Přeskočit na obsah

Orlické hory a Podorlicko - místo her i soutěží!

Putování po Zámcích na Orlici - 1.ročník soutěže odstartoval!

Putujte s námi po šlechtických sídlech, které lemují řeku Divokou Orlici ... Zámky na Orlici - Česká Loira.

V okruhu 9 km tu na vás čekají příběhy 4 romantických zámků  - zámku Častolovice, Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, zámku Doudleby nad Orlicí, zámku Potštejn a 2 majestátních hradů - hradu Potštejn a Litice. 

Zpestřete si návštěvu České Loiry novou turistickou hrou s putováním, která je spojena s oblíbeným sbíráním razítek do hrací karty a není časově omezená. Hrací kartu s mapkou a slosovatelným kupónem získáte za symbolickou cenu 5,- Kč na všech šesti historických sídlech nebo v síti partnerských informačních centrech regionu.

Historická sídla, kde zakoupíte hrací kartu:

 • Zámek Častolovice
 • Nový zámek Kostelec nad Orlicí
 • Zámek Doudleby nad Orlicí
 • Zámek Potštejn
 • Hrad Potštejn
 • Hrad Litice

Informační centra, kde zakoupíte hrací kartu:

 • Deštné v Orlických horách
 • Choceň
 • Klášterec nad Orlicí
 • Kostelec nad Orlicí
 • Lanškroun
 • Potštejn
 • Rychnov nad Kněžnou
 • Žamberk 

 

  

Originální razítko v podobě erbu daného sídla do karty obdržíte u pokladny po zakoupení vstupenky na prohlídku hradu nebo zámku.

V HERALDICE – oboru zabývajícího se formou symbolického vyjadřování – heraldickými znaky, jež patří k evropské kultuře již více než 800 let, jsme se dozvěděli pár zajímavostí o titulu hrabě, ale také něco o hraběcí koruně.

Hrabě je titul (hodnost) příslušníka vyšší šlechty. Hraběti přísluší oslovení (titul) Hraběcí Milost, dnes také Excelence. V českých zemích se používal od roku 1627, kdy zde byly zavedeny říšské šlechtické hodnosti. Hraběcí titul byl dědičný a zpravidla označoval všechny příslušníky rodu.

Hraběcí koruna se používá pouze v heraldice, kde slouží k označení hraběcí hodnosti nositele erbu, tj. nikdy reálně neexistovala a nenosila se na hlavě. Hraběcí koruna se sestává ze zlatého kruhu, ozdobeného drahokamy, z nějž vychází devět viditelných stopek s perlami. Některé staré rodiny používají jako hraběcí korunu zlatý kruh, z nějž vychází pět listů a čtyři perly.

Na třech originálních razítkách - erbech šlechtických rodů na řece Divoké Orlici, najdete právě těchto devět stopek s perlami…

Napište nám na e-mail: info@dsohp.cz jakých rodů se to týká a vyhrajte další zajímavou odměnu!


Budete-li úspěšní a navštívíte všechna místa České Loiry -  perličky na šperku zvaném Zámky na Orlici, bude vám vzpomínkou na vaše putování v letošním roce dárek v podobě žabího prince, symbolu pohádek i proměny v životě. Žabího prince s označením ORLICKÉ HORY – originální produkt® pro vás ušili Chráněné dílny Kopeček v Bartošovicích v Orlických horách.

Žabku si můžete vyzvednout společně s odevzdáním slosovatelného kupónu na některém z hradů a zámků České Loiry. Tím se zapojíte do soutěže o zajímavé ceny.

Jeden z vás se může těšit na 1. cenu - na pobyt pro 2 osoby v Zámeckém hotelu Potštejn. Další ceny budou již brzy zveřejněny. 

 

Přijeďte za zážitky a pro svého žabího prince! 


Ukončení 1. ročníku soutěže je 31.10.2018. Slosování o ceny a jejich zaslání proběhne nejdéle do 30. 11. 2018.

Pravidla hry a soutěže Putování po Zámcích na Orlici zde.

 


 

Geolokační hry GEOFUN cílí především na cyklistické rodiny!

Již před nějakým časem jsme vás informovali, že v Orlických horách a Podorlicku připravujeme novou zajímavost pro rodiny s dětmi, které jsou zároveň aktivními cykloturisty. Tou zajímavostí je 5 nových geolokačních her, které si tu můžete již v dnešních dnech zahrát.

Hry jsou 100% ekologické, protože jsou virtuální, abyste je však mohli hrát, musíte vyrazit do terénu. Aby bavili děti, je během nich připraveno mnoho zajímavých úkolů, které musí plnit, naučných informací a provází jimi některé zajímavé osobnostmi našeho regionu. O tom, jak hry hrát, kde začít a kdo vás bude provázet, se dozvíte na webovém portále www.kralovstviorlicke.cz. To základní je však jasné:

 • Je třeba umět jezdit na kole a alespoň jeden z vás musí vlastnit chytrý telefon.
 • Nesmí vám chybět soutěživý duch a měli byste podat maximální výkon, který bude na konci cyklo sezóny odměněn zajímavými cenami.
 • Do chytrého telefonu si před začátkem hry do svého telefonu stáhnete mobilní aplikaci GEOFUN a registrujete se. Následně si do aplikace stáhnete tu hru, kterou si chcete zahrát. Vše je možné udělat z domu nebo na místech s Wi-Fi připojením. Během hraní již připojení na internet nepotřebujete.
 • Během hry musíte mít zapnutý na svém telefonu GPS signál a po skončení hry nahrát svá data do aplikace a odeslat.
 • Hra se vám automaticky aktivuje ve chvíli, kdy dorazíte na místo, kde startuje.


Územím vás tak originální formou provede princezna Kačenka, Poláčkův Zilvar z chudobince, Orlická cyklo a inline královna (ta provází hned 2 hry) a hrabě František Kinský. Průvodci udávají hráčům kromě vlastní trasy různé pokyny a netradiční úkoly, vypráví nevšední příběhy, dle potřeby i poradí, ale především vše komentují a vyhodnocují svým osobitým stylem. Při plnění úkolů a hledání indicií, vyzkoušíte svůj odhad, stanete se fotografy, filmaři či spisovateli, ale hlavně se atraktivní formou projedete po místech, která byste při návštěvě Orlických hor a Podorlicka neměli vynechat! Svou vlastní městskou hru má již nějakou dobu město Lanškroun.

GEOFUN, jak je hra obecně označována, již velmi dobře funguje i v jiných městech a regionech po celé ČR a získává si své příznivce. Kouzlem GEOFUNu je určitý moment překvapení, neboť hráč neví, jaké úkoly na něho čekají, dokud nedorazí na určený start. Předem pouze zjistí stručný popis úkolu a faktory náročnosti, které jsou čtyři – fyzický, mentální, trapnosti a zábavy. Principem této hry je především bavit, aktivně objevovat zajímavá místa a zase bavit!

 

rop eu
nahoru