Přeskočit na obsah

Orlické hory – o mistra na saních rohatých

16.01.2013

V Orlickém Záhoří se bude 19. ledna 2013 opět závodit na saních rohatých. „Mezinárodní česko-polská soutěž, která se v orlickohorské Černé vodě pořádala poprvé teprve minulý rok, se tak dočká opakování. Soutěže se může zúčastnit každý, kdo se zaregistruje a má chuť si užít zábavné odpoledne,“ říká Renata Šedová, která zastupuje destinační společnost Orlické hory a Podorlicko a dodává, že se jedná o ideální rodinnou aktivitu. Saně rohaté zapůjčí pořadatel závodu zdarma.

Závodů se zúčastní polské týmy z Gminy Bystrzyca Klouzka, která je spolu s obcí Orlické Záhoří spolupořadatelem. Právě z polského příhraničí čerpali organizátoři inspiraci. Obdobné závody jsou tu pravidelným zpestřením. Polští účastníci tak na speciálně upravených saních předvedou originální jízdu. „Doufali jsme, že se soutěž podaří zrealizovat i v tomto roce a věříme, že mnoho dalších bude následovat. Uvítali bychom takovou lokální tradici, při které budou místní potkávat i své polské sousedy,“ říká Petra Smrčková ředitelka destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko (OHP).

V loňském roce byli organizátoři nuceni kvůli silnému větru zrušit slalom a soutěžilo se pouze ve volné jízdě. Bude letošní ročník lepší? „Letos nás dlouho trápily obavy z nedostatku sněhu, ale bohaté chumelení posledních dnů a příznivá předpověď počasí je zcela rozehnala,“ říká Vojtěch Špinler, organizátor závodů a zároveň starosta Orlického Záhoří. A proč zrovna saně rohaté? A kde se na horách vzaly? „Saně rohaté představovaly tady na horách ještě do poloviny minulého století hlavní dopravní prostředek. Lidé na ně v horách naložili hromadu dříví, sami si sedli dopředu a mistrnou jízdou dojeli až k chalupě,“ vysvětluje pan starosta a dodává, že závodní kousky jsou samozřejmě nově vyrobené: „Truhlář Verner z Deštného podle zachovalých kusů vyrábí repliky saní, abychom měli i my na čem jezdit.“

„V roce 2012 se soutěže zúčastnilo celkem 109 soutěžících různého věku. Soutěže se může zúčastnit každý, kdo se zaregistruje. Ukončena bude podvečerním vyhlášením výsledků,“ upozorňuje na detaily Renata Šedová, která zastupuje destinační společnost Orlické hory a Podorlicko.

Registrace účastníků:            do 15. ledna 2013 na tel. 494 542 033, tic@orlickezahori.eu.

Místo konání:                        Pension Černá Voda, trať lyžařského areálu Černá Voda, Orlické Záhoří

13.00 – 13.30         registrace účastníků

14.00 – 16.00         soutěže na saních rohatých

16. 00 – 17.00        vyhodnocení výsledků

 

Více informací:

Renata Šedová, PR manažerka projektu, tel. 603 956 870, sedova@ohgs.cHYPERLINK "mailto:sedova@ohgs.cz"z    

Petra Smrčková, ředitelka, tel. 774 125 014, info@dsohp.cz, Orlické hory a Podorlicko, Panská 1492, Rychnov vad Kněžnou                            

rop eu
nahoru