Přeskočit na obsah

Letohrad má další turistický cíl – středověkou tvrz Orlice

09.08.2012

Po více jak 40letém chátrání byla v roce 2008 zahájena obnova středověké tvrze Orlice v Letohradu. Projekt umožnila evropská dotace ve výši 66,5 milionu korun. Od poloviny července letošního roku se tak v podhůří Orlických hor otvírá další turistický cíl. Návštěvníkům nabídne nejen prohlídku opravené tvrze s originálním gotickým a renesančním sklepením, sbírkou zbraní, funkční historickou knihtiskařskou dílnou a dalšími expozicemi, ale i restauraci a ubytování. „Historický objekt s vzácně zachovalými stavebními částmi z období gotiky, renesance, baroka a klasicismu je kulturní památkou. Zajímavé je především neporušené sklepení z doby vzniku tvrze,“ říká po osobní návštěvě hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Od roku 2000 je oblíbenou zastávkou turistů v Letohradě Muzeum řemesel v památkově chráněném areálu Nového dvora. Stálá expozice zahrnuje více než 50 ucelených ex­pozic řemesel a živností z období 1840 – 1930 ve třech patrech a čtyřech okruzích.

Města Letohrad – Ústí nad Orlicí – Choceň jsou propojená cyklostezkami Orlického cyklo&in-line království, které vzniklo jako vizionářský projekt za podpory EU, SFDI, Pardubického kraje a partnerských měst a obcí. Cyklostezky mají kvalitní hladký asfaltový povrch vhodný i pro in-line bruslaře v délce cca 30km. Stále více využívanou službou jsou půjčovny jízdních kol ČD v zastávkách na železniční trati vedoucí souběžně s cyklostezkou.

Nedaleká Pastvinská přehrada v údolí Divoké Orlice je nejen významná technická zajímavost a vodní elektrárna, ale především místo pro letní rekreaci. Strmé skalnaté břehy porostlé lesy spolu s travnatými plážemi vytvářejí dokonalou romantickou scenérii. Můžete si zde užít koupání, vodní sporty, odpočinek i turistické pochody a cyklistické výlety. Rozhodně se nechte zlákat zdejší krásnou přírodou. Jedním z nejnavštěvovanějších míst přírodní rezervace údolí Divoké Orlice je přírodní útvar Zemská brána. Je to skalnatý úsek Divoké Orlice protékající malebnou krajinou plnou lesů v místech, kde řeka opouští hranici s Polskem.

Pardubický kraj mohl přispěl ke zkvalitnění zázemí pro cyklisty v Orlickém cyklo&in-line království. Prostřednictvím grantového programu na podporu infrastruktury cestovního ruchu finančně podpořil vybavení odpočívadla pro cyklisty v areálu Muzea řemesel v Letohradě.

zdroj: Pardubický kraj

Objekty

Letohrad má další turistický cíl – středověkou tvrz Orlice, zdroj: Pardubický kraj Letohrad má další turistický cíl – středověkou tvrz Orlice, zdroj: Pardubický kraj

rop eu
nahoru