Přeskočit na obsah

Kde se ochladit v letních parnech?

12.06.2014

Přijďte se v parném létu ochladit! Do jeskyní? Ne! Do králické pevnostní oblasti.

Vedra, která většina z nás s nadšením přivítala, začínají ukazovat i tu méně příjemnou tvář. Řada z nás se začíná poohlížet po místech, kde se dá trochu ochladit. Pokud nepatříte zrovna mezi příznivce narvaných a hlučných areálů koupališť a aqvaparků, můžete vyrazit do Králické pevnostní oblasti (KPO). Ta totiž nabízí hned tři stupně ochlazen

Příjemných 20°C nabízí vnitřek výstavní haly Vojenského muzea Králíky.

Vojenské muzeum Králíky (VMK) je ústředním objektem v Králické pevnostní oblasti s celoročním provozem. V expoziční hale s plochou 2 400 m2 představuje formou průřezu historii československé a české armády, její spojence a nepřátele v roce 1938, čs. opevnění, 2. světovou válku, historii odboje a okupaci, vojenské osobnosti a problematiku obrany státu. V expozicích muzea se lze setkat s těžkou bojovou a vojenskou technikou, municí, prostředky ochrany proti bojovým otravným látkám a zbraním hromadného ničení, materiály o osobnostech (životní osudy významných mužů – vojáků: armádní generál Ludvík Krejčí, brigádní generál Bohuslav Fiala, divizní generál Karel Husárek); výstrojí a pěchotní výzbrojí. VMK je východištěm k dalším muzeím a památníkům v KPO.

Otvírací doba: celoročně každý den kromě pondělí (zavírací den také: 24. 12.; 31. 12.; 1. 1.); v říjnu až dubnu od 10 do 16 hodin, v květnu až září od 9 do 17 hodin.

Teplota 8-10°C Vás přivítá v podzemí Muzea opevnění – dělostřelecké tvrze Hůrka.

Tvrz Hůrka je nejdokončenější dělostřeleckou tvrzí na území ČR. Je tvořena pěti mohutnými bojovými objekty a rozsáhlým podzemním systémem chodeb a sálů hluboko ve skalním masivu.

Objekt se nachází na severním okraji města Králíky u silnice ve směru na Hanušovice a je velmi dobře dostupný (parkoviště ve vstupním areálu).

Provozní doba muzea: celoročně – zavírací dny 1. 1., Velikonoční pondělí, 23., 24., 25. a 26. 12., 31. 12. Pondělky jsou pro individuální návštěvníky zavíracím dnem, zájezdy jsou provedeny na základě potvrzené objednávky i v pondělí. Garantované časy vstupu do podzemí tvrze v červnu, červenci a srpnu v 10, 11, 13, 14, 15, 16 hodin, v září až květnu v 11, 13 a 15 hodin. Až do výstupu poslední výpravy z podzemí zůstává návštěvníkům k dispozici otevřená pokladna s prodejem literatury, občerstvení a upomínkových předmětů. Speciální trasy prohlídek, termíny a časy vstupů jsou pro skupiny možné na objednávku.

Nejchladnější veřejnosti přístupnou památkou v ČR je však Muzeum čs. opevnění – dělostřelecká tvrz Bouda. Tady Vás čeká prostředí s teplotami pouhých 4,5°C!

Tvrz Bouda je nejzachovalejší dělostřeleckou tvrzí na území ČR. Také ji tvoří pět mohutných bojových objektů a rozsáhlý systém podzemních chodeb a sálů hluboko ve skalním masivu. Bouda je ve zcela původním stavu zpřístupněna veřejnosti a zdejší atmosféra, připomínající podzim 1938, je neopakovatelná.

Provozní doba muzea: v měsících květen až září otevřeno denně, v říjnu o víkendech a ve státní svátek. Garantované vstupy do podzemí tvrze vždy v 11, 13 a 15 hodin. Až do výstupu poslední výpravy z podzemí zůstává návštěvníkům v červenci a srpnu k dispozici otevřená pokladna s prodejem literatury, občerstvení a upomínkových předmětů. Speciální trasy prohlídek, termíny a časy vstupů jsou pro skupiny možné na objednávku.

Objekty

Vojenské muzeum Králíky Dělostřelecká tvrz Bouda

rop eu
nahoru