Přeskočit na obsah

Navštivte králickou pevnostní oblast neopakovatelný fenomén Pardubického kraje

14.05.2014

Nejsilněji opevněné území Republiky československé a jeden z nejvíce opevněných úseků hranic v Evropě představovala ve 30. letech 20. století oblast okolo městečka Králíky (Pardubický kraj). Na poměrně malém prostoru se zde v letech 1935–1938 stavebním firmám vedeným Ředitelstvím opevňovacích prací podařilo vybudovat velké množství obranných pevnostních objektů a zařízení.

Část těchto pevnostních staveb je zpřístupněna veřejnosti. Patří mezi ně i nejzachovalejší dělostřelecká tvrz na našem území – Bouda a v roce 2008 veřejnosti zpřístupněná dělostřelecká tvrz Hůrka. V Králické pevnostní oblasti se koná jedna z nejvýznamnějších vojensko-historických akcí s bojovými ukázkami – CIHELNA, nachází se zde rovněž nejmodernější vojensko-historické muzeum v ČR a také nejdelší naučná stezka věnovaná historii čs. opevnění.

Hned vedle Vojenského muzea se rovněž nachází Pěchotní srub K-S 14 "U CIHELNY" a v letních měsících je zpřístupněn i Pěchotní srub K-S 5 "U Potoka" a Vojenské muzeum Lichkov. Návštěva Králické pevnostní oblasti je určena všem příznivcům vojenské historie, obdivovatelům technických památek a těm, kteří mají rádi cestování přírodou za zajímavostmi z naší minulost.

Objekty

  • Dělostřelecká tvrz Bouda (Těchonín)
  • Muzeum čs.opevnění z let 1935-8 - Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny" (Králíky)
  • Pěchotní srub K-S 5 U Potoka (Králíky)
  • Vojenské muzeum Lichkov (Lichkov)
  • Dělostřelecká tvrz Hůrka (Králíky)

Vojenské muzeum Lichkov Pěchotní srub K-S 5 U Potoka Muzeum čs.opevnění z let 1935-8 - Pěchotní srub K-S 14 Dělostřelecká tvrz Bouda

rop eu
nahoru