. Město Rychnov nad Kněžnou dalo světu Karla Poláčka, autora románu Bylo nás pět. Příběhy nezbedníků ze stejnojmenného seriálu zná snad každý. Navštivte památník K. Poláčka a poznejte město s Pepkem Zilvarem osobně. Další z mnoha spisovatelů, Petr Jilemnický, pochází z Kyšperku (Letohrad). V domě, kde se narodil, je dnes Městské muzeum s pamětní deskou.

Orlické hory a Podorlicko … v obrazech

V Opočně se narodil světový fenomén, František Kupka, jeden ze zakladatelů moderního abstraktního malířství. Navštivte zde jeho rodný domek a galerii. Jeden z významných umělců, Max Švabinský, obdivovaný pro svou kreslířskou zručnost, pobýval v Kozlově u České Třebové, kde si můžete prohlédnout jeho chaloupku. Akademický sochař a malíř J. A. S. Paukert se narodil v Chocni. Prohlédněte si jeho dílo – pomník padlých vedle choceňského zámku. Jindřich Šimek, akademický malíř a grafik, se narodil v Doudlebách nad Orlicí a po dlouhá léta žil v Rokytnici v Orlických horách.

Orlické hory a Podorlicko … v hudebních skladbách

Známý houslista a pedagog Jaroslav Kocián se narodil v Ústí nad Orlicí, kde naleznete jeho rodný dům a expozici v místním muzeu. F. I. Tůma, významný český skladatel, se narodil v Kostelci nad Orlicí. Ve městě se nachází jeho památník a každoročně se zde koná hudební festival. Hudební skladatel a dirigent Jindřich Praveček se narodil ve Výprachticích, v Městském muzeu Lanškroun můžete navštívit jeho pamětní síň.

Orlické hory a Podorlicko … v historii

Až na odvrácené straně Měsíce najdete jméno J. M. Marci z Lanškrouna, prvního českého fyzika, zakladatele spektroskopie a lékaře císařů. Žamberk je spojen s osobností Prokopa Diviše, vynálezce zemněného bleskosvodu. Naleznete zde domek P. Diviše s expozicí. Biskup Jednoty bratrské Petr Figulus Jablonský pochází z Jablonného. Zde si lze prohlédnout zvenčí jeho rodný domek. V Brandýse nad Orlicí, kde pobýval J. A. Komenský, je přírodní labyrint inspirovaný knihou Labyrint světa a ráj srdce. Na Bedřichovce se narodil Karel Plachetka, jehož ornitologická sbírka 255 ptačích druhů se nachází v Muzeu a galerii Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.

Orlické hory a Podorlicko … ve sportu

Odchovankyně z líhně státní reprezentace v Deštném v Orlických horách, Irena Francová-Dohnálková je devětadvacetinásobnou mistryní světa v jízdě na skibobu. V místním muzeu si můžete prohlédnout ucelenou kolekci z historie a současnosti skibobového sportu. Roman Šebrle, český atletický vícebojař a olympijský vítěz z roku 2004, se narodil v Lanškrouně. Jan Kopecký, automobilový závodník, mistr republiky v rallye za rok 2004, se narodil v Opočně. Petr Kraus, nejznámější český Bike trialista, trojnásobný mistr Světa, pětinásobný mistr České republiky, pochází z Vamberka. Ondřej Moravec a Michal Šlesingr, úspěšní čeští reprezentanti v biatlonu, oba momentálně žijí v Letohradu. Jaroslav Kulhavý, mistr světa a olympijský vítěz z roku 2012 v MTB – cross country, pochází z Ústí nad Orlicí

Orlické hory a Podorlicko … ve filmu

Místa, která znáte ze záběrů televizních kamer:

 • Letovisko Studánka, Rychnov nad Kněžnou – Jedlíci, Tomáš Magnusek, 2013
 • Zámek Doudleby nad Orlicí – Báthory, velkofilm Juraje Jakubiska, 2007
 • Města Dobruška a Opočno – F. L. Věk, seriál podle historického románu A. Jiráska, 1971
 • Kostel Vrchní Orlice, Bartošovice v Orlických horách – Obsluhoval jsem anglického krále, Jiří Menzel, 2006
 • Pevnost Hanička, Rokytnice v Orlických horách – záběry pro film Otakara Vávry Dny zrady, 1972
 • Opočno – Smrt talentovaného ševce, československý film Jana Schmidta, 1982
 • Vlakové nádraží Česká Třebová – Ideál septimy, československý film Václava Kubáska, 1938
 • Ústí nad Orlicí – Kasaři, československý film Pavla Blumenfelda, 1958

Naleznete zde také místa, kde se odehrává děj filmů a seriálů. Natočeny byly ale jinde:

 • Hrad Potštejn – Poklad hraběte Chamaré, 1984
 • Rychnov nad Kněžnou – Bylo nás pět, seriál podle humoristického románu K. Poláčka, 1994
 • Potštejn - Předtucha, film natočený z větší části přímo v Potštejně, podle stejnojmenného díla M. Pujmanové, 1947

Vojtěch Vanický

* 15.11.1898 Horní Sloupnice - † 31.8.1983 Vysoké Mýto

Český architekt, žák Jana Kotěry a Josefa Gočára. Autor cihelných i omítaných korpusů školních budov s plastickými nápisy, či vybíhajícími balkóny (Česká Třebová, Moravská Třebová). Autor děl ve Sloupnici na Litomyšlsku (rozlehlý objekt sokolovny), České Třebové a Moravské Třebové, ve kterých spojil odkaz moderny s racionalismem meziválečné architektury.

Jára Cimrman

Jára Cimrman

Podle některých badatelů zapomenutý a znovuobjevený český génius z přelomu l9. a 20.století, který zasáhl do mnoha oborů. Byl to osobitý dramatik, filozof, gynekolog-samouk, lyžař, důvěrný přítel a učitel Alberta Einsteina, vynálezce a daltonista, důvěrný nepřítel T.A. Edisona. Podle jiných neexistující postava, literární mystifikace, která dala vzniknout jednomu z nejpopulárnějších malých divadel v České republice, nesoucímu název Divadlo Járy Cimrmana.

Friedrich Gustav Piffl

Friedrich Gustav Piffl

* 15.10.1864 Lanškroun - † 21.4.1932 Vídeň

Významný evropský církevní hodnostář (vídeňský arcibiskup), roku 1914 přijal hodnost kardinála. Narodil se v rodině lanškrounského papírníka a knihtiskaře.

Jan Hus

Jan Hus

* 1370 Husinec - † 6.7.1415 Kostnice

Český středověký náboženský myslitel, kazatel a římskokatolický kněz. Jeden z prvních reformátorů církve, který byl inspirován Johnem Wycliffem. Katolická církev ho označila za kacíře, na kostnickém koncilu byl odsouzen a upálen na hranici.

Matěj Josef Sychra

Matěj Josef Sychra

* 21.12.1776 Ústí nad Orlicí - † 19.3.1830 Žďár nad Sázavou

Ústecký rodák, kněz, český buditel a vlastenec, autor povídek, anekdot a vzdělávacích próz pro děti a mládež se narodil v budově dnešní ústecké radnice. Po studiích filozofie a teologie byl v roce 1801 vysvěcen na kněze a postupně působil v Sebranicích u Litomyšle, Bystrém u Poličky, Německé Bělé, v Jimramově a ve Žďáru nad Sázavou. Organizačně a finančně se podílel na záchraně poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, kde roku 1830 zemřel a jeho ostatky byly uloženy do hrobu v areálu poutního kostela. Svými aktivitami zaujal přední místo mezi buditeli našeho národa z počátku 19. století. Byl také velkým sběratelem folklóru. Rozsáhlá byla i jeho překladatelská činnost se zaměřením na divadlo. Na budově radnice mu byla odhalena pamětní deska, pojmenovaná po něm je i jedna z ústeckých ulic.

František Josef Kinský

* 11.5.1879 Kostelec nad Orlicí - † 1.9.1975 Kostelec nad Orlicí

Majitel kosteleckého velkostatku. Narodil se v Novém zámku, který byl postaven jeho dědem Josefem. V roce 1897 ukončil gymnazijní studia na rychnovském gymnáziu a odešel studovat do zahraniční. Po smrti svého otce se ujal vedení svého majetku. V r. 1908 se oženil s Pavlínou, hraběnkou Belegarde. Spolu měli 4 syny. V letech 1943 - 1944 byl gestapem zatčen a vězněn. Po roce 1948, kdy přišel o svůj a rodinný majetek, byl vystěhován na místní faru, kde žil.

Ladislav Brom

Ladislav Brom

* 16.4.1908 Choceň - † 22.1.1969 USA

Filmový scénárista, herec, majitel Bromfilmu, hrál ve filmech, byl pomocným režisérem, spolupracoval na scénáři Rovenského filmu Řeka a režíroval Tuláka Macouna. Dále psal scénáře a režíroval filmy Poslední Podskalák, Harmonika, U pokladny stál. Žil celkem 14 let v Africe, kde natočil řadu černobílých i barevných filmů.

Jiří Šlitr

Jiří Šlitr

* 15.2.1924 Zálesní Lhota - † 26.12.1969 Praha

Český malíř, zpěvák, herec, hudebník, který významně ovlivnil českou populární hudbu. Napsal přes 300 písní, složil hudbu k 10 celovečerním filmům, písničky k 21 hrám divadla Semafor.

Ladislav Brom

Ladislav Brom

* 16.4.1908 Choceň - † 22.1.1969 USA

Filmový scénárista, herec, majitel Bromfilmu, hrál ve filmech, byl pomocným režisérem, spolupracoval na scénáři Rovenského filmu Řeka a režíroval Tuláka Macouna. Dále psal scénáře a režíroval filmy Poslední Podskalák, Harmonika, U pokladny stál. Žil celkem 14 let v Africe, kde natočil řadu černobílých i barevných filmů.

Arnošt Hrad

Arnošt Hrad

* 5.4.1914 Praha - † 3.10.1938 Červená Voda

Poddůstojník československé armády, který po mnichovské dohodě odmítl opustit objekt československého opevnění (pěchotní srub K-S 14 U cihelny) a spáchal zde sebevraždu.

Bohuš Heran

Bohuš Heran

* 7.2.1907 Ústí nad Orlicí - † 4.5.1968 Praha

Ústecký rodák, český virtuos na violoncello, koncertní mistr a sólista Symfonického orchestru Československého rozhlasu. Jako hudební pedagog působil na pražské konzervatoři a od roku 1962 na JAMU v Brně. Bohuš Heran byl jeden z iniciátorů soutěže mladých houslistů v rámci „Kocianova Ústí“ (dnes známé Kocianovy houslové soutěže), jejíž první ročník se konal v roce 1959 za jeho předsednictví.

Jaroslav Kocian

Jaroslav Kocian

* 22.2.1883 Ústí nad Orlicí - † 7.3.1950 Praha

Český houslový virtuos, koncertní mistr, hudební pedagog a skladatel. Již ve svých čtyřech a půl letech poprvé veřejně vystoupil na slavnosti Cecilské hudební jednoty. Zpaměti, za doprovodu tatínkovy kytary, zahrál na housle 24 národních písní. Jeho prvním učitelem byl jeho otec a později Josef Zábrodský. Ve třinácti letech byl jako nadprůměrně nadaný přijat na pražskou konzervatoř do houslového oddělení pedagoga Otakara Ševčíka. Kompozici studoval u Antonína Dvořáka. Dnes se v jeho rodném Ústí nad Orlicí každoročně pořádá mezinárodní Kocianova houslová soutěž pro mládež a festival vážné hudby. Jeho jméno nese ústecká Základní umělecká škola a ulice, kde stojí jeho rodný dům.

Bohuš Heran

Bohuš Heran

* 7.2.1907 Ústí nad Orlicí - † 4.5.1968 Praha

Ústecký rodák, český virtuos na violoncello, koncertní mistr a sólista Symfonického orchestru Československého rozhlasu. Jako hudební pedagog působil na pražské konzervatoři a od roku 1962 na JAMU v Brně. Bohuš Heran byl jeden z iniciátorů soutěže mladých houslistů v rámci „Kocianova Ústí“ (dnes známé Kocianovy houslové soutěže), jejíž první ročník se konal v roce 1959 za jeho předsednictví.

František Ignác Tůma

František Ignác Tůma

* 2.10.1704 Kostelec nad Orlicí - † 30.1.1774 Vídeň

Český barokní skladatel, který proslul zejména jako autor chrámové tvorby. R. 1741 se stal dvorním skladatelem a kapelníkem císařovny Alžběty ve Vídni. Je autorem více než třiceti mší.

Jaroslav Kocian

Jaroslav Kocian

* 22.2.1883 Ústí nad Orlicí - † 7.3.1950 Praha

Český houslový virtuos, koncertní mistr, hudební pedagog a skladatel. Již ve svých čtyřech a půl letech poprvé veřejně vystoupil na slavnosti Cecilské hudební jednoty. Zpaměti, za doprovodu tatínkovy kytary, zahrál na housle 24 národních písní. Jeho prvním učitelem byl jeho otec a později Josef Zábrodský. Ve třinácti letech byl jako nadprůměrně nadaný přijat na pražskou konzervatoř do houslového oddělení pedagoga Otakara Ševčíka. Kompozici studoval u Antonína Dvořáka. Dnes se v jeho rodném Ústí nad Orlicí každoročně pořádá mezinárodní Kocianova houslová soutěž pro mládež a festival vážné hudby. Jeho jméno nese ústecká Základní umělecká škola a ulice, kde stojí jeho rodný dům.

Jiří Šlitr

Jiří Šlitr

* 15.2.1924 Zálesní Lhota - † 26.12.1969 Praha

Český malíř, zpěvák, herec, hudebník, který významně ovlivnil českou populární hudbu. Napsal přes 300 písní, složil hudbu k 10 celovečerním filmům, písničky k 21 hrám divadla Semafor.

Tomáš Norbert Kautník

* 19.12.1698 Choceň - † 16.1.1775 Choceň

Od konce roku 1727 až do své smrti působil v Chocni a stal se prvním varhaníkem a regenschorim v nově postaveném chrámu. Pro zdejší kůr sepsal čtyři knihy rorátů (katolické adventní ranní mše). Z jeho tvorby se dochovalo 52 chrámových figurálních skladeb, např. pět requií, Te Deum, vánoční nešpory a malé oratorium Criminalista nevinný. Do povědomí vstoupil jako skladatel vánočních pastorel komponovaných v lidovém duchu, z nichž nejznámější je jeho "pastorela in C (Gloria)".

Antonín Hudeček

Antonín Hudeček

* 14.1.1872 Loucká u Ředhoště - † 11.8.1941 Častolovice

Český akademický malíř - krajinář. Po reálném gymnáziu v r. 1887 začal studovat na pražské Akademii umění ve speciálce žánrů prof. Maxe Pirnera. Po dvouletém studiu v Mnichově se dal r. 1893 znovu zapsat na pražskou akademii. V r. 1941 se podstatně zhoršil jeho zdravotní stav a nechal se převést z pražského sanatoria do Častolovic, kde zemřel.

František Kupka

František Kupka

* 23.9.1871 Opočno - † 24.6.1957 Puteaux

Osobnost světového malířství 20. st., jeden ze zakladatelů moderního abstraktního malířství. Svoje dětství prožil v Dobrušce (1872 - 1889), kde se také vyučil sedlářem a řemenářem. Malířství studoval v Jaroměři, později v Praze, ve Vídni a v Paříži. V Paříži také žil s přestávkami od roku 1895 až do své smrti.

Jarmila Haldová

Řezbářka a malířka z orlickohorského Sedloňova jejíž postavičky jsou zdobeny krásnými sytými temperovými barvami. Její tvorba je spjata i s literárními a hudebními náměty, zaměřuje se také na betlémy.

Jindřich Štyrský

Jindřich Štyrský

* 11.8.1899 Čermná u Kyšperka - † 21.3.1942 Praha

Vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění. Jeho práce zasahují do několika uměleckých oborů a působil také jako teoretik. Spolu s malířkou Toyen (Marie Čermínová) byl čelním představitelem českého surrealismu. Jako jeden z prvních umělců v Evropě se zabýval koláží. Aktivně pracoval v Devětsilu a byl šéfem výpravy Osvobozeného divadla.

Jiří Šlitr

Jiří Šlitr

* 15.2.1924 Zálesní Lhota - † 26.12.1969 Praha

Český malíř, zpěvák, herec, hudebník, který významně ovlivnil českou populární hudbu. Napsal přes 300 písní, složil hudbu k 10 celovečerním filmům, písničky k 21 hrám divadla Semafor.

Josef Augustin Stino Paukert

Josef Augustin Stino Paukert

* 19.3.1879 Choceň - Záměstí - † 31.12.1960 Praha

Po absolvování odborné školy působil jako umělecký zámečník a volný čas věnoval kresbě a studiu uměleckých technik. Těžiště jeho tvorby se váže k jeho římskému pobytu, kdy vznikla kolekce portrétních plaket. Také je autorem pomníku padlých v první světové válce, který se nachází vedle choceňského zámku.

Max Švabinský

Max Švabinský

* 17.9.1873 Kroměříž - † 10.2.1962 Praha

Je jedním z nejvýznamnějších českých umělců dvacátého století, který byl obdivován pro neobyčejnou kreslířskou zručnost a rozmanitost grafických technik. Velkou měrou se zaloužil o zviditelnění českého výtvarného umění v celé Evropě. Od konce devadesátých let pobýval Švabinský s manželkou Elou často u Vejrychů v Kozlově u České Třebové. V roce 1910 byl jmenován profesorem pražské Akademie. V listech Rajské sonáty r. 1917 rozšířil svůj projev o dřevoryt. Kromě toho také je autorem mozaiek pro Národní památník na vrchu Žižkově, kreslil kartóny pro tři barevná okna pražského svatovítského chrámu, navrhoval grafickou miniaturu poštovní známky. Max Švabinský zemřel 10. února 1962 v Praze a téměř až do posledních dnů kreslil.

Rudolf Černý

* 1922

Český malíř a zakladatel Orlické galerie, jejím ředitelem byl v období 1965 – 1977.

Taťána Kuchařová

Taťána Kuchařová

* 23.12.1987 Trnava

Jedna z nejúspěšnějších modelek České republiky z východočeského města Opočna. Získala tituly Miss České republiky 2006, Miss Sympatie České republiky 2006 a především Miss World 2006 (30. září 2006 porazila ve finále 103 svých konkurentek z celého světa).

Gabriel Blažek

Gabriel Blažek

* 20.9.1842 Borovnice - † 6.12.1910 Praha

Významný český matematik, doktor technických věd, rektor Českého vysokého učení technického a rovněž úspěšný politik. Spolu s jeho třemi kolegy je považován za „otce zakladatele“ vědecké společnosti nesoucí dnes název Jednota 5 českých matematiků a fyziků. V roce 1887 byl v doplňovací volbě do říšské rady zvolen novým říšským poslancem za Staré město pražské. Blažkovy ostatky byly podle jeho přání převezeny vlakem do německého města Chemnitzu (Saská Kamenice) a zde zpopelněny. Poté byly uloženy do rodinné hrobky na Olšanském hřbitově.

Jan Adam Ondřej z Lichtenštejna

Jan Adam Ondřej z Lichtenštejna

* 30.11.1657 Brno - † 10.6.1712 Vídeň

Třetí lichtenštejnský kníže byl velmi dobrým ekonomem a finančníkem, velkým příznivcem a mecenášem umění, zejména malířství a stavitelství. V r. 1694 obdržel za zásluhy rytířský Řád zlatého rouna. V r. 1699 získal panství Schellenberg a r. 1712 hrabství Vaduz. Později tato území vytvořila současné Lichtenštejnské knížectví. Byl jedním ze nejštědřejších patronů své doby.

Jan Hanuš Kolowrat

* 24.6.1879 - † 15.4.1955

Po složení maturitní zkoušky na rychnovském gymnáziu odešel studovat práva do Prahy. Po studiích se věnoval diplomatické službě, zastával v Praze funkci předsedy správní rady a byl členem generálního ředitelství Slovanské pojišťovny. Převážně žil s rodinou na zámku v Černíkovicích. Byl pohřben v hrobce Kolowratů v Rychnově nad Kněžnou.

Jiří z Poděbrad

Jiří z Poděbrad

* 23.4.1420 Poděbrady - † 22.3.1471 Praha

Jediný český panovník, který nepocházel z panovnické dynastie. Stranil neradikálním kališníkům. V roce 1452 dobyl Tábor, čímž zlikvidoval tábority jako politickou a náboženskou skupinu. Ve stejném roce se stal správcem českého království za nezletilého Ladislava Pohrobka.

Karel IV.

Karel IV.

* 14.5.1316 Praha - † 29.11.1378 Praha

Nejvýznamnější evropský panovník pozdního středověku, římský císař a český král, přezdívaný "Otec vlasti". Syn Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského. Za jeho vlády se České království stalo centrem Evropy, Praha byla sídelním městem Svaté říše římské. Země zažívala neobyčejný hospodářský, umělecký a kulturní rozvoj. České království dovedl k vrcholu. Karel IV. je pohřben v sarkofágu uprostřed královské krypty v chrámu sv. Víta na Pražském hradě.

Karel Jan Schwarzenberg

Karel Jan Schwarzenberg

* 10.12.1937 Praha

Pochází z orlické větve šlechtického rodu Schwarzenbergů. Byl vedoucím Kanceláře prezidenta ČSFR, prezidentovým kancléřem, předsedou Mezinárodní helsinské federace pro lidská práva. Je stávajícím senátorem a ministrem zahraničních věcí, spoluvlastník společnosti Jan Becher - Karlovarská becherovka, majitel 300 ha rybníků v ČR, zámku Orlík.

Karel Kramář

Karel Kramář

* 27.12.1860 Vysoké nad Jizerou - † 26.5.1937 Praha

Významný český politik v době Rakouska a prvorepublikového období. Byl Masarykovým spolupracovníkem. Po vypuknutí 1. sv. války organizoval domácí odboj, r. 1915 zatčen a odsouzen k trestu smrti pro velezradu. Trest později změněn na 20 let a r. 1917 amnestován. 14. 11. 1918 zvolen prvním ministerským předsedou ČSR.

Karel st. ze Žerotína

Karel st. ze Žerotína

* 15.9.1564 Brandýs nad Orlicí - † 9.10.1636 Přerov

Jedna z nejvýznamnějších postav předbělohorského období, šlechtic, politik a spisovatel. R. 1595 velel moravské jízdě v boji proti Turkům. Od r. 1608 moravským zemským hejtmanem. Podílel se na vytvoření rakousko-uhersko-moravské konfederace na podporu Matyáše, který byl ve sporu s Rudolfem II.

Peter Jilemnický

Peter Jilemnický

* 18.3.1901 Kyšperk - † 19.5.1949 Moskva

Narodil se v rodině strojvedoucího. Vzdělání získal v měšťanské škole škole v Kyšperku (dnešní Letohrad), maturoval na učitelském ústavu v Levicích, dva roky studoval na Státním ústavu žurnalistiky v Moskvě. Po ukončení studií pracoval jako učitel, redaktor. V roce 1947 byl jmenován delegátem Slovenského výboru v Bělehradě, v roce 1948 se stal kulturním atašé československého velvyslanectví v Moskvě.

Přemysl Otakar II.

Přemysl Otakar II.

* 1233 Městec Králové - † 1278 Suché Kruty

Přemysl Otakar II., řečený král železný a zlatý, narozený kolem roku 1233 jako druhorozený syn krále Václava I. a Kunhuty Štaufské byl pátým českým králem z rodu Přemyslovců (korunován 1261) a mocným středoevropským panovníkem, který dočasně k Čechám připojil rakouské země jako dědictví po vymřelých Babenbercích avšak neudržel je proti nastupujícím Habsburkům, když padl v bitvě na Moravském poli proti římskému králi Rudolfovi I.

Tomáš Garrigue Masaryk

Tomáš Garrigue Masaryk

* 7.3.1850 Hodonín - † 14.9.1937 Lány

První československý prezident, český filozof, pedagog, politik, vědec, spisovatel a žurnalista. Mládí trávil v Čejkovicích. Do politického a společenského života vstoupil již za rakouské monarchie. Během první světové války organizoval protirakouský odboj směřující k ustavení samostatné Československé republiky. Prezidentem Československa byl od roku 1918, pro vysoký věk abdikoval v roce 1935.

Václav Klofáč

Václav Klofáč

* 21.1.1868 Německý Brod - † 10.7.1942 Dobříkov u Vysokého Mýta

Český politik z období první republiky, zakladatel České strany národně sociální, a později i jejím předsedou. Patřil mezi kritiky rakouské vlády. Na začátku první světové války byl zatčen. Na svobodu se dostal díky všeobecné amnestii po nástupu císaře Karla. Měl významný podíl na vzniku samostatného Československa. Se svou rodinou žil v Dobříkově, kde značně přispěl k jeho rozkvětu.

Josef Augustin Stino Paukert

Josef Augustin Stino Paukert

* 19.3.1879 Choceň - Záměstí - † 31.12.1960 Praha

Po absolvování odborné školy působil jako umělecký zámečník a volný čas věnoval kresbě a studiu uměleckých technik. Těžiště jeho tvorby se váže k jeho římskému pobytu, kdy vznikla kolekce portrétních plaket. Také je autorem pomníku padlých v první světové válce, který se nachází vedle choceňského zámku.

Tomáš Quido Kocián

Tomáš Quido Kocián

* 7.3.1874 Ústí nad Orlicí - † 3.1.1928 Hořice v Podkrkonoší

Ústecký rodák, český sochař a pedagog na Sochařské a kamenické škole v Hořicích v Podkrkonoší. Autor např. soch Mrtvý Ábel, Mateřský cit, Pieta, Smutek, umístěných v Ústí nad Orlicí.

Zdeněk Kolářský

Zdeněk Kolářský

* 29.4.1931 Kostelec nad Orlicí

Akademický sochař, vynikající a uznávaný medailér realizoval řadu mincí, medailí, insignií a pamětních desek osobností vědy a kultury. Získal četné mezinárodní ceny. Část jeho díla je možné shlédnout v Městském muzeu Lanškroun ve stálé expozici umístěné v podkrovních prostorách galerie.

Alois Jirásek

Alois Jirásek

* 23.8.1851 Hronov - † 12.3.1930 Praha

Pocházel ze starého selského rodu. Otec byl tkalcem, později pekařem. Navštěvoval německé piaristické gymnázium v Broumově, české gymnázium v Hradci Králové a na pražské univerzitě vystudoval historii. Delší dobu žil v Litomyšli a působil tam jako profesor dějepisu. Potom přesídlil do Prahy. Svůj život zasvětil literatuře. Jako jeden z prvních podepsal v květnu 1917 Manifest českých spisovatelů.

František Adolf Šubert

František Adolf Šubert

* 27.3.1849 Dobruška - † 8.9.1915 Praha

Český dramatik, prozaik, novinář a divadelní historik. Studoval gymnázium v Praze, potom Filozofickou fakultu. V letech 1883 – 1900 byl prvním ředitelem Národního divadla po jeho otevření.

Jan Amos Komenský

Jan Amos Komenský

* 28.3.1592 Nivnice - † 15.11.1670 Amsterdam

Dětství prožil v Uherském Brodě. V letech 1608-1611 navštěvoval bratrskou školu v Přerově, poté studoval teologii v Herbornu a Heidelbergu. V roce 1616 byl vysvěcen na kněze, o dva roky později se ujal řízení bratrského sboru ve Fulneku. Po Bílé hoře se musel skrývat, nejčastěji pobýval na hradě Karla staršího ze Žerotína v Brandýse. Zemřela mu žena a dvě děti a v této těžké době napsal Labyrint světa a ráj srdce, pravděpodobně své nejznámější dílo. V roce 1628 definitivně opustil vlast a odešel do polského Lešna, kde žil a pracoval až do roku 1656. Při požáru města přišel o celou knihovnu a většinu svých rukopisů, opět odešel z domova a uchýlil se do Amsterdamu. Tam vyvrcholila jeho vědecká i literární činnost, vydal zde přibližně 62 spisů. Zesílily také jeho sklony k iracionalismu, víře v proroctví a vidění. V této době sepsal také několik náboženských spisů, polemik i politických traktátů. Ne všechny se setkaly s pochopením.

Jan Blahoslav

Jan Blahoslav

* 20.2.1523 Přerov - † 24.11.1571 Moravský Krumlov

Český spisovatel, učenec a humanista. Pocházel z velmi bohaté měšťanské rodiny z Přerova, studoval na školách Jednoty bratrské. Během studi v zahraničí se seznámil s Martinem Lutherem. Vystudoval teologii a roku 1557 se stal biskupem Jednoty bratrské. Usadil se v Ivančicích, odtud řídil celou církev s cílem její samostatnosti a rovnoprávnosti. Jeho dílo lze považovat za předchůdce díla J. A. Komenského. Jeho Gramatika česká patří k nejvýznamnějším dílům naší země této doby.

Karel Poláček

Karel Poláček

* 22.3.1892 Rychnov nad Kněžnou - † 21.1.1945 Gleiwitz

Český spisovatel, novinář, humorista. Jeho dílo představuje jednu z nejvýznamnějších hodnot české meziválečné prózy. Autor knihy Bylo nás pět.

Karel st. ze Žerotína

Karel st. ze Žerotína

* 15.9.1564 Brandýs nad Orlicí - † 9.10.1636 Přerov

Jedna z nejvýznamnějších postav předbělohorského období, šlechtic, politik a spisovatel. R. 1595 velel moravské jízdě v boji proti Turkům. Od r. 1608 moravským zemským hejtmanem. Podílel se na vytvoření rakousko-uhersko-moravské konfederace na podporu Matyáše, který byl ve sporu s Rudolfem II.

Magdalena Dobromila Rettigová

Magdalena Dobromila Rettigová

* 31.1.1785 Všeradice - † 5.8.1845 Litomyšl

Česká buditelka a spisovatelka, autorka básní, divadelních her, krátkých próz a hlavně kuchařek. Jejím nejznámějším dílem je Domácí kuchařka vydaná r. 1826, která vycházela v mnoha vydáních více než sto let.

Matěj Josef Sychra

Matěj Josef Sychra

* 21.12.1776 Ústí nad Orlicí - † 19.3.1830 Žďár nad Sázavou

Ústecký rodák, kněz, český buditel a vlastenec, autor povídek, anekdot a vzdělávacích próz pro děti a mládež se narodil v budově dnešní ústecké radnice. Po studiích filozofie a teologie byl v roce 1801 vysvěcen na kněze a postupně působil v Sebranicích u Litomyšle, Bystrém u Poličky, Německé Bělé, v Jimramově a ve Žďáru nad Sázavou. Organizačně a finančně se podílel na záchraně poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, kde roku 1830 zemřel a jeho ostatky byly uloženy do hrobu v areálu poutního kostela. Svými aktivitami zaujal přední místo mezi buditeli našeho národa z počátku 19. století. Byl také velkým sběratelem folklóru. Rozsáhlá byla i jeho překladatelská činnost se zaměřením na divadlo. Na budově radnice mu byla odhalena pamětní deska, pojmenovaná po něm je i jedna z ústeckých ulic.

Milena Lukešová

Milena Lukešová

* 16.6.1922 Choceň - † 28.7.2008 Litomyšl

Napsala desítky knih, zejména pro nejmenší a začínající čtenáře, a poezii pro mládež. Působila i jako lektorka a překladatelka v řadě nakladatelství. Spolupracovala s televizí, rozhlasem a časopisy (Dikobraz, Mateřídouška aj.) Od r. 1984 působila jako externí konzultantka dětské literatury na univerzitě v Bostonu. Posledních 10 let žila ve Spojených státech.

Aleš Valenta

Aleš Valenta

* 6.2.1973 Šumperk

Český akrobatický lyžař a olympijský vítěz, který jako první na světě skočil trojité salto s pěti vruty.

Jaroslav Kulhavý

Jaroslav Kulhavý

* 8.1.1985 Ústí nad Orlicí

Olympionik reprezentující Českou republiku v cyklistice. Je juniorským mistrem Evropy a světa z roku 2003 a bronzovým medailistou z mistrovství světa v roce 2007 v kategorii do 23 let. V roce 2010 a 2011 vybojoval na mistrovství Evropy zlatou medaili. V roce 2011 se stal nejen celkovým vítězem Světového poháru, ale získal i titul mistra světa. Sportovním vrcholem ústeckého rodáka je zlatá olympijská medaile z Londýna 2012 za vítězství v MTB – cross country.

Lukáš Novák

Lukáš Novák

* 22.7.1983 Ústí nad Orlicí

Absolutní jednička v požárním sportu, vícenásobný mistr Evropy a mistr světa. Neporazitelný v nejnáročnějších hasičských závodech TFA – nejtvrdší hasič přežívá.

Roman Šebrle

Roman Šebrle

* 26.11.1974 Lanškroun

Český atletický vícebojař a olympijský vítěz z roku 2004. Jako první dosáhl v desetiboji hranice 9000 bodů. Výkonem 9026 bodů vytvořil 26. a 27. května 2001 v Götzisu světový rekord, který nebyl dalších 11 let překonán.

Václav Čevona

Václav Čevona

* 24.5.1922 Ružomberok - † 9.1.2008 Ústí nad Orlicí

Československý atlet, několikanásobný mistr republiky v běhu na 1500 m, držitelem 3 českých rekordů v běhu na 800 m, 1000 m a 1500 m atd. Na Olympijských hrách v Helsinkách v roce 1948 získal 4. místo v běhu na 1500 m. Od 15 let žil a sportoval v Ústí nad Orlicí. Po své aktivní sportovní kariéře se věnoval trénování a organizaci mnoha sportovních událostí v atletice i sjezdovém lyžování. Dlouhá léta pracoval jako člen organizačního výboru Skiinterkritéria.

Jan Perner

Jan Perner

* 7.9.1815 Bratčice - † 10.9.1845 Pardubice

Narodil se v rodině mlynáře. Vychodil školu v Potěhách, do roku 1830 pak studoval na Týnské hlavní škole v Praze. Ve studiu pokračoval na pražském technickém učilišti. V březnu 1842 se stal státním úředníkem s funkcí vrchní inženýr státních drah.

František Hlaváč

Ve vědeckém světě se proslavil nálezem zbytků ptakoještěra u Chocně, pojmenovaného podle nálezce Ornithocheirus hlavatschi. (Originál nálezu je uložen v Národním muzeu v Praze, duplikát je součástí expozice geologie, paleontologie a archeologie v Orlickém muzeu v Chocni).

František Jan Zoubek

František Jan Zoubek

* 6.12.1832 Kostelec nad Orlicí - † 29.6.1890 Praha

Regionální historik, komeniolog. Je považován za jednoho z prvních spisovatelů historie svého rodného kraje.

Gabriel Blažek

Gabriel Blažek

* 20.9.1842 Borovnice - † 6.12.1910 Praha

Významný český matematik, doktor technických věd, rektor Českého vysokého učení technického a rovněž úspěšný politik. Spolu s jeho třemi kolegy je považován za „otce zakladatele“ vědecké společnosti nesoucí dnes název Jednota 5 českých matematiků a fyziků. V roce 1887 byl v doplňovací volbě do říšské rady zvolen novým říšským poslancem za Staré město pražské. Blažkovy ostatky byly podle jeho přání převezeny vlakem do německého města Chemnitzu (Saská Kamenice) a zde zpopelněny. Poté byly uloženy do rodinné hrobky na Olšanském hřbitově.

Ignác Josef Pešina

* 1.4.1766 Kostelec nad Orlicí - † 14.2.1808 Vídeň

Zvěrolékař, studoval filozofii v Praze a lékařství ve Vídni, kde poté působil jako asistent na anatomickém ústavu. Roku 1801 se stal 1. profesorem anatomie na škole a od r. 1806 byl ředitelem výše jmenovaného ústavu. Přičinil se o zavedení očkování proti ovčím neštovicím a o léčení dobytčího moru. Zaměřil se na výzkum určování stáří koní podle změn na zubech.

Jan Marek Marci

Jan Marek Marci

* 13.6.1595 Lanškroun - † 10.4.1667 Praha

Narodil se jako syn správce statků litomyšlského panství. Brzy se stal vědcem evropské proslulosti. Již před I. Newtonem se zabýval lomem světla, je považován za zakladatele spektroskopie. Využil kyvadlo k měření času. Když byla 14. 11. 1622 Karlova univerzita předána jezuitům (ti obnovili čtyři fakulty, mimo jiné i právnickou a lékařskou), byli pražští lékaři okamžitě jmenováni profesory, mezi prvními se objevil i Marci. Mimoto, že vyučoval a vedl i svou vlastní praxi, se po nocích věnoval astronomii. V roce 1626 byl jmenován fyzikem Království českého. O devět let později organizoval obranu Starého Města proti Švédům, vedl lékařskou službu při bojích na Karlově mostě a za to byl jmenován císařským radou. Roku 1654 dostal hodnost falckraběte a byl povýšen do stavu vladyckého a zemanského. O další čtyři roky později se stal osobním lékařem císaře Ferdinanda III., v roce 1662 pak univerzitním rektorem. V té době údajně odmítl nabízenou profesuru oxfordské univerzity.

Prokop Diviš

Prokop Diviš

* 26.3.1968 Helvíkovice - † 25.12.1765 Přímětice u Znojma

Prokop Diviš byl známým českým přírodovědcem a konstruktérem. V roce 1720 vstoupil do kláštera řádu premonstrátů v Louce u Znojma, byl vysvěcen na kněze. Od roku 1736 byl farářem v Příměticích, kde ve volném čase prováděl experimenty především se statickou elektřinou. Z řady jeho technických objevů je známý především bleskosvod.

Ludvík Krejčí

Ludvík Krejčí

* 17.8.1890 Tuřany u Brna - † 9.2.1972 Ústí nad Orlicí

Československý armádní generál, legionář první světové války. Od r. 1933 byl náčelníkem československého hlavního štábu. R. 1938 byl hlavním velitelem československé branné moci. Za protektorátu byl vězněn (1941 - 1942). Komunistická moc ho v r. 1950 degradovala na vojína.

Josef Augustin Stino Paukert

Josef Augustin Stino Paukert

* 19.3.1879 Choceň - Záměstí - † 31.12.1960 Praha

Po absolvování odborné školy působil jako umělecký zámečník a volný čas věnoval kresbě a studiu uměleckých technik. Těžiště jeho tvorby se váže k jeho římskému pobytu, kdy vznikla kolekce portrétních plaket. Také je autorem pomníku padlých v první světové válce, který se nachází vedle choceňského zámku.

Jan Ludevít Lukes

Jan Ludevít Lukes

* 22.11.1824 Ústí nad Orlicí - † 24.2.1906 Praha

Operní pěvec, který působil v Prozatímním divadle v Praze, jehož kapelníkem byl tehdy Bedřich Smetana. Zpíval např. titulní role v operách Bedřicha Smetany Dalibor, Prodaná nevěsta a Braniboři v Čechách. Spoluzakladatel operní školy a Pražského hlaholu. Janu Ludevítu Lukesovi se dostalo v Praze, ale i v zahraničí, vysokých uznání a poct. Jeho jménem byl pojmenován v Ústí nad orlicí zpěvácký spolek Lukes. Ulice, ve které se narodil, dodnes nese jeho jméno a na jeho rodný dům byla v roce 1949 umístěna pamětní deska.

Jiří Šlitr

Jiří Šlitr

* 15.2.1924 Zálesní Lhota - † 26.12.1969 Praha

Český malíř, zpěvák, herec, hudebník, který významně ovlivnil českou populární hudbu. Napsal přes 300 písní, složil hudbu k 10 celovečerním filmům, písničky k 21 hrám divadla Semafor.

rop eu
nahoru