Přeskočit na obsah

„Řemeslnická sobota“ v Letohradě již popáté

04.07.2013

Je tu červenec a s ním opět další ročník velkolepé akce „Řemeslnická sobota“ v areálu Nového dvora v Letohradě. Tento, již pátý ročník, je „ve znamení páry“. Akce začíná 6. července v 10 hodin a bude v mnoha ohledech výjimečná. Návštěvníci budou mít příležitost si na jedné akci prohlédnout a vidět v provozu hned několik velkých parních strojů jako parní válec, lokomobilu, parní náklaďák a dvě parní stříkačky, zajímavé budou i zmenšené funkční skleněné modely parních strojů. Akce je zařazena do pořadu Českého rozhlasu „Výlety s dvojkou“ a z areálu bude vysíláno hodinové vysílání živých reportáží.

Nebudou chybět nadšenci z Lukavice s šestimetrovou strojní mlátičkou poháněnou stabilním motorem. Děti můžou vyzkoušet některá řemesla v manufaktuře, historický kolotoč, provazový žebřík, jízdu na koních nebo navštívit zábavnou školu s učitelem, ti odvážnější i čertovskou kovárnu v „jeskyni“ na louce pod budovou Muzea řemesel, která je také součástí areálu „Řemeslnické soboty“, jako v minulém roce a budou zde také umístěny stánky řemeslníků.

V celodenním programu vystoupí živé kapely „Vichr Orlických hor“, folková kapela „Věneband“, jarmareční písně zahrají „Táborští pouličníci“, dechová „Hudba Letohrad“ zahraje pochody i doprovodí taneční vystoupení „České Besedy“ z Lukavice. O zábavu se postará kejklíř Křupala a své silácké kousky předvede Silák Franta. Publiku se představí prvorepublikoví četníci, kteří předvedou i výslech na policejní stanici.

Vstupné na akci zahrnuje prohlídku celé mechanické trasy Muzea řemesel i s předváděním strojů, historickou vozovnu a zábavnou školní třídu.

Na „Řemeslnické sobotě“ bude poprvé možné navštívit i nově otevřenou expozici Muzea řemesel "zubní a gynekologická ordinace", která ukazuje dvě různé stomatologické ordinace, rentgen, ojedinělou gynekologickou ordinaci z roku 1924 a operační sál z roku 1960.

Tento ročník je rekordní i v počtu přihlášených řemeslníků se svými stánky, kterých bude více než 120. Řemeslnická sobota patří k nejnavštěvovanějším akcím s živými řemesly ve Východních Čechách. Řemeslnickou sobotu pořádá Společenské centrum Nový dvůr v Letohradě za podpory Města Letohradu a Pardubického kraje. Akce se koná za každého počasí.

Další informace na: www.muzeumremesel.cz

rop eu
nahoru