Přeskočit na obsah

Putování se Zilvarem!

25.05.2016

zdroj: DS OHP

Určitě všichni dobře znáte Karla Poláčka a jeho román „ Bylo nás pět“. Hlavní postavou tohoto příběhu je Petr Bajza, syn majitele koloniálu Vendelína Bajzy.

Petr chodí do školy se svými nejlepšími kamarády - Antonínem Bejvalem, Čeňkem Jirsákem, Josefem Zilvarem a Eduardem Kemlinkem. Příběh začíná někdy na začátku školního roku. Ve škole do které Petr chodí je několik skupin dětí. Jsou to chlapci co bydlí v ulici Palackého, mezi které patří tato pětka, pak to jsou Ješináci, Habrováci a Dražáci.

Petr se svými kamarády rozhodl, že budou Habrováky pronásledovat, ale dopadlo to dosti odlišně od jejich představ. Při manévrech je totiž přepadli Ješináci. Jejich další neméně pěkná hra byla na zapálené město. Ke hře potřebovali několik krabic, které ukradli Petrovu strýci Vařekovi z krámu. Když podařená pětka zrovna nedělala lumpárny, chodila se koupat na Klobouky. Toto místo se jmenuje podle toho, že tam jednomu chlapci uplaval klobouk, když chtěl přeplavat řeku. Prázdniny utekly jako voda, Petr však hned první den školy zůstal po škole. Když se mu pak jejich služka Kristýna posmívala, dal jí do kufru mrtvou myš. Dále následovali Vánoce, a Bajzovi přišel navštívit strýc s manželkou. Byli velice znechuceni, že Bajzovi vyhazují peníze za husu. K zimě však patří i sáňkování, při kterém si kluci udělali karbidový ohňostroj. A už tu bylo jaro a s jarem přichází povodeň. A brzy potom přijíždí cirkus. Aby mohl Petr jít na představení, chová se velice ctnostně. V cirkuse se mu nejvíc líbí slon Jumbo. Před koncem roku dostane Petr horečku. Když doma odpočívá zdá se mu dlouhý sen, ve kterém vidí, jak mu otec koupil Jumba a on se sním a s kamarády vydá do Indie.

Petr Bajza je kluk, který chodí do školy. Často vyvádí spoustu lumpáren, ale v jádru je to docela hodný hoch. Čeněk Jirsák je taktéž školák jako Petr. Jeho otec dělá boty a čepice. Čenda je pobožný a chodí ke svaté zpovědi. A aby si všechny hříchy pamatoval, tak si je zapisuje do notýsku, je tudíž hodně svědomitý. Eduard Kemlink má otce na úřadě. Eda vlastní spoustu detektivek a ostatním klukům je vždy půjčí. Má také psa Pajdu a dvě sestry. Antonín Bejval má otce, který je provazníkem. Mají pacholka jménem Jakub, který se jim stará o koně. Tonda je velký vynálezce, ale své vynálezy neukazuje, protože se bojí, aby mu je někdo nevzal. Josef Zilvar má tatínka válečného invalidu. Starý Zilvar chodí žebrat a o Pepu se moc nestará. Pepa si tedy dělá, co chce a ze všech kluků se bojí rozhodně nejmíň nějakého postihu za jejich lumpárny.

www.rychnovsko.info

Tip na výlet: Pokud se chcete vrátit do dob Pepka Zilvara a zažít část příběhu po jeho bohu, nenechte si ujít Putování se Zilvarem po historických místech města. V Rychnově nad Kněžnou se konají pravidelně v průběhu letních prázdnin.   

rop eu
nahoru