Přeskočit na obsah

Vydejte se po stopách mlsného medvěda …

23.05.2016

zdroj: DS OHP

Jablonné nad Orlicí má ve svém znaku medvěda s berlou. O tom, jak tento znak údajně vznikl, vypráví následující pověst „O mlsném medvědovi“.

Vždy na podzim, po sklizni, lanšperský purkrabí posílal do okolních obcí vozy a ozbrojenou čeleď, která měla za úkol vybrat naturální dávky požadované zbraslavskými mnichy. Někdy se stávalo, že skutečné výběrčí předešli falešní, kteří vybírali do vlastní kapsy. Aby tomu purkrabí zabránil, posílal s čeledí mnicha nebo jim půjčoval svou berlu.

Pověst říká, že když se jednou k Jablonnému blížil vůz naložený naturáliemi shromážděnými v okolních vesnicích, vůně medu přivábila medvěda. Vystrašený doprovod se rozutekl a zvíře vylezlo na vůz. Koně ho však ucítili a dali se do zběsilého běhu. Medvěd, aby se udržel na voze, sevřel předními tlapami berlu. Tak vjel až na náměstí, kde se mu konečně podařilo opustit vůz a zmizet v lese. Po dlouhé době se objevila i zbabělá čeleď. Na paměť této události dostalo Jablonné do znaku medvěda s berlou.

Tip na výlet: Na vycházkový okruh „Po stopách mlsného medvěda“ se můžete vydat po celý rok i vy. Deset informačních tabulí je rozeseto na zajímavých místech na trase dlouhé přibližně čtyři a půl kilometru. Během putování se dozvíte něco z historie a přečtete si zábavné perličky ze života ve městě a okolí.

www.jablonneno.cz

rop eu
nahoru