Přeskočit na obsah

Unikátní komplex, který nemá obdoby

30.10.2012

Chcete se projít největšími pevnostními stavbami ze třicátých let dvacátého století, které jsou na uzemí Česke republiky? Vydejte se do Kralicke pevnostní oblasti – konkrétně do dělostřeleckých tvrzi Bouda a Hůrka! Návštěva těchto monumentalních staveb, pomníků zašlé slávy Československa, stojí rozhodně za to!

Víte o tom, že dělostřelecká tvrz Bouda je jedinou přístupnou tvrzí československého opevnění z let 1935 až 1938, jež byla plně stavebně dokončena a stavební úpravy v pozdějších obdobích nenarušily její původní podobu z konce třicatých let minulého století? Ano, je to tak. I přes značnou devastaci v době okupace a po druhé světové válce představuje naprosto unikátní pevnostní komplex, jenž na našem území nemá obdoby…

Jen na tvrzi Bouda může zájemce či náhodný návštěvník spatřit dobře zachovalé, velmi rozlehlé podzemní prostory, které neprošly rozsáhlými úpravami. A máte ponětí o tom, jak se jmenuje nejlépe dostupná moderní pevnost v Česke republice? Jde o dělostřeleckou tvrz Hůrka. Ta byla součástí systemu československého opevnění budovaného v letech 1935 až 1938 proti nacistické hrozbě. V posledních letech procházi revitalizaci, jež ma tvrz jako muzeum posunout o další výrazný krok dopředu. Ptáte se, kdy je možné tuto unikátní památku navštívit v zimě? Je otevřena každý den mimo pondělí. Standardní prohlídky začínají v 11, 13 a 15 hodin, ale je možné domluvit se i na individuálních termínech.

zdroj: Destinační společnost Východní Čechy

Objekty

Unikátní komplex, který nemá obdoby, zdroj: Destinační společnost Východní Čechy

rop eu
nahoru