Přeskočit na obsah

Vodník v Benátkách

11.05.2016

zdroj: DS OHP

Vždy o jedenácté vylézal z vody a sedával na vrbě, kde si pročesával své dlouhé zelené vlasy. Kdo šel náhodou v noci kolem, toho popadl, a nic mu nebyla platná obrana. Každého utopil. Mnoho odvážlivců se ho pokoušelo zabít, ale všichni za svou troufalost zaplatili životem.

Až jednou Marek z Trávníka, který se vracel z lovu, uviděl hastrmana, jak sedí na vrbě a líčí pentle na děvčata. Vystřelil na něj a vodník skočil do vody. Od té doby se v těchto místech už neukázal.

Také v pivovarském rybníčku se utopilo několik lidí. Vždy o svatojánské noci se hladina rybníčka zamlží, utichne vítr a jen měsíc osvětluje okolí. Tu zavíří voda a z mlžného oparu začnou vystupovat utopenci. Zástup vede první utopený a za ním následují další. Průvod několikrát obejde rybníček a děsí pocestné. Pak náhle, úderem dvanácté, zmizí. Ten, kdo prý zahlédne tento hrůzný zástup, do roka se utopí.

Ale vy se bát nemusíte, je to jen jedna z mnoha pověstí města Česká Třebová. Zda-li vás zajímají další pověsti, které se k městu váží, podívejte se na webové stránky, nebo zavítejte do knihovny.

www.ceska-trebova.cz

rop eu
nahoru