Přeskočit na obsah

Tvrz Orlice: zážitek, na který nezapomenete!

28.05.2014

Bude to zážitek, na který jen tak nezapomenete! Přeneste se do historie, na okraj Letohradu, na Tvrz Orlice! Toto sídlo vzniklo zřejmě na konci 13. století, v 16. pak byla tvrz přestavěna na renesanční zámek. Můžete si zde prohlédnout historické místnosti, pokochat se unikátními průhledy skleněnými podlahami do hloubky až čtyř metrů na zbytky původně gotických staveb, ale zároveň přímo vstoupit do podzemí – do původní gotické tvrze. Nakouknout tu lze i do 400 let zazděného sklípku ze 14. století. Ale pozor! Nově se můžete vydat rovněž do krásných prostor druhého a třetího nadzemního patra tvrze.

Užasnete nad krásou výrobků z již neexistujících orlických skláren. Jde o unikátní sbírku. V tomto rozsahu nikde jinde není k vidění. Uvidíte i originální fragmenty fi gurálních sgrafit z poloviny 16. století i rekonstruovaný model části lunetové římsy, která původně zdobila horní patro zámku. V dobové tiskařské dílně si vyzkoušíte práci na mohutném dřevěném lisu z doby vynálezu knihtisku a seznámíte se s dalšími historickými stroji.

Expozici tisku doplňují vzácné exponáty ojedinělých tisků – knih, které obvykle jinde nespatříte. V některých z nich budete moci listovat pomocí velké dotykové obrazovky. Věžní hodiny nad hlavou vás navedou do expozice archeologických nálezů z podzemí tvrze. Z obrovského množství keramických střepů je slepeno mnoho nádob. Najdete zde i zbytky sklenic a část cenné dětské středověké hračky. Jde o torzo sošky koníčka. Také v tomto případě si především děti mohou na dotykové obrazovce vyzkoušet, jak se střepy skládají. A přijdete tu na kloub i tomu, jak se rekonstruovaly kachle pro stavbu kamen na zdejší tvrzi…

zdroj: Destinační společnost Východní Čechy

Objekty

Tvrz Orlice: zážitek, na který nezapomenete!, zdroj: Destinační společnost Východní Čechy

rop eu
nahoru