Přeskočit na obsah

Příběh poslední sklářské „hutě Karolína“

11.05.2016

zdroj: Bohumil Dragoun, DS OHP

Sklářská huť Karolína byla založena českým podnikatelem Edmundem Kadlíkem roku 1873. Jak zaznamenal kronikář, při její výstavbě pracovala 100 až 150 dělníků. Nejednalo se však jen o samotnou sklářskou huť, ale o celý komplex provozů, včetně pily a dokonce i školy. Nechyběl ani dům majitele a také domy pro zaměstnance.

Sklářská huť spotřebovala ročně zhruba 2400m3 dřeva. Bylo těženo v létě, ale sváženo ke sklárně až s příchodem zimy na saních. Velké množství dřeva bylo těženo v prostoru Luisina údolí, kde byla malá dřevařská osada zásobující ještě i Anenskou huť.

Výrobní program byl poměrně široký a reagoval na požadavky trhu. Ještě dnes nás mnohé z výrobků překvapí svou krásou a moderním tvarem. Byly to vázy, nápojové sklo, půllitry, korbele, mísy a misky, toaletní sklo, kalamáře, osvětlovací sklo, kroužky na prostírání i skleněné šperky. Největším problémem Karolíniny hutě nebylo vyrobit, ale prodat a především dopravit. Do Deštného v Orlických horách nedošla železnice a tak byla doprava zajišťována koňskými povozy. Přesto se zboží z huti dostávalo i do zahraničí, je doložena velká zakázka z Londýna.

Edmund Kadlík, ač byl velmi schopným podnikatelem, prodává v roce 1901 huť majiteli solnického panství svobodnému panu baronu Vilému z Ko“nigswarter za 39 000 Korun. Ten již za dva roky huť znova prodává Bohumilu Králi a ten ji v roce 1907 opět prodává Maxu Johnovi - továrníku z Jedlové. Bohužel neštěstí v podobě dvou za sebou jdoucích požárů poškodilo podnikání natolik, že po postupném utlumení výroby je dne 26. února 1910 realizována poslední tavba. A touto tavbou také končí sklářská výroba na naší straně Orlických hor. Dnes na místě sklářské hutě stojí vyhlášená restaurace Karolina.

Sklářskou tradici však připomíná akce Tavení skla dřevem, konaná každoročně v Deštném v Orlických horách první srpnový víkend a expozice Muzea zimních sportů, turistiky a řemesel v Deštném v Orlických horách.

Přijeďte se podívat na tu skleněnou krásu, stojí opravdu za to!

www.villanova.cz

 

 

rop eu
nahoru