Přeskočit na obsah

V labyrintu v Brandýse nad Orlicí rozhodně zabloudíte!

30.06.2018

zdroj: Český rozhlas Pardubice

Zábavu i trochu dobrodružství si můžete užít v labyrintu, který vyrostl u břehu Tiché Orlice v Brandýse nad Orlicí.

Slovo Labyrint známe z antické mytologie. Stavitel a vynálezce Daidalos postavil labyrint pro krétského krále Mínóa, aby v bludišti svého paláce mohl držet hrozivého tvora Minotaura. Napůl býka a napůl člověka. Labyrinty oživila renesance a v baroku patřilo bloudění v zámeckých zahradách k oblíbeným druhům zábavy. 

Labyrint v Brandýse nad Orlicí je přírodní bludiště. V údolí na okraji města a břehu řeky Tiché Orlice ho založilo sdružení Brandýs ve světě. Návštěvníci v labyrintu bloudí od roku 2009.  Bludiště leží přímo na ose pomníku Jana Amose Komenského, který v Brandýse nad Orlicí pobýval v letech 1622 – 1625 a sepsal tu i slavné dílo Labyrint světa a ráj srdce.

Linie bludiště tvoří geometricky vysazené habry, které dosahují výšky dvou metrů, šířka stěny je asi 0,8 metru. Aby zelená přírodní stěna zamezila co v největší možné míře průhledu, musí se pečlivě udržovat. Habry navíc na zimu opadávají, proto jsou úpravy labyrintu velmi náročné, na rozdíl od bludišť, které tvoří jehličnaté stromy.

Labyrint má čtvercový půdorys, o straně dlouhé 35 metrů. Stěny živého plotu tvoří kresbu zemské koule, hlavní poledníky a rovnoběžky vám pak rafinovaně komplikují cestu do centra labyrintu. Průměrná délka bloudění se pohybuje okolo dvaceti minut. Nejkratší cesta ke středu je dlouhá 300 metrů. Pokud si chcete prohlédnout labyrint v celé jeho kráse z výšky a pochopit systém uliček, pak si vyjděte k pomníku Jana Amose Komenského.

www.brandys-ve-svete.cz

rop eu
nahoru