Přeskočit na obsah

Opočno a Dobruška si připomínají výročí malíře Františka Kupky

25.06.2017

zdroj: Dobruška, Opočno, DS OHP

Města Opočno a Dobruška si letos připomínají šedesát let od úmrtí světového malíře Františka Kupky. Mikroregion Rodný kraj Františka Kupky, který tvoří svazek těchto dvou měst, připravil cyklus akcí Česko-francouzské dny. Součástí oslav byli vzácní hosté z francouzských měst Puteaux a Beaugency. Puteaux leží na levém břehu Seiny v těsném sousedství s Paříží, je místem, kde F. Kupka strávil většinu svého života a v roce 1957 i zemřel.  Beaugency, město s bohatou historií vepsanou do architektonických památek, ležící na řece Loire, se sblížilo s městem Dobruškou právě u příležitosti vzpomínek na osobnost tohoto malíře. 

V Opočně, v rodišti malíře, města umění a krásy, historie a současnosti byl na Kupkově náměstí odhalen pomník. Akci podpořil i Královéhradecký kraj a u odhalení pomníku významného rodáka byl také hejtman Jiří Štěpán a náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová nebo velvyslanec Francie v ČR Roland Galharague. A jedna zajímavost! Úplně stejný pomník bude brzy umístěn i ve francouzském Puteaux, kde František Kupka trávil většinu svého života, a kde i zemřel. Při návštěvě Opočna se tak můžete nechat vyfotografovat a odnést si na město i Františka Kupku jedinečnou vzpomínku.  Za návštěvu určitě stojí Výstavní síň Františka Kupky, jejíž expozice je věnovaná slavným opočenským rodákům a nabízí přes třicet reprodukcí děl tohoto malíře, zakladatele výtvarné abstrakce. Výstavní síň má otevřeno: červen, září soboty, neděle od 9.00 do 17.00, červenec - srpen denně mimo pondělí od 9.00 do 17.00. S dětmi si můžete projít dětskou trasu městem inspirovanou právě Kupkou.

V Dobrušce, městě písmáků a buditelů, místa dětství F. Kupky je připravena v historické radnici výjimečná výstava a na Šubrtově náměstí galerie pod širým nebem. V reprezentačních prostorách dobrušské renesanční radnice se nalézá stálá Kupkova galerie, ve které je trvale vystaveno sedm originálních prvotin, které zakladatel světového abstraktního malířství namaloval v mládí.

Prázdninový program Česko - francouzských dní 2017/ Journées franco-tchèques 2017:

  • Opočnem za Kupkou – Opočno – 3. 6. - 1. 10. - městská hra, ve které jsou úkoly koncipovány tak, aby se bavila celá rodina.
  • Beaugency – domov Františka Kupky za II. světové války – Dobruška/ historická radnice – 8. 6. - 31. 7. – expozice o historii a současnosti města, v kterém  F.Kupka s manželkou Eugenií prožil II. světovou válku.
  • Karikatury Františka Kupky  - Dobruška/Šubrtovo náměstí – 24. 6. - 31. 7. 2017 – galerie pod širým nebem

www.opocno.cz, www.mestodobruska.cz

rop eu
nahoru