Přeskočit na obsah

Den plný zážitků na Kačenčině pohádkové stezce v Deštném!

16.08.2017

zdroj: DS OHP

Kačenčinu pohádkovou stezku najdete v Deštném v Orlických horách, které je zde hlavním horským střediskem. Společně s princeznou Kačenkou, vládkyní zdejších hor, zde strávíte na okruhu dlouhém cca 5 km den plný zážitků a poznání. Na této nové interaktivní stezce vás čeká celkem 10 zastávek v krásné přírodě. Na každém stanovišti objevíte nejen pohádkový příběh a příjemné posezení, ale zaujme i soutěživé děti, neboť se zde ukrývá také úkol pro splnění soutěže. Ten najdete na ceduli s mapkou. Součástí zastávek jsou interaktivní prvky, které děti rozvíjí a vždy nějak souvisí s příběhem a lokalitou.

Třeba u lanového parku si děti zahrají na pašeráky a mohou se v rámci stanoviště kousek svézt „stezkou odvahy“ po lanové dráze a u Ateliéru zvonaře a hrnčířky je zase permoníci seznámí se zvonkohrou pro malé i velké muzikanty. Zaposloucháte se tu nejen do tónů krásné velké zvonkohry ve tvaru deštníku (dle obce Deštné), která tu hraje denně každou hodinu od 10-18hod. (v 11h a 17h uslyší návštěvníci navíc hned 3 písničky), ale najdete tu také jednu malou, u které však někdo přeházel tóny…. Pomůžete permoníkům?

Pokud vás zajímá, jak takové zvonky vznikají, neváhejte vstoupit do ateliéru a podívat se pod ruce přímo panu mistrovi zvonaři, nebo si zde objednat povídání o zvonech či rolničkový workshop! V ateliéru při práci zde můžete spatřit i paní hrnčířku, ta vás naopak seznámí s výrobou keramiky. Dokonce i vy sami si zde můžete vyzkoušet vyrobit něco vlastníma rukama a na chvíli se stát řemeslníkem. Stačí se objednat na keramický workshop. Zpestřete si výlet a odneste si originální vzpomínku s sebou domů!

Po trase na vás čeká zasloužená zastávka s celou řadou vůní a chutí, stylová restaurace Kozí chlívek. Rodiče s malými dětmi ocení venkovní zahrádku s dětským hřištěm a na zdejší staročeskou kuchyni jen tak nezapomenete, to mi věřte! Můžete si tu koupit i překrásnou stylovou keramiku. Dalším tipem na občerstvení zejména poté pro rybáře a milovníky ryb je horská chata Jedlová na okraji Deštného. Zde si můžete chytit pstruha a nechat si jej ve zdejší smažírně připravit. Ale také si zde zajezdíte na terénních tříkolkách či si zalezete na 7 m vysoké umělé stěně. Přímo v Deštném se můžete oddat také projížďkám na koních, které si lze domluvit v Jezdeckém klubu Adam (na Staré cestě hned vedle Ateliéru zvonaře a hrnčířky). Povozí tu rádi i vaše malé ratolesti!

Na všech stanovištích na vás dohlíží princezna Kačenka, kterou ztvárnila známá řezbářka Jarmila Haldová (z nedalekého Sedloňova). Ta je rovněž autorkou ilustrací na doprovodných tabulích. Tak se s některou z Kačenek nezapomeňte vyfotit!

Stezka začíná u Muzea zimních sportů, řemesel a turistiky, kde vás seznámí, jak se kdysi na horách žilo. Po trase stezky můžete využít lanovky zdejšího skicentra (rovněž půjčovna koloběžek), která vás vyveze na Studený vrch i s kočárky. Odkud již pohodlně dojdete až ke kostelu sv. Matouše s krásným výhledem na horskou obec a její okolí.

Jako průvodce vám poslouží pohlednice, do které sbíráte razítka s trasy. Obsahuje mapku, kde jsou vyznačena místa s úkoly a razítky. Pohlednici lze zakoupit v informačním centru v Deštném, u sedačkové lanovky, v lanovém parku, ve stylové restauraci Kozího chlívku s venkovní zahrádkou a dětským hřištěm, v Adventure půjčovně nebo v Ateliéru zvonaře a hrnčířky.

Po nasbírání razítek ze všech stanovišť obdržíte jednu z vybraných odměn. Děti i vy dospělí se tak kromě zábavné soutěže dozvíte nové příběhy a strávíte především krásný den v přírodě Orlických hor. Pojďte se s námi projít a společně hledat pohádky! www.destne.info

Výborným průvodcem trasou je také tištěný materiál Deštné-léto, obsahující mapu s vyznačením trasy Kačenčiny pohádkové stezky a jejími zastávkami, další tipy na výlety v okolí včetně otevírací doby, ceníků a akcí, který si můžete vyzvednout zdarma ve zdejším turistickém informačním centrum nebo u lanové dráhy.

Kačenčnina pohádková říše je však mnohem větší! Neváhejte proto vyrazit za pohádkami i do dalších míst a obcí, rozesetých po celých Orlických horách. Více na www.orlickehory.eu

 

rop eu
nahoru