Přeskočit na obsah

Pevnostní muzea československého opevnění

21.11.2011

Rozmach zažilo pevnostní muzejnictví až v 90. letech minulého století. Po listopadových událostech v roce 1989 a změně politické situace nic nebránilo vzniku různých klubů a spolků, které se začaly starat o objekty bývalého opevnění po celé republice. Postupně vznikala celá řada muzeí evropské úrovně, která navštěvovaly ročně desítky tisíc lidí.

Teprve před krátkým časem Armáda České republiky označila objekty pevnostního systému z let 1935-38 jako nepotřebný majetek. V souvislosti s tím přišlo rozhodnutí jednotlivé objekty postupně předávat majitelům pozemků. Bohužel dnes je v některých případech těžké rozeznat, kdy a zda z pěchotního srubu či pevnůstky vznikne muzeum nebo víkendové rekreační zařízení s možností paintboolu či jiných soukromých aktivit. Pokud vás toto téma zajímá, tak právě pro vás je tu několik tipů, kam vyrazit na výlet ještě letos na podzim: 

Milostovice na Opavsku

Milostovický areál patří mezi muzea, která spravují nadšenci bez nároku na plat a ve svém volném čase. Je tvořen trojicí unikátních pěchotních srubů s dochovanými pancéřovými prvky a dvojicí lehkých objektů. Uvidíte zde i částečně rekonstruovaný interiér s množstvím dalších originálních prvků. Expozici je možné navštívit každou neděli po obědě.

Březinka - běloveský pevnostní skanzen

Od roku 2010 je zpřístupněn také pěchotní srub N-S 84 Voda v Náchodě-Bělovsi. Unikátní expozice doplněná videoprojekcí je věnovaná historii Československé armády v letech 1918 až 1945. Zahrnuje i množství dobových zbraní, uniforem a dalších exponátů. Ačkoliv byla na Náchodsku většina objektů lehkého opevnění zničena, díky pochopení majitelů pozemku v Třešňové ulici v obci Babí u Náchoda je v návštěvních dnech přístupný i plně vybavený interiér tamního jednostřílnového lehkého objektu. V zimě je možno muzeum navštívit po předchozí dohodě s provozovateli.

Tvrz Hanička

Tvrz s tímto půvabným jménem byla v roce 1938 téměř dokončena. Měla pojmout značné množství munice a jiných zásob pro více než čtyřistahlavé mužstvo. Šest nadzemních objektů propojuje množství podzemních chodeb. Poprvé po válce byla tvrz zpřístupněna veřejnosti již koncem 60. let. Po šesti letech byla však uzavřena, aby mohla být později přestavěna Ministerstvem vnitra na protiatomový kryt a válečné pracoviště tehdejší komunistické vlády. Dnes nabízí podzemí návštěvníkům pohled na moderní plně vybavený kryt. Povrchové objekty a část vstupní expozice je pak vrací o desítky let zpět do doby, kdy naši dědové v těchto pevnostech se zbraní v ruce čelili případným nepřátelům. V roce 2006 byla Tvrz Hanička vyhlášena kulturní památkou. Objekt je možné navštívit i mimo sezonu po předchozím objednání.

Dělostřelecká tvrz Bouda

Je jednou z pěti dokončených tvrzí  československého opevnění a je ve zcela původním stavu. Tvoří ji pět železobetonových objektů, propojených systémem podzemních chodeb a rozsáhlých sálů. Ty sloužily k umístění kasáren pro osádku v počtu 316 mužů a její ho kompletní zázemí. Podzemím vede i úzkorozchodná železnice.

zdroj: Czechtourism

Objekty

Dělostřelecká tvrz Bouda Hanička Březinka Milostovice

rop eu
nahoru