Přeskočit na obsah

Léto v srdci Orlických hor aktivně, s poznáním i relaxací

25.05.2017

zdroj: DS OHP

 • Horské středisko Říčky - letní vyžití na horách Ski Centrum Říčky Středověký skanzen Villa Nova Uhřínov Farma SOKOL a penzion Sokolí hnízdo na RampušiČesko-polské pohraničí Neratov – poutní místo smíření Chráněné dílny Kopeček Bartošovice

V létě na hory? A proč ne. Neprávem opomíjené Orlické hory jsou skutečným balzámem na duši. A to nejen pro ty, kteří vyhledávají majestátnost a krásu hor, ale i pro ty, kteří tráví dovolenou rádi aktivně, upřednostňují relaxaci v přírodě nebo rádi poznávají historii, kulturu a nová místa. Jedním z tipů přímo v srdci Orlických hor jsou Říčky, odkud se můžete dle libosti vydávat za poznáním a zážitky na různé světové strany. Horské středisko navíc nabídne pestrou škálu aktivit od pohodových pěších túr na hřebenu, horské cykloturistiky, přes adrenalinové sjezdy na koloběžkách a tříkolkách, lanový park v korunách stromů až po relaxaci na slunné terase zdejší restaurace.

Léto na horách? Zkuste Říčky!

Kocháte-li se rádi výhledy, pak se nechte ze zdejšího střediska vyvézt lanovkou na hřeben a z vrchu Zakletý se vydejte po Jiráskově horské cestě třeba na Anenskou rozhlednu (cca 7 km). Zaoblený hřbet Orlických hor bez výraznějších zlomů je ideální pro nenáročné pěší túry i horskou cykloturistiku. Ve spojení s lanovkou nebo cyklobusy, které jsou v provozu od června do září, jsou Orlické hory výborným tipem i pro rodiny s dětmi a malými začínajícími cykloturisty. Lanovka jezdí denně (v půlhodinových intervalech / v červnu a v září o víkendech, červenec-srpen denně) a vyveze pohodlně na hřeben nejen vás, ale také vaše kola, kočárky či odrážedla.

Od horní stanice lanovky Ski centra mohou poklidnou jízdu vzhůru vystřídat adrenalinové jízdy dolů po svahu na horských koloběžkách či tříkolkách. Cca 1,5 km dlouhá sjezdovka poslouží jako závodní dráha třeba pro rodinné týmy, kde porovnáte své síly i jezdecké dovednosti. Náročnost tratí je různá, vhodná i pro rodinný sjezd z dětmi, neboť tříkolky jsou dvoumístné a menší děti se tak mohou svézt v doprovodu rodičů. Na koloběžkách můžete vyrazit přímo ze střediska nebo od horní stanice lanovky pokračovat po několika doporučených trasách v jeho okolí (pro rodiny zvýhodněné balíčky). Vybírat lze z celé řady turistických tras a poznávacích cyklovýletů, na kterých leží krásné vyhlídky do krajiny, přírodní zajímavosti i stavby. Oblíbeným výletním cílem je Kunštátská kaple (cca 2 km), Tvrz Hanička (cca 10 km), Anenská rozhledna (cca 7 km) nebo sousední horské středisko Deštné v Orlických horách (cca 17 km), kde můžete navštívit muzeum, ateliér s tvůrčími workshopy pro turisty nebo novou pohádkovou stezku. Vyhledávané jsou trasy po vrstevnicích, trasy s příjemnými sjezdy, ale na své si zde přijdou i nároční bikeři. „Na léto připravujeme rozšířit půjčovnu horských kol o elektrokola, a potěšíme také bikery, protože aktuálně v areálu připravujeme trailové tratě. Oblíbené jsou také adrenalinové balíčky ve spolupráci se sousedním lanovým parkem a středisko v létě žije i kulturními akcemi“ zve do horského areálu Jan Duffek, ředitel Ski centra Říčky.

Přímo v horském středisku najdete multifunkční hřiště na tenis, volejbal či nohejbal (zdarma), půjčovnu horských kol a elektrokol, silničních koloběžek, ale také příjemnou restauraci Skirest s venkovní terasou a dětským koutkem.

Rodiny s dětmi si zde mohou užít i zábavu s Geofunem (mobilní aplikace se spoustou hádanek a vtipných úkolů) a při putování po sjezdovce společně pomoci vysvobodit zdejšího skřítka Matlafouse, kterého pro jeho lenost zaklela princezna Kačenka, vládkyně zdejších hor.

V těsné blízkosti areálu leží Spiders Centrum - lanový park, který se pyšní vskutku krásnou a velkorysou projížďkou nad údolím. „Vybírat můžete z celkem 9 okruhů, 5 z nich je zaměřeno na zdolávání různých lezeckých překážek a 4 okruhy poté využívají gravitačních lanovek, ty vyhledávají především milovníci adrenalinových sjezdů“, láká k absolvování zážitku v korunách stromů Radomír Hovorka, provozovatel Spiders Centra. Pro děti je tu juniorský okruh a pro ty nejmenší poté lezecký minipark. Přes léto tu funguje malé občerstvení s posezením.

Horská vesnička Říčky, jak sám název napovídá, získala své jméno od mnoha říček, které zde pramení. Původně dřevorubecká osada na úpatí kopců Anenského, Komářího a Zakletého dnes patří mezi nejvýznamnější střediska zimní a letní turistiky v Orlických horách. „Málokde najdete tak zachovalou původní lidovou architekturu, po stráních roztroušené chalupy, horské chaty, penziony a oblíbené hospůdky, a zároveň nedotčenou přírodu a krajinu, která láká k procházkám a výletům. Vycházkové okruhy vás zavedou třeba ke strašidelnému mlýnu, bývalým uranovým dolům nebo také ke stále více vyhledávaným Říčkovským menhirům“ vyzdvihuje výjimečnost obce starosta Jaroslav Kuchta. Obrovské kameny uskupené do tvaru kruhu se nachází asi 500 m od centra obce (vpravo od silnice směrem do Zdobnice).  Jedná se o uměle vztyčené 2-5 m vysoké křemencové kvádry, umístěné na vrcholu kopce, nedaleko stavení domu, jehož majitel pravděpodobně tyto kameny do krajiny umístil. Uskupení těchto kamenů je považováno za tzv. pseudokromlech, a ač se informace v tisku objevily teprve nedávno, dle záznamů v německém tisku stály menhiry na stejném místě již v době mezi světovými válkami. Důvod stavby megalitů je dodnes neznámý. Některé prameny uvádějí, že sloužily k obřadním účelům nebo jako pradávný kalendář. Jedna z teorií praví, že vztyčováním kamenů naši předkové upravovali energetické a magnetické toky Země a touto formou krajinu „léčili“. Lidé soudili, že v okolí menhirů je lepší úroda, mnohé ženy věřily, že menhiry mají vliv na jejich plodnost apod. Kameny jsou dnes nejen výletním místem s krásným výhledem, ale také cílem mnoha psychotroniků.

V obci najdete také útulný horský hotel Konšel, který se nachází cca 2,5 km od horského střediska, v krásné přírodě hned u lesa. Je to ideální místo i pro rodiny s dětmi, mají tu venkovní bazén a letní zahrádku, kde se přes léto grilují na lávovém kameni oblíbené steaky. Když je sychravo, oceníte saunu. „Vaříme tu přírodní domácí kuchyni, žádné polotovary. Hotel nyní prochází radikální rekonstrukcí, kompletně by měl být hotov do roku 2019. První patro, kde máme i apartmánové ubytování, je již nové, ostatní pokoje ještě obnova čeká“, dodává Luděk Jiroud, provozovatel rodinného hotelu.

Návrat do středověku – Villa Nova Uhřínov

Ano, a to doslova! Shlédnete zde nejen stavby, které byly vytvořeny ryze za pomoci replik středověkých nástrojů a historických technologií, ale dokonce si zde sami vyzkoušíte, jak se mlelo obilí mezi kameny, seznámíte se, jak se dříve pekl chleba či obilné placky, které při zdejších akcích můžete také ochutnat. Jsou vskutku výborné!

Při návštěvě archeoskanzenu se vrátíte v čase minimálně o 700 let zpět, do období vlády Přemyslovců. Ocitnete se ve středověké kolonizační vesnici ze 13. a 14. století, která přibližuje tehdejší život na venkově. Nejprve nahlédnete do obytných roubených domů a tzv. polozemnic, stavení napůl zahloubených v zemi. Aby byla vesnička kompletní, nechybí tu také kovárna, hrnčířský okrsek, keramická a chlebová pec, několik hospodářských staveb se stodolami nebo sušárna na ovoce. „Vzorem pro všechny stavby byly archeologické nálezy, takže každá ze staveb má svou reálnou předlohu. Rovněž místo pro vybudování skanzenu bylo vybráno stejným způsobem, tak jak si jej kdysi vybírali naši předci. Hlavní zásadou byl dostatek vody a potřebných surovin“, upřesňuje výběr lokality a původ staveb Bohumil Dragoun, historik, archeolog a hlavní zakladatel sdružení Villa Nova Uhřínov. V areálu o rozloze zhruba 6 ha mají také zahradu se starými odrůdami ovocných stromů a keřů, bylinkovou zahrádku, pokusná pole pro rekonstrukci středověkého zemědělství, milířiště, ale obdivovat zde budete i rybníček s promyšleným systémem lovu ryb nebo posvátné místo. 

Skanzen je celoročně volně přístupný a přes léto jsou zde ustájena živá zvířata, kozy a ovce. Prohlídky s průvodcem probíhají od května do října o víkendech, v čase letních prázdnin poté denně. Přes prázdniny se ve skanzenu koná například tradiční Víkend středověkých technologií, ale nově zde můžete poodhalit také prastarou tradici Střílení ku ptáku. Tato oblíbená středověká střelecká disciplína se konávala v čase Letnic neboli svatodušních svátků až do 16. stol. Na Uhřínově se však bude konat v červenci a zpestřena bude o ukázky lukostřelby a výrobu luků a šípů v různých dobách.

Malá vesnička Uhřínov, cca 17 km vzdálená od obce Říčky, ukrývá nejen archeologický skanzen, ale najdeme tu také barokní kostel nebo zříceninu Nový Hrad. V sousedství se nachází ale také malebná víska Kačerov, proslavená především svým tajemným kopcem spojovaným s gravitační anomálií, kde neplatí fyzické zákony. Obec je ale také první venkovskou památkovou zónu v Orlických horách vůbec. Dochoval se zde jedinečný soubor převážně roubené lidové architektury charakteristické pro oblast Orlických hor. Zastoupeny jsou zde především přízemní chalupy východosudetského typu z přelomu 18. a 19. stol.

Na Rampuši za vůní venkova

Být blíže přírodě je stále více vyhledávaným trendem nejen v případě volby dovolené, ale současně i životního stylu vůbec. Jedním z míst, kde se přenesete do „jiného“ světa, do krásné přírody, do hor na venkov je Rampuše.  Už samotný název obce napovídá malebnost a romantiku zdejšího kraje. O Rampuši se zmiňoval již Karel Poláček ve svém románu Bylo nás pět, neboť právě služtička u Bajzových Rampepurda, byla patrně nejslavnější místní rodačkou. Však zde najdete i její sochu! Ale objevíte tu také útulný rodinný penzion s restaurací a farmou, která patří rodině Sokolových.

Příroda Orlických hor je učarovala natolik, že se rozhodli koupit zde v roce 1998 chalupu a postupně ji zrekonstruovat na restauraci a penzion, který v roce 2010 rozšířili ještě o farmu s výrobou masných a mléčných výrobků a dalších potravin nejvyšší kvality, s produkcí kvalitního masa z domácího chovu. O kvalitě potravin vypovídá mnoho ocenění, které Farma SOKOL ke svým výrobkům získala. „Jsme rodinná firma, penzion s restaurací vlastní mí rodiče, já s mou ženou Monikou provozujeme farmu. Naše nabídka se úžasně doplňuje a my tak návštěvníkům můžeme poskytnout kompletní služby od ubytování, tradiční kuchyně až po prodej našich výrobků, které si s sebou s nadšením odvážejí domů, jako upomínku na tento kraj“, vysvětluje, jak je to s provozem farmy a všech služeb Petr Sokol, který distribuuje farmářské produkty téměř po celé republice.

Ale tím plány zdaleka nekončí. Jako otec dvou dětí, Matyáška a Jůlinky, chce dopřát seznámení se zvířaty a životem na farmě také ostatním dětem a vytvořit zde Farmářův dvoreček.Nápad se zrodil v naší hlavě především s ohledem na to, že hosté k nám jezdí na pobyty s tím, že se jedou ubytovat na farmu. Ale protože naše zvířata mají volnost pohybu, ne vždy se podaří, aby je mohli hosté vidět, jsou volně na pastvě. Kvůli bezpečnosti jsme postupně ustoupili od prohlídek farmy a volíme tuto pro děti příjemnější formu. Zvířata budou v ohradách, mezi kterými se bude moci procházet, chybět nebude jednoduchý popis“, popisuje Petr Sokol novou atraktivitu farmy pro rodiny s dětmi, jejíž slavnostní otevření je plánováno na sobotu 24. června 2017. Ve stejném termínu zde proběhne Den otevřených dveří na farmě (10-15hod.), který reaguje na ohlas akce Poznej svého farmáře. Ta se zde konala za podpory Ministerstva zemědělství před dvěma lety. Součástí programu bude živá hudba, farmářský trh regionálních výrobců, prohlídka farmy a výrobny, program pro děti a různé soutěže. Do budoucna by zde rádi vybudovali také vyhlídkové místo, neboť výhledy z Rampuše do krajiny jsou vskutku přenádherné.

Penzion Sokolí hnízdo nabízí útulné a stylově zařízené pokoje se sociálním zařízením. Součástí penzionu je také restaurace, kde si pochutnáte na tradičních českých jídlech, připravovaných především z vlastních produktů farmy. Rodiče s dětmi ocení venkovní posezení s výhledem na přírodní dřevěné hřiště. Ubytovaní zde mají snídani zdarma, kdy k jídlu mohou ochutnat farmářské produkty dle tradičních receptur.

Neratov – místo zázraků

Poutní místo Neratov najdeme na českopolském pohraničí, v prostoru bývalých Sudet. Místem zázraků je z mnoha pohledů. Nejen, že tu najdeme léčivý pramen, který sám nese řadu zázračných uzdravení. Pramen vyvěrá přímo u monumentálního kostela Nanebevzetí Panny Marie, který jen zázrakem zcela nezanikl. Odolal nejen zásahu střely Ruské armády, ale za komunismu také plánované demolici. Zázračná moc je přisuzována i sošce Panny Marie uvnitř kostela, kde najdeme také dva silné energetické body.

V době své popularity sem proudilo více než 4 tisíce poutníků. Z vesničky s více než 2 tisíci obyvateli zbyli 2 stálí obyvatelé a pár chalupářů. Domy byly prázdné, z kostela bez střechy vyrůstaly stromy. Zázrakem, za kterým stojí nejen osobnost monsignore Josefa Suchára, ale také řada dalších lidí především ze Sdružení Neratov, se podařilo kostel obnovit a do tohoto zapomenutého kraje znovu navrátit život. Neratov je dnes poutním místem smíření, symbolem vůle a naděje, místem, které přitahuje dobré lidi. Má na 60 stálých obyvatel a stěhují se sem především lidé, kteří potřebují s běžným životem pomoci, jinak by bezmocně živořili. Polovina obyvatel má nějaký handicap. „Vzniklo zde nádherné místo, kde se podařilo skloubit dvě věci, které spočívají v pomoci potřebným a hendikepovaným dětem, a současně v obnově života v tomto poutním místě právě s jejich pomocí. Pomáháme tak šířit základní myšlenku, že nikdo není zbytečný. Neratov je naplněn lidmi, kteří uslyšeli tuto myšlenku, snaží se ji naplňovat a žít… “, sděluje své dojmy k tomuto magickému místu Josef Suchár, zdejší farář, který místo poprvé objevil, když sem jako tajně vysvěcený kněz v 80. letech zabloudil jako vedoucí tábora se skupinkou dětí. Dnes je Neratov klenotem Orlických hor a oblíbeným výletním cílem, kam ročně zavítá až 25 tisíc poutníků. Jeho prosklená střecha ve tvaru kříže symbolizuje světlo naděje.

Na obnově kostela se pracuje neustále. V budoucnu se plánuje obnova barokních bání a zpřístupnění věží turistům, odkud se jim naskytne krásná vyhlídka na krajinu s údolím Divoké Orlice i na opravenou památku skrze prosklenou střechu. Další hezké ač chátrající kostely najdete také v nedalekých Bartošovicích či na Vrchní Orlici. Kostel v Bartošovicích ukrývá unikát s překrásnou barokní výzdobou v podobě dvou pobočních oltářů, a kdo vstoupí, pochopí, proč se zdejšímu kostelu říká „duše baroka“. S obnovou dalších kostelíků zde „na konci světa“ počítají i právě započaté projekty Společně po nové cestě nebo projekt Čtyři věže.  V plánu je propojit a postupně zpřístupnit věže kostelů na českopolském pohraničí, nabídnout místa rozhledů, místa pro zklidnění i vyžití děti, a pěším turistům a cyklistům také novou stezku, která návštěvníky seznámí s krásami orlickohorské přírody i místní pohnutou historií.

V centru obce hned pod kostelem mnohé překvapí stylová kavárna s venkovním posezením Café Neratov, kde se můžeme objednat i na zážitkový kurz kávy. Nechybí zde ani Neratovská hospoda s poštovnou nebo obchodem s rukodělnými výrobky místních chráněných dílen. Na léto zde vznikne navíc i nový minipivovar. „Pivovar do Neratova skutečně historicky patří, nyní je ve výstavbě a měl by být dokončen v srpnu. První pivo z místní dobré vody by se mělo začít vařit ale již od června“, s radostí dodává Antonín Nekvinda, který se stará o provoz celé řady chráněných dílen.

Chráněné dílny najdeme v cca 7 km vzdálených Bartošovicích v Orl.h. Navštívit tu můžeme i exkurze s ukázkou lidových řemesel nebo vyzkoušet tvořivé dílny pro turisty. Mají tu keramickou, tkalcovskou, košíkářskou a šicí dílnu. „Lidé zde mohou nasát tvůrčí atmosféru, nahlédnout nebo si sami vyzkoušet, jak se modeluje nebo vypaluje keramika, pletou košíky, tkají a zpracovávají látky a ovčí vlna. Všechny výrobky dílen mají certifikát Orlické hory-originální produkt, který zaručuje původ z regionu a tradiční výrobní postupy, a můžete je zakoupit nejen ve zdejším obchůdku“, dodává Romana Bukáčková, vedoucí chráněných dílen Kopeček v blízkých Bartošovicích. V dílnách se pravidelně konají i oblíbené řemeslné jarmarky. Vrcholem kulturních akcí jsou poté tradiční srpnové Neratovské poutní slavnosti s bohatým doprovodným programem.  

Další nabídku na léto v Orlických horách a Podorlicku, včetně tipů na rodinné výlety najdete na turistickém portále www.mojeorlickehory.cz.

rop eu
nahoru