Přeskočit na obsah

Deštenské zvonění na pomoc dětem

21.02.2017

zdroj: DS OHP

Než se ale zvony naděje rozezní, čeká je ještě zrození. Symbolických 13 zvonů postupně vznikne pod rukama pana mistra zvonaře Jana Šedy v Ateliéru Zvonaře a Hrnčířky v Deštném. Tyto zvony budou především darem a další podporou veřejného projektu Josefa Zimovčáka na pomoc onkologicky nemocným dětem. Letošní již 8. ročník veřejné cyklotour NA KOLE DĚTEM (31.5. – 10.6.2017) napříč Českou republikou, v čele pelotonu s Josefem Zimovčákem, známým po celém světě především jeho jízdami na vysokém kole zvaném kostitřasu, zamíří i do regionu Orlických hor a Podorlicka.

První zastávkou v destinaci bude právě Deštné v Orlických horách (sobota 3. 6. 2017, dojezd 3. etapy cyklotour). I zde se rozezní jeden ze zvonů z dílny pana Šedy. Zvony z Deštného ale zazvoní v řadě dalších českých měst a obcí, kudy bude projíždět peloton. Jeden ze zvonů bude zvonem putovním a bude symbolem 8. ročníku. Cyklotour nejen zahájí, ale i ukončí a na závěr bude vydražen na pomoc dětem. Dalších 10 zvonů bude postupně rozvezeno do obcí a měst, která budou místy dojezdů jednotlivých etap této 10-ti denní veřejné tour. Jeden ze zvonů bude darován generálnímu partnerovi projektu, kterým je Škoda Auto Mladá Boleslav.

Odlévání zvonů budou přístupná veřejnosti a budou probíhat pravidelně, vždy jako páteční večery se zvony od 24. února do 17. března 2017, v čase od 18 do 20 hodin. První večerní odlévání zvonů v Deštném tak proběhne již tento pátek. Poslední třináctý a zároveň putovní zvon bude odlit při jarní akci Velikonoce v Deštném, která se bude konat o velikonočním víkendu 15. – 16. dubna 2017 a odlévání zvonu tak bude dalším zpestřením tradičně bohatého programu s řadou workshopů zejména pro děti. Návštěvu Ateliéru tak můžete obohatit pletením pomlázek nebo povídáním o zvonech. Zda-li pak víte, proč na Zelený Čtvrtek odlétají zvony do Říma a kdy se vrací? V sobotu 15. 4. od 19hod. proběhne odlévání, v neděli dopoledne poté otevírání formy posledního zvonu. Vystaveno bude rovněž 12 již odlitých zvonů pro Na kole dětem 2017!

Každý zvon má svůj příběh. Zvony svým hlasem ohlašovaly smrt i nový život, varovaly před nebezpečím, ale vybízely i k pokoji a míru další generace. Tyto zvony mají pomoci nejen finančně (z konta rekondiční pobyty dětí aj.), ale především probudit naději, a to nejen u nemocných dětí, které potkal nelítostný soupeř v podobě vážné nemoci, ale vybídnout i ostatní k zamyšlení nad smyslem života a k radosti z pomoci jakýmkoliv směrem.

Malebnou chaloupku s ateliérem a venkovní zvonkohrou, která vydává své krásné tóny každý den vždy v celou hodinu od 10 do 18 hodin, najdete na turisticky oblíbené Staré cestě.

Přijďte se podívat, jak vznikají a zvoní zvony pro zdraví dětem!

Mistr řemesla vás osobně seznámí nejen s výrobou zvonů, ale i jejich posláním a životní symbolikou.

Doporučujeme rezervaci na tel. 603 204 111, neboť kapacita ateliéru je omezená, odlévání jednotlivých zvonů však bude probíhat postupně. www.atelierdestne.cz

Jedním z partnerů projektu je také Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko.

www.dsohp.cz, www.mojeorlickehory.cz

*******************************************************************************************

PROJEKT A VEŘEJNÁ CYKLOTOUR NA KOLE DĚTEM

Jedná se nejen o každoroční cyklojízdu, kdy během 10 dnů (etap) projede peloton napříč Českou republikou, ale také o jedinečnou akci, která se svým charakterem a sportovním rozsahem zařadila mezi významné projekty nejen v českém, ale i mezinárodním kontextu. Zároveň představuje podporu onkologicky nemocných dětí a šíření radosti z pohybu. Je to projekt pro lidi, o lidech a s lidmi. Peloton cyklistů v čele s osobností pana Josefa Zimovčáka, kterého znají cyklisté po celém světě nejen díky jeho účasti na Tour de France a jízdě na vysokém kole. Přidat se může každý na kousek, na některou z etap nebo i na celou trasu. Mezi aktivními účastníky cyklojízdy nechybí významné osobnosti, úspěšní sportovci a známé tváře. Během jízdy cyklisté zavítají do měst a obcí a navštíví různé kraje ČR, zastaví se v partnerských městech a osobním příkladem, formou osvěty a propagace předají široké veřejnosti odkaz: „My, kdo máme štěstí, že jsme zdraví, musíme pomáhat těm, kdo ho mají méně.“

Akce se účastní lidé z celé České republiky. Do akce se zapojují také školy, děti a mládež. V období před akcí jsou pořádány motivační přednášky na školách po trase či jejím okolí a dle zájmu se pak zapojují k pelotonu také. Besedy vede přímo pan Zimovčák osobně, jsou nejen o pohybu jako zdravé disciplíně, která je nejlepší na všechno, ale také o poznávání naší vlasti, sebe samotného a radosti ze života, nikoliv o jeho dramatičnosti.

Podpořte projekt i Vy… třeba svou účastí v pelotonu, i na část trasy, návštěvou přednášky Josefa Zimovčáka, které probíhají v řadě obcí a měst, nebo jeho finanční podporou. Číslo účtu veřejné sbírky: 107 – 484410267/0100.

 

Další informace poskytne:

Bc. Martina Střížová - koordinátorka projektu Na kole dětem, tel. 773 750 499, strizova@nakoledetem.cz

Mgr. Eva Vaníčková - ředitelka Destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko, 774 125 014, vanickova@dsohp.cz

Jan Šeda - zvonař, Ateliér zvonaře a hrnčířky v Deštném v Orl.h., 603 204 111 zvonydestne@seznam.cz

 

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení na: www.uschovna.cz/zasilka/LINEKRVVX6T35EAJ-B3V nebo na vyžádání.

rop eu
nahoru