Přeskočit na obsah

Po Jiráskově hřebenovce se putuje již celých 95 let. Už jste si ji prošli i vy?

26.08.2016

zdroj: DSOHP

Nejstarší značená stezka po hřebeni Orlických hor, nesoucí jméno známého spisovatele a průkopníka turistiky v Orlických horách Aloise Jiráska, slouží turistům již 95 let. Vydali jste se již na kole či pěšky po hřebeni Orlických hor nebo napříč krajinou Podorlicka třeba až do České Třebové? Využít můžete i víkendové cyklobusy, které jezdí z řady měst a obcí v podhůří včetně trasy z Hradce Králové či Pardubic až do konce září.

Jiráskova cesta je vůbec první značenou turistickou trasou na hřebenech Orlických hor a má své významné místo v celé turistické historii tohoto krásného regionu. Byla impulzem k dalšímu rozvoji turistiky a dala základ dnešní rozsáhlé síti značených cest v Orlických horách a Podorlicku. Své postavení si Jiráskova cesta zachovává dodnes a je jedním z hlavních fenoménů Orlických hor.

Kouzlo a krása přírody Orlických hor a jejich podhůří se staly středem pozornosti prvních průkopníků turistiky již koncem 19. století, kdy byly po měšťanských besedách zakládány první komise pro turistiku. Mezi jedny z prvních regionálních odborů KČT patřil právě Rychnov nad Kněžnou, jakožto čtvrtý nejstarší odbor KČT v Čechách (primát z r. 1889 drží společně s odbory KČT v Mělníku, Berouně a Jilemnici). Hlavním propagátorem turistiky v Orlických horách byl rychnovský advokát JUDr. Jindřich Štemberka, který inicioval a vedl jednodenní i vícedenní turistické výpravy do hor nejen pro rychnovské, hradecké, ale dokonce i pražské turisty. Jít tehdy na hřebeny bylo doslova hrdinským činem, nebyly zde silnice, polní a lesní cesty měly místo mostků desítky brodů, nebyly turistické mapy, chybělo ubytování. Lesy byly divoké, cesta hřebeny mnohdy znamenala prodírání se opravdovým pralesem. Můžeme jen v duchu smeknout před nadšenci, kteří pro nás první turistické stezky vyznačili a starají se o ně dosud. Vydáme-li se do hor dnes, najdeme tu již komfortní a hustou síť značených stezek pro pěší i cyklisty, v zimě je pak hřeben díky udržovaným trasám naopak rájem běžkařů.

Vůbec první trasa na hřeben Orlických hor vedla z Rychnova n. Kn. přes Deštné v Orl.h. na majestátné Vrchmezí (1084 m n.m., nejvyšší hora polské části Orlických hor), kde již mnohem dříve v r. 1893 stála dřevěná rozhledna s chatou pojmenovaná podle Heinricha Rübartsche, známého propagátora horské turistiky a lyžování v Orlických horách. Tehdy ještě jako jediná stavba na hřebenech Orlických hor. Ta však bohužel v r. 1945 vyhořela a nebyla obnovena. Výšlap na Vrchmezí není zdaleka zadarmo, neboť jeho svahy patří k nejstrmějším v Orlických horách, odmění vás ale krásné výhledy do kraje. Dnes jeho významnou turistickou historii a návštěvu hned několika významných osobností např. i císaře Josefa II. připomíná památník na jeho vrcholu.

O vyznačení Jiráskovy cesty se zasloužil právě rychnovský oddíl KČT, profesoři místního gymnázia a jejich studenti. Trasa byla původně kratší, čítala asi 90 km a vedla z Jiráskova rodného Hronova do Jablonného n.O.  Až v dalších letech byla na počest A. Jiráska prodloužena do České Třebové a Litomyšle (celkem 170 km), kde dlouhá léta žil se svou rodinou. Slavnostní otevření dálkové trasy proběhlo 31. července 1921 u chaty Panorama v Deštném v Orlických horách, které dosud připomíná nejen pamětní deska Aloise Jiráska, který se tehdy jako již 70-ti letý akce účastnil, ale také pomník JUDr. Jindřicha Štemberky. Nedaleko chaty se ukrývá dřevěná poutní kaple s léčivým pramenem.

V Orlických horách vznikla za období první republiky celá řada horských chat, které slouží turistické veřejnosti dodnes. Ve 20. letech vyrostla na hřebenu Orlických hor dnes již symbolická Masarykova chata na Šerlichu nebo Kramářova chata na Suchém vrchu, ve 30. letech poté Kašparova chata na Adamu nebo chata Čihák u Zemské brány.

Dálková hřebenovka vede po červené značené trase a spojuje ty nejkrásnější partie Orlických hor. Mírný profil Orlických hor je zároveň krásným tipem na rodinný cyklovýlet, neboť nás nečekají žádná velká převýšení. Trasa po hřebeni hor navíc probíhá z větší části po zpevněné cestě, která je ideální pro jízdu s cyklosedačkou či vozíkem. Cyklobusy Orlických hor jezdí o víkendech a svátcích až do konce září, a to z celé řady měst v podhůří včetně linky z Hradce Králové nebo Pardubic. Celoročně a denně lze poté využít RadioBUS Turistu, který dopravuje turisty i cyklisty po Orlických horách na základě telefonického objednání.

 

Tradiční výchozí místa přímo na trase Jiráskovy cesty:

 

  • obec Nový Hrádek (začátek trasy pro přechod celého hřebene Orlických hor)

* zřícenina hradu Frymburk a jiné

* Utzův mechanický betlém Olešnice, Geologická stezka Feistův kopec Olešnice v Orl.h.

* Tvrz Skutina a NS Po lehkém opevnění Olešnice v Orl.h., a jiné

* Muzeum zimních sportů, řemesel a turistiky Deštné,

* Lanový park a Adventure půjčovna Deštné, Footgolf na Alfa Resortu Deštné

* Ateliér zvonaře a hrnčířky Deštné (zvonkohra, kreativní workshopy, obchůdek), Reznerovo pekařství

* NS S Kačenkou po stopách sklářů a nová interaktivní Kačenčina pohádková stezka Deštné

* Prales Bukačka (NPR-botanická zahrada Orlických hor), NS Okolím Deštného, NS Bedřichovka a jiné

* Poutní místo Neratov, Kunštátská kaple, Rozhledna Anna

* Terénní káry a koloběžky, SKI Centrum Říčky (do 4. 9. lanovka na Zakletý vrch) a jiné

* Tvrz Hanička a NS Opevnění Rokytnicka, Muzeum lokálky Rokytnice, Muzeum Orlických hor Sýpka Rokytnice

* Chráněné dílny Kopeček (kreativní workshopy, obchůdek) a jiné

  • údolí Divoké Orlice Zemská brána - Čihák (Bartošovice v Orl.h. / Klášterec n.O.)

* NS Zemská brána (Pašerácká lávka, Ledříčkova skála aj.)

* Pastvinská přehrada – vodní sporty, Roškotův most, Tajemné malby na kostele v Klášterci n.O. a jiné

* Adrenalinové aktivity a rybaření České Petrovice

* rybaření v polském Kamieńczyku (turistický přechod)

  • obec Mladkov

* Tvrz Bouda, Léčivý pramen knížete Rostislava, Vojenské muzeum Lichkov a jiné

* Jablonné n.O. - městská památková zóna, NS Po stopách mlsného medvěda a jiné

* Čenkovice, Fit Resort Buková hora

  • město Česká Třebová (Kozlovský vrch, turistická chata Maxe Švabinského)

* Městské muzeum Česká Třebová (expozice věnovaná různým formám dopravy, vč. legendárního Velorexu)

* Chaloupka Maxe Švabinského, Rotunda sv. Kateřiny, Poutní kaple Na Horách, Pravěká osada Křivolík (open air muzeum)

* NS Smyslového vnímání údolím Skuhrovského potoka, Semanínské stezky (na trase stezky knajpoviště k otužování nohou)

 

*      Kompletní informace z destinace Orlických hor a Podorlicka najdete na turistickém portále www.mojeorlickehory.cz.

*      Vnitřní krása jde ruku v ruce s naší vnitřní harmonií. Inspiraci, jak tomu pomoci v lůnu přírody Orlických hor a Podorlicka, hledejte na webovém portálu www.krasnadikyhoram.cz

*      Spojte zábavu s poznáním a pohybem, a absolvujte některou z terénních her GEOFUNu pro pěší či cyklisty, které vás zábavnou formou provedou po těch nejzajímavějších místech Orlických hor a Podorlicka. Nově Putování v Říčkách v Orlických horách – vrch Zakletý se skřítkem Matlafousem!

Více na www.kralovstviorlicke.cz

*      NOVINKA: První podorlická pivní stezka – zahrnuje celkem 3 tipy cyklotras různé obtížnosti, na kterých se postupně seznámíte s historií pivovarů v podhůří Orlických hor - v Rychnově nad Kněžnou, Dobrušce a Potštejně. Zapojené pivovary nabízí degustaci piv a některé z nich i prohlídku pivovaru.

Více informací:            

Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko: Panská 1492, Rychnov nad Kněžnou, www.dsohp.cz

Mgr. Eva Vaníčková, tel. 774 125 014, vanickova@dsohp.cz, Michaela Janková, tel. 725 921 969, info@dsohp.cz

rop eu
nahoru