Přeskočit na obsah

Na každou nemoc má příroda lék

15.05.2014

Když se někdo narodí na čarodějnice – asi víte, že je to 30.4.- věřím, že už to částečně ovlivní jeho život. Více inklinuje k přírodě, je vnímavější na různé věci, které ostatní necítí, a proto tak trochu vidí i do duší těch druhých. A s takovým člověkem bude i náš dnešní rozhovor.

Paní Alenu Mohrovou jsem poznala před několika lety jako obětavou a šikovnou kolegyni, která ze své pozice vedoucí Informačního centra v Rokytnici společně s námi bojovala za rozvoj cestovního ruchu v Orlických horách a Podorlicku. Osud tomu tak chtěl, že pracovně jsme se na nějakou dobu rozešly, ale Alena zůstala mou přítelkyní a rádkyní, hlavně však trpělivým posluchačem s velkým životním nadhledem a energií, která je jí tolik vlastní. Alena miluje přírodu, také o ní hodně ví, a dokáže spoustu obyčejných rostlin přeměnit a využít ve prospěch svého zdraví.

Alenko, jak si se k bylinkám a jejich účinku na lidské zdraví dostala?

Onemocněla jsem, návštěvy lékařů příliš nepomáhaly a navíc jsem nebyla ochotná pravidelně konzumovat prášky. S nastalým stavem jsem se smířit nechtěla, a tak jsem se rozhodla pro návrat k bylinkám a silné vůli v to, že to jednou zlomím. Bez vnitřního přesvědčení, že vám právě to či ono pomůže, však nemá význam žádnou léčbu začínat.

Co radíš lidem, kteří za tebou přicházejí s prosbou o pomoc?

To je velice rozdílné. Jinou radu dáváš dítěti, a jinak můžeš pomoci dospělému. Celkově bych však řekla, že velká část lidí není ochotna pro sebe cokoli udělat, možná spolknout nějaký prášek. U přírodní léčby, ať už jde o mazání, obklady nebo koupele, je bezpodmínečná trpělivost, pravidelnost a aktivní vědomí, že se dotyčný chce uzdravit. Například až vás přestane bavit opakované vypalování bradavic, zakopejte pavučinu pod okap – a uvidíte. Často doporučuji lidem, ať si bylinky trhají a suší sami, a pokud skutečně začnou, mají z poloviny vyhráno.

Existuje nějaký všelék?

To samozřejmě ne, ale já mám své oblíbené preparáty, jako příkladně Janův olej, který vyrábím z olivového oleje a třezalky. Mám jej ověřený a mohl by být v každé domácnosti na zhmožděniny, oteklé klouby a žlázy, spáleniny, ale také zjemňuje drsnou a suchou pokožku. Tady dodám, že je důležité se po jeho použití vyvarovat přímému slunečnímu záření. Je to úžasný prostředek a jeho účinky se zvýší, pokud ho mírně zahřejeme a čtvrt hodiny lehce vtíráme do kůže.

Vidím, že mé otázky by mohly pokračovat dlouho, ale závěrem mi řekni, jak tě mohou lidé kontaktovat?

Především bych chtěla říci, že nejsem typická léčitelka. Mám sice určité znalosti a potřebné zkušenosti, ale nejdůležitější je naslouchání a porozumění. Proto jsem ochotná lidem poradit, pokud vidím, že o to skutečně stojí. Občas mívám přednášky v okolí, kam se někteří posluchači vracejí a vždycky mám velikou radost, pokud mi řeknou, že moje rada pomohla a jim se ulevilo. To je velice příjemný pocit. Na mých přednáškách mohou zájemci ochutnat bylinné čaje, přírodní včelí produkty nebo vyzkoušet zmiňovaný Janův olej.

Děkuji za rozhovor a dodám, že pokud by někdo opravdu stál o kontakt s paní bylinkářkou, ozvěte se nám do redakce na info@dsohp.cz a my vaše údaje předáme.

rop eu
nahoru