Přeskočit na obsah

Orlické hory a Podorlicko - Excelentní evropská destinace roku 2017. Navštívili jste již Českou Loiru?

10.01.2018

zdroj: DSOHP

Orlické hory a Podorlicko získaly v závěru loňského roku ocenění Excelentní evropské destinace roku 2017, které je vyvrcholením soutěže Evropské komise s cílem zviditelnit méně známé však atraktivní evropské regiony. Klíčovým produktem v oblasti kulturního turismu tohoto regionu na východě České republiky jsou Zámky na Orlici, francouzský fenomén na české řece. Turistická oblast, kterou spojuje hřeben Orlických hor, je dosud neobjeveným rájem jak pro milovníky přírody, zimních sportů či cykloturistiky, tak historických památek a kulturních zážitků, a to nejen vydáte-li se za krásami zdejší České Loiry!

Zámky na Orlici jsou perlou Podorlicka a produktem opravdu vysoké kulturní hodnoty, které nemají v České republice obdoby. Zámky po restituci prošly významnou rekonstrukcí, otevřely se veřejnosti a vytvořily zde velmi rozmanitou a zároveň promyšlenou kulturní nabídku co do historie, architektonických stylů tak do pestrosti zážitků, a to takřka na jednom místě. Zámky si tak nekonkurují a díky širokému spektru služeb naopak přináší návštěvníkům velmi rozmanité zážitky pro různé cílové skupiny.  Všechny zámky jsou navíc v soukromých rukách, zejména v péči prastarých šlechtických rodů. Jejich majitelé zde často i pobývají, zámky tak mají zcela jinou atmosféru, která spočívá nejen v srdečném přijetí a osobním prožitku třeba při setkání či prohlídce zámku samotnými majiteli.

V údolí řeky Divoké Orlice, na úseku 9 km, objevíte hned 4 krásné zámky a 2 hrady. Po proudu řeky navštívíte středověký hrad Litice či Potštejn s krásnými vyhlídkami do okolí. Řeka ukrývá i romantické Anenské údolí s westernovým kempem Vochtánka. V Potštejně najdete také barokní zámek, plný nevšedních zážitků od hraných kostýmovaných prohlídek, tajemného podzemí s Bubákovem až po zábavnou hernu pro děti Pohádkov či Bludiště Karla IV., ale pochutnáte si tu rovněž na domácích dezertech v Zámecké cukrárně či dobrém pivu v obnoveném Řemeslném pivovaru v podzámčí. Na zámku, který je v soukromých rukách rodiny Nováčkových, vás dokonce i ubytují, a to ve stylových pokojích v podkroví. www.zamekpotstejn.cz, www.potstejn.cz

Další krásné zážitky na vás čekají i v sousedním renesančním zámku v Doudlebách nad Orlicí, který si zvolil pro natáčení filmu Bathory i Juraj Jakubisko. Zámek je nadále v rukách původních šlechtických majitelů rodu Litic z Bubna. Budete tu obdivovat nejen unikátní freskovou výzdobu, jedny z největších kachlových kamen v republice, ale také se díky Babiččinu dvorečku s hospodářskými zvířaty či přírodovědné expozice v barokní sýpce seznámíte s životem na venkově. Po celý rok se zde konají oblíbené farmářské trhy s prodejem regionálních produktů, příjemné zátiší tvoří zámecký park s oborou s daňky a zvědavými pštrosy. Nechybí zámecká kavárna. Novinkou pro rok 2018 je otevření nového ubytování v zámeckém areálu. www.zamek-doudleby.cz

Dále po proudu řeky se přenesete v čase do období empíru, a to při návštěvě Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, o který se řádně stará František Kinský, pokračovatel slavného šlechtického rodu. I přes jeho nedávné otevření veřejnosti si stihl vybudovat významné postavení jako centrum vytříbené kultury. Po celý rok se zde pořádá celá série výstav, přednášek, koncertů i festivalů. V areálu zámku najdete také Toniovu kavárnu a restauraci, kterou provozuje syn Františka Kinského. Příjemné procházky nabízí i zámecký park, který zve vždy na sklonku léta při tradičním Food festivalu všechny návštěvníky i na velký piknik, kde nechybí regionální produkty a pochutiny, hudba a řada dalších překvapení. www.zamekkostelecno.cz

Posledním sídlem je rozsáhlý zámecký areál v Častolovicích, o který se i zde s láskou stará pokračovatelka původních šlechtických majitelů, Diana Phipps Sternbergová. Její smysl pro detail a talent bytové návrhářky (pozn. paní Diana navrhovala např. interiéry pro Václava Havla a jeho ženu Dagmar) se odráží v útulných interiérech zámku, které tak i přes svou historii působí stále živě.  Paní hraběnka využívá zámek také jako své letní sídlo, není tedy výjimkou osobní setkání, například v jejím oblíbeném zvěřinci či při péči o své milované růže. Jedno křídlo zámku slouží také jako luxusní hotel pro předem objednané skupiny návštěvníků. I zde můžete strávit celý den, neboť zámek obklopuje nejen rozsáhlý anglický park s rozáriem, vodní zahradou s altánem Gloriet a občerstvením, ale také obora bílých daňků a jelenů nebo velmi oblíbená zámecká minizoo. Nádvoří se zámeckou restaurací a kavárnou s kulisou tónů vážné hudby je příjemným místem pro načerpání pozitivní energie. www.zamek-castolovice.cz

 TIP:   Tradiční akce na hradech a zámcích na Orlici

 • Velikonoční víkend, Nový zámek Kostelec – 30.3.2018 – zahájení sezóny a otevření zámku  
 • Farmářské zámecké trhy, zámek Doudleby – březen – prosinec 2018 – pravidelné farmářské a řemeslné trhy – regionální potraviny, řemeslné výrobky, řemesla ukázky, velikonoční, jarní, podzimní, dušičkové i vánoční dekorace.
 • Dvoudenní čarodějnické prohlídky, zámek Potštejn – konce dubna 2018 – zámek se převlékne do čarodějnického hávu a sletí se sem čarodějnice a kouzelníci ze všech koutů světa, čekají na vás nekonvenční prohlídky zámeckých interiérů.
 • Festival Divadelní Potštejn, hrad Potštejn – červenec 2018 – 6.ročník letního festivalu pro děti i dospělé, divadelní představení na zřícenině hradu Potštejn
 • Dvoudenní noční prohlídky, zámek Potštejn – červenec/srpen 2018 – originální noční prohlídky zámeckých interiérů jediné svého druhu v celé ČR. Děj se odehrává vně i uvnitř zámku s netradičně osvětlenými interiéry, těšit se můžete na poučné téma i originální zpracování.
 • Hradozámecká noc, zámek Častolovice a zámek Potštejn – 25.8.2018 - tradiční celorepubliková akce, originální noční prohlídky zámeckých interiérů s doprovodným programem, výjimečná atmosféra nasvícených interiérů i zámku, hudba, hrané prohlídky.
 • Festival Harriet Parish, zámek Častolovice – srpen/září 2018 – 3.ročník benefičního hudebního festivalu zamíří i na zámky v Podorlicku.
 • Betlémský příběh, zámek Potštejn – prosinec 2018 – hrané prohlídky vánočně vyzdobeného zámku, potštejnský anděl Ariel vás vezme do tajemného příběhu Vánoc (adventní soboty).

Putování po České Loiře lze uchopit i jako 1-denní výlet za vybranými zážitky, ale pestrá nabídka a rozmanité doprovodné služby v okolí doslova vybízí k několikadennímu pobytu. Nezapomeňte se zastavit například v Muzeu krajky ve Vamberku a shlédnout nově pojatou expozici této 400 let staré řemeslné tradice, vystoupat na rozhlednu Vrbici u Doudleb n.O.  a v Penzionu Pod rozhlednou si dopřát saunový ráj či relaxaci s masážemi. Anebo se oddat chutím a regionálním pokrmům pěkně po staročesku ve vyhlášeném Hostinci u Hubálku v Kostelecké Lhotě nebo naopak stylově ve zdejších zámeckých kavárnách a restauracích. Co tahkle Císařský trhanec jako z rakouského dvora? Nebo raději bílá polévka Kyselka jako od babičky?

TIP: Zpracovaný 3-denní inspirativní program – Zámky na Orlici (na portále mojeorlickehory.cz, v jazykové mutaci Aj, Nj, Plww.mojeorlickehory.cz/zazitky-pro-kazdy-den/902_1011399_a-co-zamky-na-orlici/

Podorlicko je na panská sídla opravdu bohaté. Neváhejte se odtud proto vydat také na blízký Kolowratský zámek se Santiniho chrámem Nejsvětější Trojice v Rychnově nad Kněžnou, který se řadí k nejkrásnějším barokním celkům v Čechách vůbec, nebo na renesanční zámek rodu Colloredo-Mansfeldů v Opočně, unikátní svými arkádami, sbírkami zbraní či trofejí, i rozmanitým parkem. Středoevropským unikátem je také blízké poutní místo Homole s výjimečným kamenným schodištěm Scala sancta, které je další dominantou Podorlicka i silným místem genius loci.

Za historií můžete zavítat také do údolí Tiché Orlice, třeba na zámek v Letohradě se světničkou Járy Cimrmana. Nahlédnete zde ale také do tajů sirkařství, protože sirky se v Kyšperku- tehdejším Letohradě - vyráběly dříve než v jihočeské Sušici. V centru města budete v největším Muzeu řemesel svého druhu ve střední Evropě obdivovat na 50 živností a profesí, které byly nově rozšířeny o populární Retro expozici, věnovanou fenoménu 60. a 80. let minulého století. Na okraji města poté objevíte nově zrekonstruované renesanční sídlo a středověkou Tvrz Orlici s historickou a stále funkční knihtiskařskou dílnou, středověkou krčmou i stylovým hotelovým ubytováním.

TIP: Řemeslnická sobota  – 7. 7. 2018, Muzeum řemesel Letohrad - tradiční akce v areálu největšího muzea řemesel v ČR, dobový jarmark s ukázkami řemesel (oblíbené je kování koní), prohlídky areálu a expozic, bohatý kulturní program – živá hudba, velkolepý příjezd hraběte Bredy s doprovodem aj. Akce připomene také 100leté výročí založení republiky a s ním spojenou slavnou éru rozmachu řemesel a manufakturní výroby v následujícím meziválečném období. www.muzeumremesel.cz

Orlické hory a Podorlicko nabízí také hustou síť cyklotras, velmi hojně využívané jsou cyklo a inline stezky údolími řek Tiché a Divoké Orlice komunikované jako Orlické cyklo a inline království. Čeká tu na vás příjemný profil trasy podél řek přírodním parkem Orlice, i příjemné zázemí díky celé řadě občerstvení a dalších doprovodných služeb (aquapark, vodácké tábořiště s venkovní lezeckou stěnou, přírodní habrové bludiště aj.). Popularitu si získala rovněž Podorlická pivní stezka, první svého druhu v ČR, propojující hlavní pivovary v podhůří Orlických hor, od Dobrušky, Rychnova nad Kněžnou až do Potštejna k Zámkům na Orlici.

Hlavní horská střediska jako jsou Deštné, Říčky, Orlické Záhoří, České Petrovice či Buková hora, vyhledávaná především v zimním období, přináší pestrou nabídku i v letní sezóně. Ke standardní nabídce patří provoz lanovek, sjezdy na terénních tříkolkách, půjčovny kol či koloběžek i lanové parky. V Deštném si můžete nově zahrát také Foot nebo Adventure Golf či se projít krásnou přírodou po nové interaktivní Kačenčině pohádkové stezce, která vás zavede i na největší vrchol Orlických hor – Velkou Deštnou. Milovníci adrenalinu a bikeři ocení sjezdové tratě a traily v novém Bikeparku v Říčkách, snowboardisté budou naopak nadšení ze staronového Gravity snowparku Bukovka na straně legendárních Čenkovic, neboť byl jedním z prvních snowparků v ČR. Na česko-polském pohraničí v Orlickém Záhoří byla na přelomu roku otevřena zcela nová skiaréna, jediná svého druhu v ČR, která potěší všechny milovníky běžeckého lyžování. Okruh udržovaný pro klasiku i skate je osvětlený a umožňuje běžkařům lyžování až do 22hod.

Právě zde na česko-polském pomezí, v prostoru bývalých Sudet, objevíte také klenot Orlických hor, a to znovuzrozenou obec Neratov. V minulosti významné poutní místo, které navštěvovaly desítky tisíc poutníků ročně, dostálo po čase opět svého hlubokého významu. Dnes zde najdete místo smíření, poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie s unikátní prosklenou střechou, která do kostela vnáší světlo jako symbol naděje a spojení s pánem Bohem. Původně vysídlená horská obec, kde dnes žije desítky nových zejm. zdravotně postižených obyvatel, se nyní hemží turisty. Po 25 letech tvrdé práce a odhodlání dobrovolníků a lidí ze Sdružení Neratov, které se obce chopilo, to tu opět žije. Turisté se zde mohou ubytovat v Chatě Neratov, posedět si u dobré kávy či čaje Café Neratov, pochutnat si na dobré jídle v Neratovské hospůdce či na místním pivu Prorok, které tu od listopadu vyrábí nově otevřený pivovar, který místo i příběh obce dokresluje. Pivovar tu měl opravdu kdysi stát. K výrobě piva (10°a 12°) používají hanácký slad, žatecký chmel a zdejší kvalitní horskou vodu, která je srovnatelná s tou plzeňskou. Pivo zde nejen ochutnáte, ale i zakoupíte s sebou domů, rovněž je zařazeno do sítě regionálních prodejen. Na provozu všech služeb v Neratově se dle možností podílejí právě osoby se zdravotním postižením, což ještě více zesiluje atmosféru místa. Každý na tomto světě může být užitečný a dělat svět hezčím… V roce 2018 je v plánu zpřístupnění věží kostela jako vyhlídkového místa a po desetiletí se sem vrátí i zvony. V sousedních Bartošovicích provozuje sdružení také Chráněné dílny Kopeček, kde si v obchůdku můžete zakoupit pro radost vkusné a originální výrobky z keramické, košíkářské, tkalcovské, šicí či tiskařské dílny, nebo se po domluvě zapojit přímo do výroby díky nabídce exkurzí s ukázkami řemesel a tvůrčích dílen pro turisty.

Objevte Orlické hory a Podorlicko a poznejte je tak, jak je vám to příjemné…

Pěšky, na kole, na vodě, na lyžích, aktivně či s relaxací.

TIP: Festival Mentreatrál, Neratov - červenec – 3denní divadelní festival herců s postižením, divadelní představení, koncerty, workshopy i diskuze o této specifické divadelní práci; Neratovské poutní slavnosti – srpen – kulturní, duchovní a charitativní program, pěší procesí-pouť, koncerty, loutkové divadlo, řemeslný jarmark s výrobky chráněných dílen, navazuje na tradici poutí 17.století; Advent mezi horami – prosinec – série adventních koncertů na českopolském pohraničí; www.neratov.cz

Více na hlavním turistickém portále destinace www.mojeorlickehory.cz, na tematických webových stránkách www.krasnadikyhoram.cz, www.kdyzjemizima.cz nebo inspirativním mapovém portále www.mapa.mojeorlickehory.cz.


*** INFOBOX *** Kalendář vybraných tradičních akcí aneb nechte se inspirovat                                                                                             

 • Mezinárodní soutěž v jízdě na saních rohatých – Orlické Záhoří – 13.1.2018 – Mezinárodní závody v jízdě na tzv. „rohačkách“, koná se již od r. 2013. Jezdí se ve dvojicích, na zapůjčených rohačkách si dovednost a šikovnost našich předků můžete vyzkoušet i Vy.
 • Šediváčkův long -  Deštné v Orlických horách – 23.-27.1.2018 – 22. ročník mezinárodního etapového závodu psích spřežení, start a cíl – osada Jedlová, noční bivak v Orlickém Záhoří. Jsou to nejdelší závody psích spřežení v Česku a jeden z nejtěžších závodů v Evropě.
 • Skiinterkritérium – Říčky v Orlických horách - 25.-27.1.2018 - 56. ročník prestižních mezinárodních závodů mladých lyžařů v obřím slalomu (žákovské kategorie). Soutěžili zde např. i olympionici Ondřej Bank či Šárka Strachová.
 • Excelent Soldiers – Deštné v Orlických horách – 7. – 10.3. 2018 – 7. ročník populární freeski akce, mezinárodní závod, stylizovaný do vojenské tématiky, uniformy, sněžné pěchotní bunkry. Nejlepší freeski soldiers z celého světa, Česka i Slovenska, na největším skoku ve střední Evropě, večerní party, hudební a doprovodný program. Na přelomu ledna a února 2 Freeski campy. Mírové a sportovní začlenění pozůstatků nejrozsáhlejšího systému pevností v Evropě, bunkry z 2. světové války se staly nedílnou součástí Soldiers a daly název celé akci. Výjimečné zážitky a atmosféra pro všechny generace. www.excelentsoldiers.cz
 • Pochod přes tři hrady – Potštejn, Sopotnice, Žampach – 5.5.2018 – Tradiční 47. ročník pochodu přes 3 hrady (Potštejn, Žampach a Litice) se 3 startovacími místy, a to pěšky anebo s kočárky, přidružen již 34. ročník pochodu na kole i koloběžce. Celkem 12 pěších tras od 5 do 50 km, 14 cyklotras i cílová hvězdicová jízda (z místa bydliště po zvolené trase do startovního místa a zpět) a 2 trasy pro koloběžky. Novinkou pro rok 2018 je zapojení do projektu „100 let republiky“ http://100letvznikurepubliky.cz/ , a také bude pro rok 2018 nově pro účastníky vypraven speciální VLAK.  
 • Krajkářské slavnosti – Vamberk – přelom června/července – Mezinárodní setkání krajkářek. Výstavy paličkované krajky, ukázky paličkování, prodej potřeb pro paličkování, módní přehlídky a semináře. Bienále české krajky (umělecká přehlídka soutěžních prací, mezinárodní vítězná díla zakoupena vždy městem Vamberk)
 • Řemeslnická sobota – Letohrad – 7.7.2018 – během letošního programu, který bude moderovat Láďa Hruška, se budou opět kovat koně, těšit se můžete na velkolepý příjezd hraběte Bredy se svým doprovodem, posuneme se v čase a připomeneme si 100 leté výročí vzniku republiky a tím i slavnou éru rozmachu řemesel a manufakturních výrob v následujícím meziválečném období.
 • Kunštátský drvoštěp – Orlické Záhoří – 11.8.2018 – Mezinárodní dřevařská soutěž, ukázka zručnosti nejen dřevorubců, používání dřevařského náčiní, 3 soutěžní kategorie – štípání špalku na přesnost, řezání kaprovkou ve dvojici na čas a řezání motorovou pilou na čas a přesnost, doprovodný program.
 • Mezinárodní festival F.L.Věka – Dobruška, Opočno, Deštné v O.h., Kvasiny, Přepychy – září a říjen 2018 – cyklus hudebních koncertů s předními českými i zahraničními interprety.
 • Lanškrounská kopa a městské slavnosti – Lanškroun – 7.- 8.9.2018 – 50. ročník dálkového pochodu pěšky nebo na kole 5-110 km, který vede přes zajímavá místa v okolí, spojený s městskými slavnostmi nejen pro milovníky turistiky, koncerty na náměstí.
 • Mezinárodní setkání sokolníků – Opočno – 10.-13.10.2018 - 51. ročník evropsky významné sokolnické tradiční akce – sokolníci z Čech i zahraničí nabídnou jedinečnou podívanou, ranní nástupy účastníků s dravci a večerní výřady ulovené zvěře na nádvoří státního zámku Opočno. Ukázky výcviku pro veřejnost.
 • Jabkancová pouť – Česká Třebová – 17.11. 2018 – 58. ročník tradiční pouti pořádá Spolek od sv. Kateřiny, koná se před chalupou U kostelíčka, kde se pečou a prodávají oblíbené jabkance – bramborové placky plněné tvarohem a posypané cukrem. Bramborám se zde totiž říkávalo „jabka země“.
 • Advent mezi horami – Orlické Záhoří, Bartošovice v Orlických horách, Neratov – prosinec 2018 – cyklus adventních koncertů na česko-polské hranici (jeden ze čtyř koncertů se koná vždy v Polsku).

www.mojeorlickehory.cz/kalendar-akci

rop eu
nahoru