Přeskočit na obsah

Červen ve znamení baroka na zámku v Potštejně

21.05.2014

zdroj: Kateřina Skalická

Měsíc červen bude na zámku v Potštejně již tradičně zasvěcen období, ve kterém byl postaven – tedy období baroka. Barokní oslavy pro tento rok získají zcela novou podobu, jejímž vrcholem bude provedení barokní opery Torso. Uvidíte také živé obrazy v interiérech zámku při svíčkách s názvem Barokní kratochvíle Ludvíka XIV. a jeho milenky Madame de Pompadour.

Barokní opera patří v oblasti vážné hudby k těm nejnáročnějším, ale zároveň také nejatraktivnějším žánrům. Díky svým vysokým nárokům na pěveckou a interpretační techniku se jí v České republice věnuje jen několik málo souborů, její uvedení je tedy vždy velmi ojedinělou a výjimečnou událostí. „Této výjimečnosti a nevšednosti jsme si vědomi a jsme proto velice rádi, že se nám pro letošní sezónu podařilo oslovit operní soubor Damian, který v prostorách zámeckého parku vystoupí s operou Torso“, uvádí kastelánka zámku Kateřina Skalická. Opera Torso v podobě, ve které ji na zámku v Potštejně uvidíte, vznikla jako freska dvanácti vybraných částí původní barokní opery Yta innocens, kterou si v 18. století nechal napsat olomoucký biskup a velký milovník opery kardinál Schrattenbach. Jak už to tak bývá, z jeho opery se dochovalo pouze libreto, nový život mu proto museli vdechnout současní autoři Vít Zouhar a Tomáš Hanzlík. Barokní opera není jen o poslechu krásné hudby, ale představuje komplexní zážitek, jehož součástí jsou stylizovaná scénická gesta, výpravné kostýmy a samozřejmě také notná dávka barokního patosu.

Opera Torso bude provedena ve večerních hodinách za romantického osvětlení přímo v prostorách zámeckého parku. A nebyla by to pravá barokní slavnost, kdyby zůstalo pouze u opery! Součástí programu budou typické barokní kratochvíle, při návštěvě zámku potkáte zcela jistě také řadu dam promenádujících se v překrásných a honosných barokních kostýmech. „Pro tuto příležitost jsme si na pro hosty celého večera připravili zcela nové kostýmované prohlídky zámku ve stylu živých obrazů a s překrásnou tématikou života krále Francie Ludvíka XIV a jeho milenky Madame de Pompadour. Celý zámek se tak při svíčkách a loučích vydá do doby radovánek, rozmařilosti a pompézních oslav. Návštěvníci budou přivítání welcome drinkem, budou moci zakusit dobové pochutinky i pravou horkou čokoládu“, pokračovala tak paní Skalická.

Vstupenky si můžete od 1. 6. zakoupit v předprodeji v IC Rychnov nad Kněžnou, IC Litomyšl, IC Pardubice, IC Hradec Králové a v pokladně zámku Potštejn.

V rámci oslav baroka se samozřejmě na zámku v Potštejně nezapomíná ani na děti. Na tuto sezónu jsou pro malé i velké připraveny zbrusu nové kostýmované prohlídky. Zámkem vás provede popletený šašek Klopejtko, kterému pomůžete vyřešit záhadu ztraceného obrazu, setkáte se také s krásnou paní hraběnkou a zámeckým učencem Lukulusem. Bližší informace o časech konání hraných prohlídek sledujte na zámeckých webových stránkách www.zamekpotstejn.cz.

rop eu
nahoru