Přeskočit na obsah

Rozloučení s 54. výstavní sezónou v Orlické galerii

24.10.2018

zdroj: MOH - PhDr. Karel Jaroš, Mgr. Martina Marxová

V neděli 28. října se naposledy v letošním roce otevřou veřejnosti výstavní sály Orlické galerie v 2. patře Kolowratského zámku. Jako rozloučení s uplynulou výstavní sezónou s pořadovým číslem 54 připravili pracovníci galerie módní přehlídku uměleckého šperku Sylvie Majerové a oděvního ateliéru „Smiling Sun“.

Vždy mi přijde, že mezi zahájením a ukončením výstavní sezóny uběhne jen několik dnů, ale není tomu tak,“ říká na úvod kurátor Orlické galerie PhDr. Karel Jaroš. Už pouze do neděle 28. října je možné zhlédnout nabídku stálých a sezonních expozic, ale také podzimních výstav, které představují kolekci kreseb Potštejna a okolí baronky Alžběty Dobřenské, rozené hraběnky Harbuval-Chamaré, a tvorbu okruhu podorlických výtvarníků s názvem „Orlický salon ´18“.

Dílo baronky Alžběty Dobřenské prezentuje nejen zájem šlechty o výtvarné umění, ale je také skvělou dokumentací Potštejna a jeho okolí před vznikem fotografie. Zájem o kresbu urozené umělkyně měl trvalý ráz, jak dokládají dochované skicáře a jednotlivé kresby, a to nejen Potštejna, ale i druhého rezidenčního sídla rodu Harbuval-Chamaré v Nových Hradech u Litomyšle, z pobytů v Praze či v lázních Ischl. „Z několika málo pokusů o figurální téma je zřejmé, že talent Alžběty Dobřenské měl své meze. Avšak vystavený soubor a drobná kolorovaná kresba manžela Prokopa a malého synka Toschiho svědčí o pozoruhodné zálibě v malování, která tehdy v aristokratických rodinách panovala,“ dodává K. Jaroš.

Od prvního Orlického salonu v roce 2004 Orlická galerie usilovala o zapojení co nejširšího okruhu podorlických výtvarníků do každoročních podzimních výstav. „V jednotlivých letech jsme oslovili například mladé výtvarníky, ty, kteří se věnují uměleckému řemeslu, fotografy, ženy výtvarnice apod. Letošní „Orlický salon“ jsme věnovali potštejnskému výtvarníkovi Vladimíru Plockovi a jeho přátelům a blízkým,“ upřesňuje Karel Jaroš. Společně s Vladimírem Plockem vystavují Zdeněk Kolářský, přední český sochař, tvůrce medailí a mincí a Plockův dlouholetý přítel, kolegové kantoři - výtvarníci Josef Martinec a Milan Cvejn. Nositele rodinné umělecké tradice zastupuje na současné výstavě Sylvie Majerová svými šperkařskými kolekcemi.

S poslední jmenovanou výtvarnicí je spojena i akce, kterou se Orlická galerie letos rozloučí se svými návštěvníky, módní přehlídka. Šperkařka Sylvie Majerová žije a tvoří v Potštejně. Pracuje nejraději se stříbrem a drahými kameny, její šperky jsou jemné a výrazné, tvořené s procítěnou energií a promyšleným designem. Každý šperk je od počátku až do konce pouze v jejích rukou. Při celém procesu výroby šperků je brán ohled na životní prostředí a ekologii. Proto je jí generačně i názorově blízký módní oděvní atelier „Smiling Sun“, který se představí společně s tvorbou Sylvie Majerové během nedělní módní přehlídky. Pod touto oděvní značkou se skrývají Markéta Hájková a Dana Kozáková, které o své tvorbě říkají: „Náš styl nezapadá do žádného z regálů nablýskaných módních kolekcí a slovo trend byste v našem slovníku hledali marně. Oblečení, které vyrábíme, je osobité, inspirované tichem a vlastní fantazií.

Rozloučení s 54. výstavní sezónou Orlické galerie spojené s módní přehlídkou uměleckého šperku Sylvie Majerové a oděvní kolekce „Smiling Sun“ se bude konat v neděli 28. října 2018 od 17 hodin. Po skončení akce budou mít návštěvníci poslední příležitost projít se všemi výstavami a expozicemi Orlické galerie.

www.moh.cz 

Dokumenty

rop eu
nahoru