Přeskočit na obsah

Víte co se stane, když obejdete „Kapli na Adamu“?

04.06.2016

zdroj: DS OHP

Počátek příběhu „Kaple na Adamu“ začíná už v roce 1800 tím, že Anton Baier, místní obchodník onemocněl cestou z Brna těžkou nemocí nosu. V době nemoci viděl ve snu výjev slavného Zmrtvýchvstání. Po tomto snu si předsevzal postavit na Adamu sloupek s obrazem s tímto výjevem. Své předsevzetí splnil v roce 1801.

Na pamětní destičce stojí slova: „Jeho víra se naplnila a on se uzdravil!“  Proto toto místo obestavěl v r. 1821 dřevěnou kaplí a v roce 1847 byla postavena kaple kamenná. Kapli se také říká „Nosní kaple“, která byla v roce 2000 kompletně opravena s významnou pomocí starousedlíků a znovu vysvěcena. Roku 2006 byla uspořádána veřejná sbírka na 20 pískovcových schodů vedoucích ke kapli.

Kaple leží přímo mezi dvěma sjezdovkami ve Sportareálu České Petrovice a je možné ji navštívit jak na lyžích tak pěšky. Na nejvyšším kopci vesnice je vidět z daleka, obzvlášť večer, když je osvětlena. Je významnou dominantou obce České Petrovice.

A víte, co se se stane, když obejdete kapli a budete si držet nos? Tak si budete rok zdraví užívat. A to za návštěvu této kaple určitě stojí!

Celý příběh o „Kapli na Adamu“ si přečtěte níže v přiložených dokumentech - doslovný překlad německého kronikáře a upravený text, kerý je vystaven uvnitř kaple.

www.ceskepetrovice.com

Soutěžní otázka: Proč se kapli říká „Nosní kaple“?

První tři, kteří nám napíšou na e-mail: info@dsohp.cz správnou odpověď získají krásnou cenu.Soutěž trvá do 30.9.2016, vyhlášení třech výherců proběhne v měsíci řijnu.

 

Dokumenty

rop eu
nahoru