Přeskočit na obsah

Odpočívejte, relaxujte a meditujte, tady máte čas

09.09.2019

Odpočinek je jedním ze zákonů zdraví. Jako nedílná součást mnoha životních rytmů je nezbytný a přirozený. Uvolnění i odpočinek jsou pro člověka k zachování jeho celistvosti nezbytné a nepostradatelné pro jeho vitalitu a zdraví. Doplnit jej můžeme různými praktikami v prohlubování soustředění – meditací. V horách i podhůří najdete několik úžasných míst, kde můžete nejen odpočívat, ale i meditovat. Zbavte svoji mysl všech myšlenek, zastavte se, odpočívejte a třeba i meditujte!

Meditační kaple v [OU]STÍ

Všichni, kteří meditují nebo si rádi odpočinou v krásném a klidném místě, mohou navštívit revitalizovaný park u kostela Nanebevzetí Panny Marie v centru města Ústí nad Orlicí. Máte-li i více času, vezměte si sebou deku a piknikový košík s dobrotami. Toto místo je jako stvořené pro odpočinek, ztišení a načerpání sil. Určeny jsou pro to odpočinkové zóny, které tu jsou vybudovány. Pro vaši zajímavost ještě dodáme, že lze projít přes tento park z centra města k Roškotovu divadlu, národní kulturní památce. Park se nachází na místě starého hřbitova a svému účelu přestal sloužit v roce 1893. Zůstala zde hřbitovní kaple, která byla přejmenována na kapli meditační a zasvěcena sv. Janu Pavlu II. Kaple zve všechny příchozí k meditaci, ztišení a spočinutí. Vyzdobena je malbou i sochami andělů, skleněnou mozaikou a netradičními trubicovými zvony. Meditační kaple vyzařuje sílu života, který je tvořen láskou i obětí a reflektuje úctu k životu od jeho počátků až k jeho závěru. Nová kaple je zasvěcena sv. Janu Pavlu II. I když je její výzdoba moderní, nikterak to neubírá její historické atmosféře ani pietě. Jsou v ní totiž umístěny motivy života a smrti, vzpomínky na ty, kteří už mezi námi nejsou i oslava života. Taková je třeba mozaika od akademického malíře Pavle Šlégra v centru kaple, která je plná veselých až ohnivých barev. Má znázorňovat srdce a tvoří ji 22 tisíc kostiček z kamene a barveného skla. Fresky v kapli znázorňují duše dětí v rukou andělů. Kaple vyzývá k tichu a k meditaci, které je ale možné přerušit zvukem zvonů, které jsou umístěny na stěnách kaple a rozeznívají se lehkým úderem. I zvony mají připomínat obě polohy životní cesty člověka. Zvoní se pro radost, při slavnostech, ale také jako umíráček. Kaple sv. Jana Pavla II., stejně jako orlickoústecký park, je otevřená každý den od rána do hodiny před půlnocí. Nádherné pohledy totiž toto místo nabízí i v noci při umělém osvětlení.

Meditační místnost v Neratově

Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově má své kořeny již v 16. století a to díky zázračné moci přikládané milostné sošce Panny Marie a prameni v blízkosti kostela. V roce 1945 však vyhořel a připravoval se k demolici. Díky Mons. Josefu Suchárovi vstal z mrtvých a dnes tu můžete obdivovat unikátní architektonické řešení stavby. Kostel je završen prosklenou střechou, která tam přivádí nové tajemně působící světlo. V nově zpřístupněných věžích najdete „Meditační místnost“. Tento prostor je v nejvyšším dostupném místě kostela. Okna věží nabízí výhled do krásné krajiny, ale nyní můžete také pohlédnout do nitra dřevěné konstrukce nově vybudovaných bání, ocenit řemeslný fortel, který navazuje na tradici barokních tesařů a zamyslet se nad třemi plameny, které k vám sestupují. Plameny vyjadřují seslání Ducha Svatého, které završilo dramatické události evangelií. Číslo tři v myšlenkovém světě všech křesťanů přímo souvisí s pojmem trojjediného Boha. Oheň je snad nejstarším a obecným symbolem Ducha, jeho svobody, energie a schopnosti naplňovat a proměňovat člověka. Biblický výraz „duch“ často přímo souvisí s významy „dech“ nebo „vítr“. A již staří myslitelé si byli dobře vědomi, že „Duch vane, kudy chce“. Prožijte tu chvíle meditace se svým já!

Objevte svůj „ráj srdce“

Krásné místo pro meditaci ve stínu habrů, najdete v Brandýse nad Orlicí.  Přírodní labyrint je situován u pomníku J. A. Komenského učitele národů. Spolek Brandýs ve světě jej vysázel z habru „bludištního“ a jeho půdorys čtverce o rozměru 35 x 35 metrů ukrývá azimutálně pojatou kresbu zemské koule s poledníky a rovnoběžkami, které rafinovaně a přerušovaně komplikují cestu do centra labyrintu.  Zavítat sem můžete až do září. Po úspěšném bloudění uličkami se ocitnete ve středu, v symbolickém „ráji srdce“. V současné době jej tvoří točité kamenné schody. Pro někoho z vás to může být ze začátku pouze bludiště. Zejména při rozhodování se, kterou uličkou se máte vydat, abyste se dostali do jeho středu a nalezli ten svůj „ráj srdce“. Ti z vás, kteří se nechají při bloudění vést svoji myslí, může mít tato cesta labyrintem velice meditační charakter. Přijeďte do Brandýsa a objevte tu svůj „ráj srdce“!

Údolí s bizarními skalisky           

Údolí dlouhé asi 4 km s lehce zvlněným terénem zvané HRADISKA, které naleznete podél Orličského potoka, obklopuje souvislý lesní porost a spojuje Jablonné nad Orlicí a obec Orličky. Místo je významným krajinným prvkem a ideálním místem nejen pro aktivní odpočinek, ale převážně pro pěší turistiku. Již v minulosti představovalo odpočinkové místo pro obyvatele i návštěvníky tohoto kraje. Je široké od 20 do 120 metrů. Vstupem do Hradisek (ve směru od Jablonného) představuje žulová soutěska „Brána“ se skálou „Žižkovou“. Na konci Hradisek se nachází tzv. „Druhá brána“, je to poslední skalisko údolí, pak následují již jen louky před Orličkami. Romantickým údolím prochází Jiráskova turistická stezka a vede tu i cyklotrasa číslo 4069. Bližší poznání Hradisek vám umožní 8 km dlouhý okruh po památečních, historických či tajemných místech. Stezka po straně údolí nabízí romantické výhledy do malebné krajiny. V hradiskách se nachází Žižkova skála, skála Zdeňka, Panská skála, Tlama, Eden, Svatý Bartoloměj, U svatého Václava, U Amba, zahrada Getsemanská, Kazatelna, první a druhá Brána, Anděl strážce, U svaté Anny, u Korýtka. Hradisky se dostanete až do obce Orličky, ležící na úpatí Suchého vrchu, vzdáleného 10 km od Jablonného. Důvodem, proč bylo údolí vyhlášeno v roce 1995 Významným krajinným prvkem, jsou právě nivní louky podél Orličského potoka s bohatým výskytem bledule jarní, několika druhů jeřábníků, kosatce a dalších druhů tvořících velmi pestrá přírodně blízká luční společenstva se značným výskytem vzácnějších a chráněných druhů. Údolí je rovněž domovem některých vzácně se vyskytujících nebo chráněných živočichů - čápa černého, krkavce velkého, výra velkého, ledňáčka říčního, skorce vodního, zmije obecné, užovky hladké nebo rejska horského. Je to místo vděčných procházek pro jejich klid a čistý, lesní vůní pryskyřičných stromů prosycený vzduch. Nejen oko se tu pokochá do clony lesních kulis, zpestřených hebkým a vábným kobercem smaragdových lučin a luk plných kvítí. Po celou délku Hradisk vás provázejí lesnaté hřbety příkrých vrchů. K dovršení celého vábného údolí rozhodila štědrá ruka přírody různé bizarní útvary skla a skalisek žulových i rulových, které se ukrývají ve stínu. Hradiskám příroda také uštědřila vodu v podobě bystrého a  bujaře tekoucího, svými šepotajícími vlnkami, potoka Orličky. Voda krásně olivově zbarvená svým kamenitým dnem i červeným pískem v proudu i tišinách vod pod břehy chová spoustu nádherných, kropenatě v červených plochách zbarvených horských pstruhů. Zajeďte si do Jablonného a vydejte se do údolí HRADISKA. Vezměte si sebou deku a piknikový koš, nasajte vůni této kouzelné přírody a načerpejte energii! 

Nejen samotná příroda nás dobíjí, ať je to slunce, stromy či řeka. Může to být také jedno jediné místo, které se nám nesmazatelně vryje do paměti. Někomu stačí jen procházka se svým čtyřnohým kamarádem či ruku v ruce s blízkým člověkem. V každém koutu Orlických hor a Podorlicka najdete nespočet míst, kde se můžete zastavit, odpočívat, meditovat a čerpat energii. Jsou přívětivé v každém ročním období. Stačí opravdu málo! Zastavte se, vnímejte tu nádheru, odpočívejte, tady je na to čas!

Další zajímavé články z turistické oblasti Orlické hory a Podorlicko najdete zde.

zdroj: Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko

Objekty

Hradiska u Jablonného Brandýs nad Orlicí - Labyrint Meditační místnost Neratov Meditační park Ústí Orlické Záhoří Brandýs nad Orlicí Labyrint

rop eu
nahoru