Přeskočit na obsah

Zámek Doudleby nad Orlicí je plný unikátů. Patří mezi ně nádherná barokní zámecká kaple

14.07.2018

zdroj: Český rozhlas Hradec Králové

Zámek Doudleby nad Orlicí na Rychnovsku v sobě ukrývá několik vzácností. Mezi nimi je kaple, která je součástí zámeckých prostor. Čím je výjimečná? O to se u potomka rodu Bubnů a zároveň správce zámku zajímala reportérka Jana Házová.

Teď jsme zrovna vyrušili průvodkyni se skupinkou návštěvníků. S Petrem Dujkou procházíme prostorami zámku v Doudlebech nad Orlicí. Míjíme krásná kachlová kamna.

„Ano, to jsou ta, která jsou ojedinělostí našemu národu, protože žádná další taková barokní kamna nemáme v celé naší republice," vysvětluje Petr Dujka a už míří za dalším unikátem, kterým je kaple. Ta je totiž přímo součástí zdejších zámeckých komnat.

„Kaple byla přistavěna také v době barokní. To „Náš zámek je plný unikátů. A tato kaple je jeden veliký unikát. Protože sošek Panny Marie s Ježíškem tady máme celkem třicet. Jen v této malé kapličce. A všimněte si hlavně rámů . Ty jsou vyřezávané z lipového dřeva a jsou zlacené. A vzácností je především ta její komplexnost," tvrdí Petr Dujka.už je doba katolická. A jeden z našich předků nechal přistavět právě do této místnosti kapličku," usmívá se Petr Dujka a otevírá dvoukřídlé dveře do kaple.

Slouží se v této kapličce ještě někdy nějaké mše, nebo se tady konají třeba svatební obřady? Nebo jde zkrátka jen o součást prohlídkového okruhu na zámku?

„Pokud jsou nějaké křtiny, nebo má nějaká malá skupinka zájem o nějaký obřad, tak si musí akorát sehnat faráře. A pak je naše náruč otevřena. Já jsem tady také nechal pokřtít svá vnoučata. Je to vlastně taková rodinná kaple. A nejlepší na tom je to, že mám kapličku přímo v domě. Protože Doudleby nemají kostel, tak když na sebe v neděli ráno hodím župan a pantofle, můžu mít nedělní obřad hned za sebou," směje se Petr Dujka. 

Autentický rozhovor si můžete poslechnout na tomto odkaze.

www.zamek-doudleby.cz

rop eu
nahoru