Přeskočit na obsah

S hrabětem Kinským údolím řeky Orlice

17.04.2015

František KinskýNaše třetí cyklistická geohra vás zavede do malebného údolí řeky Orlice a nejbližšího okolí. Její začátek se nachází u krásného Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, který se nachází na kraji tohoto městečka směrem na Častolovice. Nový zámek je rodové sídlo rodiny Kinských a jeho současný majitel, pan František se s laskavým svolením stal průvodcem v tomto našem putování.

Do Kostelce nad Orlicí se pohodlně dostanete, kromě vlastní dopravy, také autobusem či vlaky. Autobusy staví na náměstí a vlaky na vlakové zastávce, ani jedno z míst se nenachází od Nového zámku dál, než co by kamenem dohodil. Pravidelné linky cyklobusů dojíždějí do Kostelce nad Orlicí od Chocně, Pardubic, Červené Vody, Deštného, nechybí ani vlak s přepravou pro cyklisty od Hradce Králové.

Pokud se nacházíte v centru města, nezapomeňte se zastavit v místním infocentru a vyzvednout si informace o dalších zajímavostech města, jakými jsou cyklostezka Kostelec nad Orlicí - Doudleby, areál místního koupaliště, Lesopark Lipová stráň. Ale vraťme se k Novému zámku, odkud se můžete s hrabětem Kinským vypravit na dvě trasy:

Trasa A do Týniště: Kostelec Nový zámek – zámek Častolovice – Čestice – Lípa nad Orlicí – Týniště muzeum kočárků – Petrovice – Třebechovice pod Orebem – Krňovice – Běleč nad Orlicí – U Svinar a pak po 4197 na rozcestí na ul. Hradečnice (34 km / 2:20 hod). Na této trase vás čekají překrásné zámky na řece Orlici, konkrétně Nový zámek Kostelec nad Orlicí, sídlo hraběte Františka Kinského a zámek Častolovice, sídlo hraběnky Diany Phipps Sterbergové Oba mají kromě nádherných interiérů také zámecké parky a příjemné kavárny k posezení. V Týništi nad Orlicí nezapomeňte navštívit zajímavé Muzeum historických kočárků a v Krňovicích Skanzen lidové architektury. Zbytek dne můžete strávit různými aktivitami v Hradci Králové.

Trasa B do Vamberka: Kostelec Nový zámek – Kostelecká Lhota Hostinec U Hubálků – Koryta – Kozodry – Svídnice – Suchá Rybná – Vrbice Penzion Pod rozhlednou – Chlínky – Chleny – Přestavlky – Borovnice – Homole – Malá Lhota – Pod hradem Velešov – Poštejn zámek – Záměl – Vamberk muzeum krajky (29 km / 2:25 hod).

Pokud se vydáte od Nového zámku v Kostelci nad Orlicí směrem na Kosteleckou Lhotu, nemůžete minout Hostinec U Hubálků, který je široko daleko znám svou vynikající regionální kuchyní. Speciální nabídku mají také pro cyklisty. Na Vrbici vše, co jste snědli vyběhnete při výstupy na místní dřevěnou rozhlednu, a síly pak znovu můžete načerpat třeba při dobé kávě v Penzion Pod rozhlednou. Cestou do Potštejna navštívíte impozantní poutní místo Homole, které tu nechala vystavět hraběnka Terezie Eleonora z Ugarte, jen pozor, aby vás homolské vyžle nezlákalo do mokřin. V Potštejně vás čeká oáza, je to totiž pohádková vesnička. Mají tu hrad i zámek, oba proslavil román Aloise Jiráska poklad, který vypráví o hraběti Chamaré a jeho celoživotní honbou za pokladem. Kromě toho se tu v roce 2014 otevřel i nový řemeslný pivovar Clock jejich degustační menu stojí za zdržení. No a odtud už hurá na Záměl, podívat se na Hostinec Karla IV. a celé putování zakončit ve městě krajky – Vamberku a místním, zrekonstruovaném muzeu, které vás provede historií tohoto místního fenomenálního řemesla.

GEOFUN Více informací o geosrandě na GEOFUN.cz

rop eu
nahoru