Přeskočit na obsah

Každá žena se může stát krásnou, i díky Orlickým horám!

30.06.2014

Nedotčené Orlické hory a Podorlicko jsou elixírem krásy a zdraví. Vypravte se za nimi a nechte se inspirovat originální módou Orlických hor nebo silnými životními příběhy dam zdejších šlechtických rodů a významných osobností. Vezměte s sebou děti, muže, zkrátka celou rodinu. Vyzkoušejte nestárnoucí recepty prostých i svátečních pokrmů paní Dobromily a ochutnejte je u nás.

Světová vamberecká krajka – originální móda z Orlických hor

Hledáte-li opravdu výjimečný outfit, sáhněte po vamberecké krajce nebo alespoň šperku z ní vyrobeném. Možná zažijete pocity české Miss world 2006 Taťány Kuchařové, která trávila své dětství pod Orlickými horami v Opočně, a která reprezentovala Českou republiku a vambereckou krajku v ohnivě oranžových šatech na Expo v Šanghaji v roce 2010. Shlédněte expozice v nově otevřeném zrekonstruovaném Muzeu krajky ve Vamberku, kde Vás ohromí světový unikát, obří krajkovaný závěs „Vamberecká duha“ o 14 barvách, který je zanesen i Guinessově knize rekordů a je poctou této již 400leté tradici. „Velký ohlas má jak kolekce modelových šatů od pouzdrových, přes dlouhé róby až po svatební šaty, tak luxusní šperky, které jsou stále oblíbenější a nápaditě spojují umělecky zpracovaný kov s křehkou krajkou. V naší prodejní galerii přímo v areálu naší firmy Vamberecká krajka s.r.o. můžete vybírat ze široké škály výrobků z krajky, od šperků a módnich doplňků po bytový textil a obrazy. Šaty šijeme s ohledem na náročnost a originalitu pouze na míru na zakázku. Velké oblibě se také těší naše výtvarné kurzy, při kterých se můžete naučit paličkovat i vy“, říká paní Štěpánková, ředitelka firmy.

„O víkendu 27. - 29. června se ve Vamberku koná již 8. ročník Krajkářských slavností s bohatým doprovodným programem“, zve návštěvníky Martina Rejzlová z nově rekonstruovaného Muzea krajky, jejíž maminka Jana Štefková je zdejší známou krajkářkou. Muzeum se otevřelo po rozsáhlé rekonstrukci letos v květnu a navštívit zde můžete jedinečnou expozicí s vývojem české krajky až do současnosti, součástí expozice je mimo jiné také interaktivní dílna, kde se můžete seznámit se základy paličkování. www.moh.cz, www.vkrajka.cz

Jako zámecká paní

Jako zámecká paní se skutečně může cítit každá žena při návštěvě zámků na Divoké Orlici. Na zámku v Potštejně je možné se dokonce ubytovat. Návštěvníci se zde pravidelně vrací do doby baroka a při výjimečných hraných prohlídkách a představeních ochutnávají marnivý život zámecké šlechty. „Za letošní vrchol považujeme červnové zahájené sezóny nočním představením pro dospělé ze života krále Francie Ludvíka XIV. a jeho milenky Madame Pompadour s dobovými pochutinami, operou a barokním rautem. Na léto připravujeme další novinky, a to v červenci Promenádu v kloboucích se soutěží o nejoriginálnější pokrývku hlavy, v srpnu pak Loutkohrátky a koncert mladých houslových virtuosů. Konec prázdnin završíme Hradozámeckou nocí s originální noční prohlídkou, jedinou svého druhu v Česku. Na cestu dostanete pravou pochoutku všech hříšných duchů, potštejnskou medovinu a shlédnete hraný děj v komnatách i exteriérech s 22 herci“, říká dcera majitelů Kateřina Skalická, která je sama aktivní účinkující a dodává: „Zámek Potštejn milují nejvíc děti. Největší ohlas mají nové hrané prohlídky pro rodiny s dětmi, které využívají s nadšením i mateřské a základní školy. Vždycky mě obrovsky potěší, když se děti zapojí a vidím na nich, že je to opravdu zajímá, kdy doslova s otevřenou pusou koukají a poslouchají. V rámci prohlídky děti vedeme ke galantnosti, aby se holčičky chovaly jako hraběnky a kluci jako šlechetní pánové, kteří dávají dámám přednost … Již v polovině prohlídky se tak zprvu rozjívené děti promění a po prohlídce odchází ze zámku zcela jiné děti.“ Sladkou tečkou pro všechny jsou pak vlastnoručně dělané dobroty slečny Evelíny ze zámecké cukrárny. Vypravit se také můžete na krásnou procházku podél Divoké Orlice na westernové tábořiště Vochtánka se spoustou grilovaných dobrot nebo na zříceninu hradu Potštejn s překrásnou vyhlídkou do okolí.  

Zámek Častolovice si také oblíbily děti, protože tam je opravdový zvěřinec jak má být. Najdete tu exotická zvířata od pštrosů, lam a pávů po domácí kozy a králíčky, se kterými se můžete i pomazlit.  Oblíbené jsou také vycházky rozlehlým zámeckým parkem se spoustou cest, se zámeckým jezírkem, kolem kterého polehávají již zcela zkrotlé kačenky, ale také rozlehlá obora s daňky a přírodní hřiště pro děti. Unikátní je rozárium s nespočetným množstvím i velice vzácných a staromódních růží, dovezené až z Anglie. Nejen o záhony plné vonících květin s láskou pečuje sama paní hraběnka, skromná a charismatická dáma Franciska Diana Phipps Sternbergová tak, aby se zde návštěvníci cítili dobře. Při prohlídce zámeckých interiérů na váš dýchne vlídnost, útulnost, vytříbený vkus a smysl pro detail zámecké paní. Energii doplníte v cukrárně na zámeckém nádvoří, kde se kromě příjemné vážné hudby můžete potěšit pohledem krásně zbarvené rybky v zámecké kašně nebo exotické ptáky ve voliérách. „Z plánovaných letních akcí si určitě nenechte ujít noční prohlídky zámku v rámci srpnové akce Hradozámecká noc, a v září pak například výstavu saharských chrtů“, láká k návštěvě správce zámku pan Zdeněk Bachman.

Na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí na Vás dýchne houževnatost a tradice rodu Kinských a především pak inteligentní kultura, vybíraná samotným hrabětem panem Františkem Kinským. Osobně provádí některé prohlídky nově rekonstruovaného zámku a přitom poutavě vypráví příběhy rodu Kinských. A že je o čem! Jeho matka, paní Bernadetta Kinská je mimo jiné zakladatelkou chovu drsnosrstého jezevčíka a vlkodavů, a ve svém pokročilém věku stále řídí spolu se svým vnukem Kristiánem chod Toniovy kavárny a dohlíží na kvalitu podávaných jídel dle rodinných receptů. Na zámku v Kostelci n.O. pobývala neprávem opomíjená paní Žofie Chotková, která zahynula se svým chotěm Františkem Ferdinandem d´Este při atentátu v Sarajevu. Další z dam tohoto rodu je také Marie Kinská, jakožto prababička významného českého politika Karla Schwarzenberga. Nový zámek s rozsáhlým parkem je oáza klidu, kde je příjemné prostě jen spočinout a vychutnat si vytříbenou kulturu, výjimečné výstavy a koncerty. V červenci zde například vystoupí Lenka Filipová Concertino 2014 s hosty, v srpnu pak Lenka Dusilová a Baromantika.

„Co bychom si počali bez žen a dětí. Náš zámek je od letošního roku certifikován „baby friendly“ a nově jsme otevřeli také přírodní dětské hřiště, věřím že všichni ocení  ideální dohled z terasy kavárny.  Dámy také obdivují osobité modely návrhářky Jarmily Vondráčkové, jejíž šaty se na čas staly součástí expozice interiérů našeho zámku. Letos je zámek připraven navíc i pro cyklisty, nově máme certifikaci „Cyklisté vítání“ a k zámku cyklisty navádí také směrovka z cyklostezky Třebechovice – Doudleby n.O., která vede okrajem zámeckého parku“, dodává František Kinský.

Barokní perla Podorlicka

Chcete-li alespoň symbolicky vystoupat k nebesům, vydejte se svatými schody na poutní místo Homole s barokním kostelem Panny Marie Bolestné, které zbudovala hraběnka Terezie Eleonora z Ugarte a otevřela zde také první českou školu v kraji. Počet schodů 153 není náhodný. Poutník, který se na každém schodě pomodlí otčenáš a zdrávas se tak na posledním schodě pomodlí celý růženec. Odměnou se pak všem otevřou krásné pohledy do kraje. Legenda říká, že původně měl stát kostel na sousedním, asi 1 km vzdáleném vrchu zvaném Chlum. To se ale nelíbilo Bohu, proto poručil andělům, aby v noci přestěhovali základy stavby na nedalekou Homol. Této legendě odpovídala také původní barokní výzdoba schodiště.

Nestárnoucí recepty Magdaleny Dobromily Rettigové

Výjimečná žena, spisovatelka a národní buditelka Magdalena Dobromila Rettigová je spojována s Rychnovem nad Kněžnou, kde prostory současného muzea hraček obývala její rodina. M.D.Rettigová je však hlavně autorkou nepřekonatelné Domácí kuchařky s více než 700 recepty prostých i slavnostních jídel.  Na tuto tradici doslova kuchařského umění navázal rychnovský Hotel Havel, který nabízí originální jídla podle staročeských receptur paní Dobromily. V luxusních interierech hotelu vás tak čeká skutečný gurmánský zážitek. Vrcholem je pak tradiční gastrofestival Týden paní Dobromily, kde máte možnost okusit široké spektrum pokrmů, které jste v mnoha případech ještě nikdy neochutnali. Stovky receptů paní Dobromily naleznete na www.recepty-rettigova.cz 

Karta hosta

Karta hosta Orlických hor má za sebou první narozeniny a může vás příjemně překvapit svojí výhodnou nabídkou. Například o hlavních letních prázdninách budou moci návštěvníci využít speciální slevy již na všech třech lanovkách Orlických hor – V Deštném, Říčkách i na Bukové hoře. Kromě toho se připojí i některá zajímavá muzea jako jsou Hanička či Muzeum Orlických hor v Rokytnici. Kartu získáte v informačních centrech a řadě dalších míst.

Více informací:                             

Renata Šedová, OHGS s.r.o., PR management, tel. 603 956 870, sedova@ohgs.cz

Petra Smrčková, Orlické hory a Podorlicko, ředitelka, tel. 774 125 014, info@dsohp.cz

Kompletní turistickou nabídku destinace Orlické hory a Podorlicko naleznete na oficiálním webu www.mojeorlickehory.cz. Další informace: mapa.mojeorlickehory.cz, www.orlickakarta.cz

Na léto dále připravujeme:

Od července bude spuštěn nový webový portál www.krasnadikyhoram.cz, portál plný půvabu a zábavy, kde se mimo jiné dozvíte, jak být krásnou právě  díky Orlickým horám!

zdroj: Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko

Objekty

Každá žena se může stát krásnou, i díky Orlickým horám!, zdroj: Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko Každá žena se může stát krásnou, i díky Orlickým horám! Každá žena se může stát krásnou, i díky Orlickým horám!, zdroj: Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko Každá žena se může stát krásnou, i díky Orlickým horám!, zdroj: Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko

rop eu
nahoru