Přeskočit na obsah

Znáte příběh „Pašerácké lávky“?

26.05.2016

zdroj: DS OHP

Orlické hory jsou plné veselých a dobrodružných historek o pašerácích a jejich pronásledovatelích. Život na hranici  byl vždy tvrdý a divoký. Na jedné straně zde byla překrásná a nespoutaná příroda, na druhé lidská bída, která v dobách po válce mnoho místních lidí donutila vydělávat si na živobytí všelijak – třeba pašováním.

Pašerácká lávka byla původně postavena vrchností pro potřeby dřevorubců a formanů, svážejících dřevo z panských lesů. Především v nočních hodinách však začala být využívána k paši různého zboží. Pašeráci znali velice dobře svůj kraj a zboží, které se jim podařilo přenést, se poschovávalo v chalupách a hned druhý den ho vyzvedávali překupníci, aby ho prodali. A protože bylo široko daleko známo, čemu tato lávka slouží, začala se nazývat "Pašerácká".

Pašovalo se všecko možny živobyti. Hlauně z Prajska do Čech. Kilo cukru u nás tehdy stálo přes 40 krejcarů, tam 26 krejcarů. Proto tedy stálo zato, přinýst z Prajska kilo cukru, ačkoli to bylo šest hodin cesty.“ (Jan Štěpánek, vůdce javornických pašeráků)

Pašerácká lávka se nachází v údolí Divoké Orlice a dnešní její podoba pochází z roku 2002, kdy byla obnovena po ničivé povodni. Je jednou ze zastávek naučné stezky (3 km dlouhá naučná stezka s 22 zastaveními, při kterých se seznámíte s místní historií i přírodními zajímavostmi) v přírodní rezervaci Zemská Brána. Nejlépe se k ní dostanete po modré turistické značce od Zemské brány, nebo po červené Jiráskovou cestou.

www.klasterecnadorlici.cz

rop eu
nahoru