Přeskočit na obsah

Za poznáním, ale i vánoční atmosférou

18.11.2018

zdroj: DSOHP

Vezměte děti nebo vnoučata a pojďte s námi za vánoční atmosférou do míst, která poučí i pobaví! Betlémy i dnes dotváří atmosféru těch nejkrásnějších svátků v roce. Věříme, že mnohé z vás překvapí, jaká pestrá škála na vás právě v tomto kraji čeká! Orlické hory spolu s Králickem patří k nejstarším oblastem lidového umění v českých zemích. A platí to i pro betlémářskou tradici, která zde zaznamenala vskutku nevídaný rozkvět. Králičtí dřevosochaři působili kromě tradiční oblasti mezi Králíky a Červenou Vodou také mezi Mladkovem, Rokytnicí, Olešnicí a Dobruškou.

Najdeme tu ale i jedno z nejvýznamnějších center malovaných papírových betlémů v České republice. Kde? Na Podorlicku! Konkrétně v Ústí nad Orlicí a České Třebové!

Stálou expozici ústeckých betlémů nabízí po celý rok v Městském muzeu v Ústí nad Orlicí. V adventním čase využijte mimořádné příležitosti, kdy je zpřístupněn unikátní Unzeitigův pohyblivý betlém v České Třebové. O co se jedná? O třetí největší mechanický betlém v České republice. Kde ho uvidíte? Ve výstavní síni zdejšího Kulturního centra. Čím je mimořádný? Může se pochlubit 81 pohyblivými a 208 statickými figurkami.

A což takhle Utzův mechanický betlém? Až v Olešnici v Orlických horách spatříte tento šest metrů dlouhý vyřezávaný skvost s hýbajícími se figurkami, jistě ve vás vyvolá úžas, nadšení a obdiv.

Na největší přehlídku betlémů v regionu se vypravte tradičně do Rychnova nad Kněžnou! Unikátní výstava Betlémy z Orlických hor se koná již dvě desítky let a každoročně přináší velmi pestrý průřez východočeské betlémářské tvorby. Letos ji budou opět patřit krásné prostory Kolowratského zámku. Co vás tam čeká? Více než šest desítek betlémů.

Kde se můžete seznámit s výrobou ručně malovaných papírových betlémů? V jedné z tvůrčích dílen, které po celý rok nabízí Sýpka – Muzeum Orlických hor v Rokytnici v Orlických horách. Zde je možné si i prakticky vyzkoušet náročnost tohoto řemesla!

Z čeho vybírat budete mít rovněž v Letohradě! Městské muzeum stojí na krásném historickém náměstí s podloubími. Ale pozor! Než do něho vstoupíte, pozorně si náměstí prohlédněte. Bude se vám to hodit! V nové expozici věnované historii města si děti jistě pohrají s krásnými magnetkami barokních domečků malebného náměstí. Složíte náměstí na první pokus správně?

Dnes již děti ani netuší, co obnášela profese šindeláře, bednáře či puškaře. Chcete-li je seznámit se starými řemesly a profesemi, zamiřte do Muzea řemesel, největšího svého druhu v Česku, které najdete asi 300 metrů od náměstí. Tím nejpřitažlivějším exponátem je unikátní vyřezávaný mechanický skanzen řemesel. S dětmi ale určitě nevynechejte 100 let starou školní třídu, která je vybavena lavicemi, katedrou a kamny.

Skvělé zážitky vás čekají rovněž na okraji města, a to na Tvrzi Orlici. Zde se se svými robátky můžete projít Kouzelným lesem. Expozice je zaměřena hlavně na děti, které si zde hravou formou upevní znalosti o zvířatech České republiky.

www.mojeorlickehory.cz/muzea-galerie

rop eu
nahoru