Přeskočit na obsah

Sídlo plné historie a krásné růže paní hraběnky Diany

11.05.2016

zdroj: DS OHP

Dějiny zámku Častolovice sahají až do 13. století, kdy v údolí na soutoku řeky Bělé a Kněžny stála vodní tvrz. Ta byla vybudována na mohutných dřevěných pilotech uprostřed vodní hladiny. Na renesanční zámek byl přebudován na přelomu 16. a 17. století.

V roce 1694 zakoupili Častolovice Šternberkové jako své hlavní sídlo. Až do 20. století pak zámek procházel množstvím slohových přestaveb. Po roce 1948 zámek přešel do majetku státu, který v jeho větší části zbudoval internátní školu. Tím došlo k devastaci a mnohým nevhodným stavebním úpravám.

V roce 1992, kdy byl zámek v restituci vrácen paní Dianě Phipps Sternbergové, která se jako jediná z původních obyvatel zámku dožila návratu, začal zámek opět ožívat. Ihned po restituci začala Diana Sternbergová s vysazováním stromů a keřů nejenom na nádvoří zámku, ale také po celém parku. Okolo zámku bylo vysázeno na 200 druhů staromódních růží, které jejich milovníci přijíždějí obdivovat hlavně v červnu.

Přáním paní Diany je, aby se na zámku i v jeho okolí všichni návštěvníci cítili pohodlně, a aby si zde každý našel svoje místečko zájmu nebo zábavy. Takových možností se opravdu nabízí hned několik - zámecká expozice s bezbariérovým přístupem, galerie, ve které se konají výstavy obrazů, soch a fotografií. Byla založena obora s bílými daňky, růžová a vodní zahrada s rozmanitými druhy vzácných květin. Na nádvoří zámku byla vybudována obřadní síň, galerie a kavárna s restaurací pro občerstvení návštěvníků. Krásná procházka na vás čeká anglickým parkem s oborou, posedět můžete v zahradním altánu Gloriet, s dětmi zamířit na dětské hřiště a v neposlední řadě do velmi oblíbeného Zámeckého zvěřince. Tady si mohou děti pohladit a nakrmit téměř všechna zvířata, jako jsou pštrosi, lamy, poníci, kozy, různé druhy papoušků a bažantů, zakrslí králíčci a morčata. Věříme, že zde strávíte spoustu příjemných chvil a rádi se k nám budete vracet!

V letošní sezóně bude zámek otevřen od pátku 29. dubna do neděle 9. října, každý den kromě pondělí. Zámecký zvěřinec a park jsou přístupné veřejnosti po celý rok a uzavírají se za soumraku.

www.zamek-castolovice.cz

 

 

rop eu
nahoru