Přeskočit na obsah

Vraťte se do časů lyžníků!

17.11.2018

zdroj: DSOHP

Kam sahá historie lyžování v českých zemích? Až do 19. století, kdy se objevují první zmínky o lyžích a jejich využití především v lesním hospodářství. V Orlických horách byly lyže během dlouhých zim praktickým dopravním prostředkem. Proč? Pohyb po horách se díky nim stal mnohem rychlejším a pohodlnějším. Používali je správci lesů a hajní, později většina horských obyvatel včetně dětí, pro které bylo lyžování velkou zábavou.

Víte, kde se „rodily“ první lyže v Orlických horách? „Na svědomí“ je měl truhlář Hartman v Sedloňově. Už v únoru roku 1897 se tu konal první lyžařský závod v běhu na lyžích. Trasa vedla k tehdejší hřebenové chatě na Vrchmezí a zpátky.

Lyže zvané „ski“ se vyráběly ze dřeva, nejlépe jasanového. Měly řemínkové vázání. Odtud se nese jejich název „jasanky“, které jsou i dnes v Orlických horách stále v kurzu. Vytváří je Zdeněk Fryml zvaný „Kozel“ v obci Dobré nedaleko Dobrušky.

Kromě dobových lyží je též výrobcem holí, expedičních saní a renovátorem skluznic. Toto řemeslo zdědil po svém dědovi, a to včetně nářadí. Nejvíce lyží přichází na svět na podzim, aby noví majitelé jasanek měli včas své lyže pro účast v prestižním závodu.

Ten je určen pro všechny, kteří chtějí trochu vrátit čas a zažít prožít chvíle, kdy se lyžníci ještě proháněli po horách. Můžete to zažít při tradičním Mezinárodním mistrovství republiky v historickém lyžování na Jurášce v Olešnici v Orlických horách, které se koná nově jednou za dva roky. Soutěží se v lyžařských disciplínách slalom a jasankros nebo o nejlepší dobový kostým. Přijeďte do Olešnice fandit a užít si krásný zimní den!

Nebo se chcete dozvědět víc z historie zimních sportů? Jedinečnou příležitost máte v Deštném v expozici Muzea zimních sportů, turistiky a řemesel, kde na vás čeká rozsáhlá sbírka předmětů, která tuto historii přibližuje.

www.villanova.cz, www.jasanky.com

 

rop eu
nahoru