Přeskočit na obsah

Už jste se letos projeli po hřebenu Orlických hor? Odměňte se na závěr léta příjemnou cyklojízdou!

21.08.2018

zdroj: DSOHP

Projížďka přírodou a pohodový profil jedné z nejoblíbenějších hřebenovek v republice je nejen odměnou pro horské cyklisty ale zrovna tak lákadlem pro rodiny s dětmi. Využijte možnosti letních cyklobusů, které vás pohodlně vyvezou až na hřeben Orlických hor, odkud vás čeká již jízda příjemným horským terénem s výhledy do kraje. Cyklobusy vyráží každou sobotu a neděli z řady měst v podhůří, tradičně od června až do 30. září, a vyjedou i o svátku svatého Václava 28. září. Symbolickým výchozím místem hřebenových túr, ať již na kole či pěšky, je sedlo na Šerlichu s Masarykovou chatou. Odtud se můžete vydat po hřebenu přes nejvyšší vrchol Orlických hor Velkou Deštnou, Anenskou rozhlednu a Tvrz Haničku zhruba 40 km až k Pastvinské přehradě, anebo opačným směrem cca 25 km přes prales Bukačku, Vrchmezí se zastávkou na Horské boudě Čihalce a dále přes Olešnici a Nový Hrádek až poutnímu místu Rokole s léčivou studánkou.

Síť víkendových cyklobusů tu však doplňují i služby dalších soukromých dopravců, kteří nejsou vázáné žádným jízdním řádem a pomáhají zvýšit komfort všem cyklistům a turistům v tomto regionu. Celoročně a denně je tu v provozu RadioBUS Turista – minibus s cyklopřívěsem s kapacitou až 18 osob, který se objednává telefonicky (objednání na bezplatné lince 800 10 15 20) a vyzvedne vás na dohodnutém místě u chaty či hotelu a přepraví vás a vaše kola na vybrané místo, které si sami zvolíte. Trasy RadioBUSU křižují celý hřeben Orlických hor a vedou až na vrch Adam, Suchý vrch, do Dobrošova nebo k pramenům Divoké Orlice do sousedního Polska (Topielska). Od loňského roku zajíždí také do Ski centra Říčky. Cena dopravy je stanovena na základě počtu projetých úseků s ohledem na vymezené trasy a v závislosti na počtu přepravovaných osob.

Využít tu můžete ale také soukromou autodopravu pana Hrnčíře z Deštného v Orlických horách, která nabízí celkem 2 mikrobusy s kapacitou pro 8 osob a možnost cyklopřívěsu. Jedná se o zcela individuální dopravu na míru vašim požadavkům, která funguje jako taxík pro turisty a cyklisty. Jezdí rovněž po celých Orlických horách, jejich podhůří včetně Polska.

Váš výlet v Orlických horách si tu tak užijete bez jakýchkoliv omezení, ať již přijedete v týdnu nebo kdykoliv jindy v roce, v čase kdy již nejezdí cyklobusy. Trasu si tu můžete přizpůsobit zcela podle vašich představ a z kolektivu nemusí být vyčleněn řidič. Zrovna tak nemusíte řešit, kdo vás dopraví na vybrané místo, kdo vyzvedne auto a obětaví řidiči tentokrát nepřijdou ani o možnost ochutnat místní regionální piva.

Informace o provozu cyklobusů jsou součástí každoročně vydávané a populární mapy s jízdními řády cyklobusů, kterou však v tomto roce nahradila nová informační brožura. I zde však najdete schematické mapky a rozpis linek cyklobusů pro oblast Orlických hor a Podorlicka a celého Pardubického kraje včetně Králického Sněžníku nebo Českomoravského pomezí. Nový koncept propagačního materiálu zahrnuje i doporučené tipy na zajímavé turistické cíle.

Na turistickém portále www.mojeorlickehory.cz získáte rovněž přehled o letním provozu lanovek Orlických hor, které jsou v hlavních horských střediscích – v Deštném, v Říčkách a Resortu Buková hora s nástupními místy v Čenkovicích a Červené Vodě-Mlýnický dvůr. Přináší další zpestření díky nabídce adrenalinových sjezdů na terénních tříkolkách, koloběžkách či trailových tratí.

Přitažlivou atrakcí a krásným zážitkem jsou i jízdy historickými vlaky na trati Letohrad – Hanušovice, které každou sobotu až do konce září projíždí nádhernou přírodou Podorlicka až ke Králickému Sněžníku

Užijte si závěr léta v Orlických horách! Více na www.mojeorlickehory.cz/doprava-do-orlickych-hor/

rop eu
nahoru