Přeskočit na obsah

Velký prohlídkový okruh na tvrzi Bouda

23.07.2014

V sobotu 26.7. a v neděli 27.7. budou zařazeny Velké prohlídkové okruhy (150-180 minut) se vstupem do srubu K S-24 Libuše. Vstupy do podzemí tvrze každý den v 10, 11, 12, 13, 14, 15 a 16 hodin, na Velké prohlídkové okruhy pouze v 11, 13 a 15 hodin. Teplé oblečení nutností.

Popis K S-24 Libuše:

Schodišťová šachta srubu je vysoká 31 metrů a má 167 schodů. Jde o nejvyšší výtahovou šachtu na tvrzi BOUDA. K - S 24 byl silně vyzbrojený mohutný srub. V hlavních střílnách pod betonem měl dvě dvojčata těžkých kulometů a v pomocných střílnách dva lehké kulomety. Vzhledem k terénu neprůchodnému pro tanky a těžší techniku neměl být žádný objekt této tvrze, na rozdíl od jiných tvrzí, vyzbrojen protitankovou zbraní. Srub má vlastní východ do terénu, kterým mohly hlídky vycházet ven. V objektu dále byly dva sklady kulometné munice, dvě ubikace, sklad proviantu, stanoviště velitele objektu, místnost telefonisty, umývárna a WC.

V období okupace se Němci při zkouškách pokusili srub odstřelit mohutnou náloží umístěnou k jeho základům. Obrovský výbuch však objekt nerozmetal, ten se jen od-dělil od základů a posunul se o 50 cm vlevo ve směru hlavních střílen. Výbuchem by-lo silně poškozeno schodiště, proto byl dříve výstup po něm velmi nebezpečný. Bojovou posádku srubu mělo tvořit 26 mužů.

Objekty

Velký prohlídkový okruh na tvrzi Bouda Velký prohlídkový okruh na tvrzi Bouda

rop eu
nahoru