Přeskočit na obsah

Mějme zdraví ve svých rukách…

13.12.2016

zdroj: Alena Möhrová - bylinkářka z Javornice

Snad každý člověk si přeje prožít dlouhý, šťastný a úspěšný život. Stále více lidí si uvědomuje, že život není hra, kterou lze začínat znovu a znovu, že prostě máme jen jeden pokus. Základním předpokladem šťastného, dlouhého a úspěšného života je zdraví. Mezi mnoha radami a pokyny, jak si zdraví a svěžest udržet v dnešní přetechnizované době, je poselství – zpomal, zastav se a najdi si čas pro návrat k přírodě – ta je totiž tou nejlepší lékárnou.

Pak si možná uvědomíme, že i naše těla jsou její součástí a dokážeme lépe vnímat potřeby vlastního organismu. Člověk sám je tvůrcem svého zdraví, udržuje ho, ale bohužel jej často i ničí. Má své zdraví ve vlastních rukách a má právo ovlivňovat sám sebe. Když onemocní, má právo zvolit si lékaře a mnohdy i léčbu. Na něm závisí, jakou cestou se vydá, nechá-li se operovat, zda souhlasí s dalším lékařským zákrokem nebo způsobem léčby.

Je také možné využít tisíciletých bylinkářských rad, zkušeností a přírodních medikamentů z rostlinné říše. Ve všech těchto případech, stejně jako při rozhodnutí svěřit se do rukou lékařů, nás nikdo nezbaví odpovědnosti za tohle naše rozhodnutí. Je to tak ostatně i ve všech dalších činnostech a situacích, které život přináší. I když hovoříme o léčivých rostlinách, nemůžeme obejít jiné důležité podmínky zdraví. Žádná choroba není samostatný problém, vždy je nemocný celý organismus, a nemoc je jen jakýmsi projevem a varováním na nejméně odolném místě. Nestačí pít léčivý bylinkový čaj, když se špatně stravujeme, trpíme nedostatkem vitamínů a živin, žijeme ve stresu, bez lásky, pohybu na čerstvém vzduchu, bez odpočinku nebo v nezdravém prostředí. Při každé léčbě se snažíme o komplexní působení na organismus, jejíž jsou bylinky pouze jednou, i když významnou složkou. Uvažujeme o tom, za jakých okolností choroba vznikla, a při léčbě se snažme odstranit nejen následky ale i příčiny, a tím směrem zaměřme i následující prevenci.

Uvažovala jsem, co poradit na období, kdy příroda nenabízí na loukách a v lesích hojnost léčivých bylinek, ale kdy odpočívá, aby se s jarem probudila a svojí krásou pozvala člověka k sobě – vybídla k procházkám a sběru léčivek. A tak zkusme v období, které nás udržuje častěji v teple domova u „sedavých aktivit“, ve výsledku přinášející kila navíc, zařadit očistu celého organismu. Recept pravděpodobně pochází z Tibetu, kde jej praktikovali mniši spolu s očistou ducha jednou za čtvrt roku. I v našich podmínkách jsme bez problému schopni si zajistit potřebné suroviny na přípravu.

Očistěte a omyjte 2 mrkve, 3 petržele, 1 celer, pórek a 2 cibule – rozkrojte a vařte 1 hodinu ve 3 litrech vody na mírném plameni bez soli a jiných přísad. Současně si kartáčkem omyjte a očistěte 1 kilogram brambor a oloupejte. Pouze slupky zalijte litrem vody a vařte 30 minut na mírném ohni – rádo kypí. Po uvaření přeceďte vývary do jednoho hrnce a máte připravenu porci na celý den pro jednoho člověka. Tento proces se opakuje každý den ráno, kdy si uvaříte čerstvou denní dávku. Očista trvá většinou 3 – 5 dní. Ctěte denní stravovací režim – snídaně – přesnídávka – oběd – svačina – večeře. Ráno vypijte větší hrneček či dva teplého vývaru, taktéž k přesnídávce. Oběd servírujte v misce či talíři – můžete ochutit trochou bylinek – majoránkou, mletým kmínem… a tak pokračujte přes další svačinu až k večeři. Kromě vývaru můžete pít libovolné množství vody, ale i bylinkový čaj. Nesolte, neslaďte – nic jiného nejezte. Úbytek na váze bude patrný až 6 kilogramů, 2-3 kg při normálním opětovném stravování se vrátí zpět.

Očistíte tělo od toxinů a nežádoucích látek, které se časem v každém těle usazují. Může vám být první den chladno nebo se cítit unaveni. Většina lidí se však cítí dobře a svěže. Když těch pár dnů vydržíte, tak vás obava, že přes Vánoce přiberete, nemusí lekat. A takto připraveni se těšte na jaro a první zelené mladé lístečky, které vám pomohou zbavit se jarní únavy. Vyběhněte na louku či zahradu a každý den po 2 – 3 týdny snězte 6 – 10 lístků pampelišky, smetanky lékařské.

Věřte, že pro sebe uděláte mnoho dobrého a odměnou vám bude pocit svěžesti a radost v lásce z toho, co přichází.               

rop eu
nahoru