Přeskočit na obsah

Orlické hory a Podorlicko zvou na NOC KOSTELŮ 2016

08.06.2016

zdroj: DS OHP

Noc kostelů se bude konat v pátek 10. června 2016. Na večerní program se nyní v České republice připravuje více než 1100 kostelů a modliteben. V loňském roce se do Noci kostelů v České republice zapojilo bezmála 1500 kostelů, ve kterých připravili pořadatelé pro návštěvníky více než 7000 programů. O mimořádném zájmu veřejnosti o program Noci kostelů svědčí i 450 000 návštěvnických vstupů zaznamenaných během večera a noci.

Myšlenka otevřít kostely v noci vznikla před jedenácti lety ve Vídni, kde také v roce 2005 proběhla první Noc kostelů – „Lange Nacht der Kirchen“. V roce 2009 se touto zahraniční zkušeností inspirovali pořadatelé v České republice a poprvé pozvali širokou veřejnost na noční program do několika otevřených kostelů. Zájem návštěvníků o první ročník Noci kostelů povzbudil zástupce z mnoha dalších kostelů, a tak se již v následujícím roce konala Noc kostelů v celé České republice. O mimořádném zájmu veřejnosti o program Noci kostelů svědčí i zapojení zahraničních kostelů a modliteben v první řadě v zemi vzniku této akce, a to v Rakousku, postupně se přidalo Estonsko, Slovensko, Lotyšsko, Nizozemí a Německo.

Také letos budou moci návštěvníci ve stovkách otevřených kostelů poznávat a obdivovat duchovní a umělecké skvosty křesťanství, které nejsou pouze výrazem minulosti, ale i živé přítomnosti. O tom svědčí i bohatý kulturně-duchovní program, v němž opět nebudou chybět koncerty, komentované prohlídky, zajímavé přednášky, duchovní rozhovory, možnost nahlédnout do kostelních sakristií či klášterních zahrad, zkusit si zahrát na varhany, vystoupat na věže či sestoupit do starobylých krypt, prožít liturgii, nebo jen v tichém zastavení vnímat to, co bylo inspirací pro stavitele křesťanských chrámů.

Při této příležitosti můžete navštívit v destinaci Orlické hory a Podorlicko celkem 19 kostelů a užít si tak krásný program. Jejich seznam najdete níže.

Podrobnější informace o Noci kostelů 2016 najdete na www.nockostelu.cz.

Noc kostelů 2016 – odkaz na videospot:  https://youtu.be/KuY7feDuOfs

 

Dokumenty

rop eu
nahoru