Přeskočit na obsah

Tavení skla dřevem Deštné v Orlických horách 2017

07.08.2017

zdroj: DS OHP

Jako každoročně se první víkend v srpnu konala akce „Tavení skla dřevem“ nebo také jak se říká „Svátky skla“, kterou připravují ve spolupráci Obec Deštné v Orlických horách a Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel, spolu s novoborskými skláři a taviči a místními nadšenci, kteří tuto tradici sklářství udržuji.

Od pátku 4. 8. 2017 až do neděle 6. 8. 2017 se v zahradě Muzea zimních sportů, turistiky a řemesel v Deštném v Orlických horách konal již 26. ročník.  Bez této tradiční a oblíbené akce, jejíž součástí je tavení skla dřevem si už léto v Deštném nikdo nedokáže představit. Každoročně si tyto „Svátky skla“ nenechá ujít spoustu návštěvníků a i letošní ročník navštívilo spoustu lidí. Návštěvníci mohli vidět technologii zpracování skla v peci sv. Máří Magdaleny, ve které se topí dřevem, a tento postup již nikde jinde není k vidění. Historie sklářství v Orlických horách je dlouhá, muzeum má doklady o tamním sklářství již z doby pohusitské. Hlavně v šestnáctém století byl rozvoj sklářství velmi dynamický. Poslední pec v Orlických horách sice vyhasla již v roce 1910, ale do té doby fungovalo několik desítek skláren současně. Nad pecí v Deštném, ve které huťaři tavili sklo dřevem, se třepotala vlajka se symbolem ležaté osmičky spojené s křížem.

Při těchto Svátcích skla se také prezentují i řemesla spojená se sklem - broušení skla, malování skla, leptání, rytí, drátování, skleněné korálky, vinutí perel, podmalba na skle, výroba skleněných figurek a ozdob či tiffany výrobky i skleněné vitráže. Nechyběli ani rukodělné dílničky či regionální producenti se svými vyhlášenými produkty. Návštěvníci si mohli vyzkoušet i foukání do píšťaly a odnést si vlastnoručně vyfouknutou kouličku, nebo si mohli zakoupit krásné výrobky ze skla ať už v podobě džbánků, skleniček, pohárků nebo krásné šperky. Nejeden návštěvník si odvezl nějaký regionální produkt, stejně tak jako my, a jistě si doma pochutnal na deštenských koláčcích či chlebu z Reznerova pekařství, nebo Bylinném sirupu z Orlických hor pana Gerži či produktu Rodinné farmy Sokolí hnízdo Rampuše. K této akci patří také doprovodný program, který byl více než bohatý a zajímavý, ať už v podání vystoupení mažoretek či koncertů v areálu muzea a v kostele sv. Máří Magdaleny. Akci jako každoročně ukončila dražba výrobků sklářů a tombola.

Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko se prezentovala na této akci s turistickou nabídkou celé destinace. Stánek navštívili turisté i rezidenti, kteří tuto akci navštěvují pravidelně, ale i turisté, kteří tuto akci navštívili „jen náhodou“ v rámci svého víkendového pobytu či dovolené. Zájem byl převážně o turistické mapy – cyklo, pěší trasy, doporučené kratší trasy pro rodiny s dětmi, o nabídku kam s dětmi a další turistické cíle. Stánek navštívili všechny věkové kategorie turistů, ale převážně turisté 50+ a rodiny s dětmi. 

rop eu
nahoru