Přeskočit na obsah

Putování po rozhlednách v česko-polském příhraničí

04.11.2020

V České republice se novým rozhlednám daří a jinak tomu není ani v našem kraji.

Ať již za přispění evropských fondů, tak i iniciativou turistických spolků a obcí vznikly mnohé zajímavé vyhlídkové věže. Nejvýznamnějším impulzem pro výstavbu rozhleden je česko-polský projekt Hřebenovka, díky kterému byla postavena mimo jiné i rozhledna na nejvyšším vrcholu Orlických hor Velké Deštné. Na vznik mnohých přispěl významnou finanční podporou rovněž Královéhradecký kraj.

Tento článek budiž vám inspirací k jejich návštěvě. Přejeme hezké výhledy.

1. Rozhledna Čáp

Rozhledna Čáp byla postavena na stejnojmenném vrcholu Adršpašsko-teplických skal (786 m n.m.) ležícím asi 3 km jihozápadně od obce Teplice nad Metují. Rozhledna měří 13 m a po zdolání 44 schodů se naskytnou krásné výhledny na Krkonoše, Orlické, Jestřebí i Javoří hory. Úchvatné jsou pohledy na skalní města. Rozhledna je přístupná po zelené turistické značce. Rozhledna byla postavena v roce 2014.

2. Rozhledna na Signálu

Rozhledna se nachází na vrchu Signál poblíž obce Horní Radechová, místní části Slavíkov v nadmořské výšce 500 m n. m. Rozhledna byla otevřena 13. 12. 2014. Při dobré viditelnosti je z rozhledny možné vidět Krkonoše, Polické, Broumovské stěny, Jestřebí hory, Zvičinu, Orlické hory, za dobré viditelnosti i Kralický Sněžník. Rozhledna je 29 m vysoká, má 4 odpočívadla a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 25 m. Rozhledna je volně přístupná. V blízkosti rozhledny se nachází dva bunkry (pěchotní sruby) československého opevnění.

3. Rozhledna Žaltman

Rozhledna Žaltman je jedním z nejznámějších míst Jestřebích hor. Ve výšce 739 m n. m. je postavena železná konstrukce s točitými schody. Rozhledna byla otevřena v roce 2020 a nahradila původní rozhlednu z roku 1967. Shora je nádherný rozhled po celých Jestřebích horách.

Můžete dále vidět Krkonoše, Rýchory, Vraní hory, Adršpašsko-teplické skály, Soví a Javoří hory, Broumovské stěny, Úpicko, Hronovsko, Orlické hory, Králický Sněžník, Zvičinu, Kumburk a Trosky. Na východní straně jsou dále vidět stolové hory v sousedním Polsku - Bor a Hejšovina, na jižní straně dohlédnete za přehradu Rozkoš až do oblasti u Hradce Králové.

4. Rozhledna na Markoušovickém hřebeni

Rozhledna stojí na nejvyšším místě Markoušovického hřebenu v Jestřebích horách ve výšce 708 m n. m. cca 2 km severně od obce Markoušovice. Rozhledna byla dokončena v roce 2014 a je vysoká 23 m, výška vyhlídkové plošiny je 18 m. Z rozhledny se nabízí výhledy na Krkonoše, Rýchory, Adršpašsko-teplické skály, Stolové hory, Vraní hory, Orlické hory nebo Českoskalicko. Rozhledna je celoročně volně přístupná.

5. Rozhledna Vysoká Srbská

Rozhledna se nachází na vrchu nad obcí Vysoká Srbská nedaleko Hronova a byla postavena v roce 2020. Rozhledna je postavena z kovových nosníků obložených dřevem, je 18 metrů vysoká, vyhlídková plošina se nachází ve výšce 16 metrů nad terénem. Z vyhlídkového ochozu se naskýtá krásný výhled na panorama Krkonoš, Broumovska, Adršpach, polské Stolové hory a okolí Náchoda. Rozhledna je celoročně volně přístupná.

6. Rozhledna na Feistově kopci

Rozhledna na Feistově kopci nad Olešnicí v Orlických horách byla otevřena v roce 2020 v rámci projektu "česko-polské Hřebenovky". Celoročně volně přístupná rozhledna stojí v nadmořské výšce 710 metrů. Rozhledna je zhotovená z pozinkované oceli s dřevěnými prvky. Celková výška rozhledny je 30 metrů a na vyhlídkovou plošinu vede 140 schodů. Z vyhlídkové plošiny lze přehlédnout českou i polskou část Kladského pomezí, nádrž Rozkoš či okolní kopce Orlických hor.

7. Rozhledna na Velké Deštné

Vyhlídková věž stojí na nejvyšším vrcholu Orlických hor ve výšce 1115 m n. m. Rozhledna byla slavnostně otevřena 26. 10. 2019. Rozhledna dle návrhu Ing. arch. Lukáše Svobody má podobu nepravidelného pětiúhelníku, její masivní ocelovou konstrukci pokrývají modřínové hranoly. Ty mají připomínat déšť ve větru, obvyklé počasí na zdejších kopcích. Celková výška rozhledny činí 18,64 m, vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 17,34 m. Rozhledna nabízí nerušený panoramatický výhled na Krkonoše, na polský Národní park Stolové hory, Broumovské stěny, Bystřické hory, Králický Sněžník i Jeseníky. Za dobré viditelnosti je možné přehlédnout celé Rychnovsko, na jihu je možné spatřit Kunětickou horu či elektrárnu ve Chvaleticích.

8. Rozhledna na vrchu Šibeník nad Novým Hrádkem

Nejnovější z východočeských rozhleden je ještě ve výstavbě. Stojí na vrchu Šibeník v místech, kde stávala větrná elektrárna. Součástí projektu je vybudování doprovodné infrastruktury - vzniklo nové parkoviště, v objektu bývalé trafostanice sousedícím s rozhlednou bude umístěno infocentrum a toalety. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 32 metrů nad zemí budou mít návštěvníci krásný rozhled na hřebeny Orlických hor, Krkonoš i na Polabskou nížinu.

zdroj: Královéhradecký kraj

Objekty

Putování po rozhlednách v česko-polském příhraničí, zdroj: Královéhradecký kraj

rop eu
nahoru