Přeskočit na obsah

Festival Harriet Parish v Podorlicku

13.08.2017

zdroj: Harriet Parish

Benefiční festival Harriet Parish Festival nese jméno baronky Harriet Parish. Velká klavíristka pocházela ze slavného rodu Parish von Senftenberg a byla blízkou přítelkyní známé klavíristky Clary Schumannové (Clara Wieck), manželky Roberta Schumanna, slavného německého skladatele a hudebního kritika. Robert Schumann pro Harriet Parish složil klavírní variaci pro dvě piana Op. 46.

Festival je zaměřený převážně na klasickou hudbu a je pořádán pod záštitou Veřejně prospěšného nadačního fondu pro podporu kultury – VERITAS ET IUS. Výtěžek z aktivit festivalu bude věnován na opravu střechy Kostela sv. Václava v Žamberku.

Harriet Parish

Slovo úvodem

„...krásná hudba pomáhá“ již druhým rokem a já jsem velmi ráda, že právě v podhůří Orlických hor. Festival Harriet Parish je jedinečnou kulturní událostí, která propojuje historii rodu Parish, benefiční aktivity a klasickou hudbu s jejími současnými interprety, mladými hudebníky i světoznámými hvězdami.

Sama Harriet byla úžasná žena a nadaná muzikantka. Milovala hudbu, chtěla v Hamburku založit hudební školu. Přála si šířit hudbu všemi směry, a proto náš festival následuje její odkaz. Přijeďte za námi na konci léta zažít jedinečnou atmosféru festivalu Harriet Parish.

 

Iva Parish, ředitelka festivalu

Slovo dramaturga

Vážení hudební přátelé, Vážené publikum

V loňském roce jsme si s paní Ivou Parish kladli za cíl vytvořit festival, který bude cenný nejen pro region žamberecka, ale zejména pro vás, návštěvníky koncertů. Dali jste nám svojí účastí a zájmem o kulturní program najevo, že máme pokračovat, tedy věřte, že jsem nesmírně rád, že i letos k vám mohu promluvit z pozice dramaturga festivalu Harriet Parish.

Máme před sebou druhý ročník nově narozeného festivalu a věřím, že bude alespoň stejně tak dobrý, jako ten předchozí. Každopádně vám mohu slíbit, že bude jiný a to zejména záběrem hudebních žánrů, které nabízíme. Bude také jiný prostory, ve kterých se budeme setkávat. Pro druhý ročník nabídlo své prostory i město Rychnov nad Kněžnou a zámek Častolovice. Jsem si jist, že koncerty v těchto místech se promění v neobvyklý zážitek podtržený právě jejich neopakovatelnou atmosférou.

Velice mě těší, že se nám díky vám podařilo zachovat důležité poslání festivalu, kterým je nabízet prostor mladým, nadaným a hudebně vyzrálým umělcům, či souborům. Děkuji vám za vaši důvěru v pestrou dramaturgii festivalu a těším se, že stejně jako v loňském roce, podpoříte i tyto umělce svojí přízní.

Vloni jsme festival nazývali festivalem klasické hudby. Letos se stává festival spíše multižánrovým, stále však s  důrazem na zachování vysoké umělecké úrovně.  Jsem velice potěšen, že do Žamberka dorazí  umělci takových jmen jako je Ivo Kahánek, Jiří Bárta, Dasha, Jaroslav Uhlíř….a mohl bych jmenovat dále.

Vážení přátelé, věřím, že si z programové nabídky vyberete ten správný dezert, či okusíte několik hudebních chodů. V každém případě vám přeji, abyste z koncertů odcházeli povzneseni a s nevšedním a neopakovatelným zážitkem.

Váš Petr Hostinský, dramaturg festivalu

Řekli o festivalu

„Obdivuji odvahu lidí, kteří se pustí do obnovy duchovních míst i památek a věnují jim nejen své prostředky, ale i elán, schopnosti, čas a citlivý přístup. I proto jsem rád, že byl můj další koncert - tentokrát s Czech Ensemble Baroque Orchestra - zařazen do I. ročníku benefičního festivalu Harrinet Parish, jehož přidanou hodnotou je právě tak smysluplná příležitost konání.“

Pavel Šporcl

„S potěšením se po roce vracíme do Žamberku do krásné akustiky zámecké kaple. Mám rád intimní atmosfěru menších sálů, stejně tak miluju rodinnou atmosféru festivalů rodících se z lásky k hudbě a dělaných s nadšením a něhou tak, jako je to v případě festivalu propojeného se jménem vynikající klavíristky paní Harriet Parish. Přeji festivalu krásné koncerty a publiku zážitky z nich, letos i po mnoho let následujících.“

Jiří Bárta

Koncertní síně festivalu

Letošní ročník festivalu Harriet bude opět výjimečný. Koncerty se mimo žamberecké prostory nově uskuteční také na Zámku Častolovice a v zámecké jízdárně Rychnov nad Kněžnou.

www.festivalharriet.cz

 


Dokumenty

rop eu
nahoru