Přeskočit na obsah

Jarní probouzení Zámků na Orlici a nové zážitky pro návštěvníky

29.03.2019

zdroj: DSOHP

Na jaře se příroda probouzí a vy začínáte přemýšlet, kam se vydáte na první jarní procházku. S tím vám velmi rádi poradíme. Navštivte zámky a hrady zvané Zámky na Orlici – Česká Loira a putujte s hrací kartou, kterou zakoupíte za symbolickou cenu přímo na šlechtických sídlech. Odměnou Vám bude nejen žabí princ, ale i možnost soutěžit o zámecký pobyt! Soutěž v roce 2019 opět poběží po celou sezónu!

Na České Loiře se projdete historií od středověku, přes renesanci, baroko až po empír, ale především vás tu čekají příběhy, které vás chytnou u srdce! Při návštěvě kteréhokoliv ze zdejších zámků hned pocítíte, že jsou místy, kde se žije, ale zrovna tak tu ucítíte energii, kterou do obnovy rodových sídel jejich majitelé dali a stále dávají.  Majetek dostali zpět či koupili v zubožených podmínkách. V Častolovicích sloužil zámek jako internát, v Potštejně jako středisko ROH, v Kostelci byl výzkumný ústav chovu prasat a zrovna tak si prožil své období temna i zámek Doudleby, kterému hrozil dokonce zánik. Nyní se nechce ani věřit, čím si zámky prošly.

Častolovický zámek vás dnes přivítá útulnými interiéry. Mezi nejhezčí prostory patří Rytířský sál s renesančními kazetovými stropy nebo arkádová chodba s květinovou výzdobou. Na každém kroku se tu promítá vkus, smysl pro detail a profese paní hraběnky Diany, úspěšné bytové architektky. Jejího talentu využila i rodina Olgy a Václava Havlových. Vzácné přátelství paní hraběnky tu připomínají i dva vysazené stromy pro Olgu Havlovou. V minulosti zde zasedla i Visegradská čtyřka. A věděli jste, že zámecký zvěřinec je otevřen celoročně? Přes zimu se sice některá zvířátka stěhují do zimoviště, ale na jaře už můžete rozmanitost minizoo obdivovat v plné kráse. Zkuste si nakrmit pštrosa Emu, lamy, Shetladnské poníky, oslíky, Kamerunské ovce a kozy, nejmenší plemeno ovcí na světě Quessant, Göttingenská prasátka, holuby páviky, perličky, pávy a rozmanité druhy papoušků či bažantů. Pozorujte zakrslé králíčky, jak si volně hopsají po celém areálu i v rozlehlém parku, kde sama hraběnka Diana Phipps Sternbergová pěstuje přes 200 druhů růží. Řekli byste, že je toho na jeden zámek mnoho, ale zámecký park v Častolovicích skrývá ještě jedno úžasné místo - oboru s bílými daňky, Dybovského jeleny a divokým prasátkem Martou. Kromě zámeckých interiérů, parku s rozáriem a vodní zahradou tu můžete navštívit výstavy v zámecké Galerii, která se nachází přímo na nádvoří zámku. V sezóně se pravidelně každý měsíc konají různé výstavy obrazů, fotografií a soch současných umělců. Ojedinělou a tradiční akcí zámku je také ve spolupráci se Psím domovem Lukavice umísťovací výstava pejsků, která se koná v měsíci květnu na nádvoří zámku. Pojmem je tu také Hradozámecká noc na konci srpna, kdy zámek je tradičně součástí této celorepublikové akce a připravuje netradiční noční prohlídky historických expozic s posezením na nádvoří. 

Letošní sezóna na zámku v Častolovicích bude zahájena od pátku 19. dubna.


Anglický park Nového zámku v Kostelci nad Orlicí je skvělým místem na příjemnou procházku přírodou. Už jste viděli na vlastní oči trávníky poseté tolika bledulemi, až vás oči přecházely? Právě to vás tu totiž čeká. Park v areálu kosteleckého zámku je oázou klidu a místem, kde můžete naplno vnímat krásu přírody kolem vás. Nový zámek má své místo na poli kultury s řadou zvučných jmen a příjemných setkání, ať již při některé z výstav, koncertů či festivalů. Tímto směrem se vydává i sám František Kinský, významný donátor kultury, kterého si lidé oblíbili i jako průvodce úspěšného pořadu České televize Modrá krev. Však je již připraveno další pokračování tohoto seriálu po stopách české šlechty, které by se mělo vysílat v letošním roce! Budete-li mít štěstí, zámkem vás může provést i přímo František Kinský. Činí tak párkrát do roka a jeho prohlídky mají obrovský úspěch. Nejhezčím prostorem kosteleckého zámku je Zámecká knihovna, která se ač k nevíře i přes neblahou minulost v čase totality zachovala, nebo Zrcadlový sál, který je oblíbeným místem především svatebčanů, zrovna tak jako monumentální platan v zámeckém parku. Na konci dubna jste mohli vždy navštívit tradiční výstavu narcisů, kdy na jednom místě bylo k shlédnutí velké množství variant této půvabné jarní květiny. Tento a příští rok však bohužel výstava s ohledem na obnovu portfolia cibulek nebude realizována. Letošní začátek sezóny bude patřit hlavně cestovatelům, kdy se v měsíci květnu můžete těšit na Festival nejen „pro nomády“. Festival bude zajímavý nejen pro motocestovatele, pro návštěvníky je připravena spousta zajímavých přednášek a představení různých řešení a úprav automobilů pro cestování. Hlavním organizátorem festivalu je Petr Kašpar, kostelecký rodák, režisér, cestovatel a kameraman. Návštěvu zámku doporučujeme spojit v měsíci září s tradiční akcí, která se tu letos bude konat již počtvrté, a to při příležitosti Food festivalu. Ochutnáte regionální a výborné pochutiny, natáhnete se na piknikovou deku v zámeckém parku a užijete si krásný den s dobrým jídlem a pitím.

Zahajovací víkend sezóny na Novém zámku Kostelec proběhne již 30. - 31. března.

 

Zámek Doudleby je nepřehlédnutelný především svou ojedinělou sgrafitovou výzdobou, kterou doplňuje renesanční arkáda a toskánské sloupy. Je dílem italských mistrů a není divu, že zaujal i režiséra Juraje Jakubiska pro natáčení filmu Bathory. Najdete tu ale také jedny z největších kachlových kamen v České republice nebo rozsáhlou sbírku madon v Zámecké kapli. O zámek se stará Petr Dujka, syn Eleonory Dujkové, rozené Bubna-Litic, který se pustil i do rekonstrukce zámeckých hospodářských budov, kde se již brzy otevře apartmánové ubytování a konferenční prostory. Areál zámku očaruje převážně děti, které jistě ocení prohlídku Babiččina dvorečku. V ohrádkách tu mají různorodé druhy domácích zvířátek od koz, kačenek, kraviček, poníků až po králíky. Občas se vám také o nohy otře nějaká ta kočička. V bývalé sýpce, která sousedí s Babiččiným dvorečkem, najdete zámecké Muzeum přírodovědy, které zaujme experty i amatérské fanoušky přírodovědy. Muzejní sbírka totiž čítá až tisíce exponátů od různých druhů brouků, motýlů a minerálů, až po ukázky fauny a flóry našich lesů. Zámek je vyhlášeným místem výstav, koncertů, ale hlavně Farmářských trhů, které pořádá pravidelně každý měsíc od března až do prosince a navštěvují je tisíce lidí, kteří chtějí zakoupit řemeslné výrobky nebo regionální produkty. Trhy jsou vždy tematické a pokaždé okořeněné nabídkou pro rodiny s dětmi. Na letošní první Farmářské trhy se můžete těšit již 17. března a vzápětí 14. dubna na trhy velikonoční. Přijďte si 21. května poslechnout cestovatelskou přednášku Dana Přibáně – Velká cesta domů! Dozvíte se, jak vyrazili z jihu Indie až na její sever mezi pohřební hranice magického Váránasí, do Nepálu a podhůří Himaláje a to dvoutaktním autem „trabantem“. Na přednášku dorazí dva trabanti, maluch a jawa, Češi. Slováci a možná přijde i jeden šílený Polák! Přijďte i vy, stojí to za to!

Sezóna na Zámku Doudleby bude oficiálně zahájena již první víkend v měsíci dubnu, tudíž 6. a 7. dubna.

 

Nezapomenutelná návštěva vás čeká i na barokním zámku v Potštejně. Ten baví hlavně děti! Zde vás vtáhnou do dějin rodu Harbuval Chamaré hranými kostýmovanými prohlídkami. Ale obdivovat tu budete i Zámeckou knihovnu nebo Mramorový sál s původními lustry z českého křišťálu. Na prohlídku podzemí Bubákova vás doprovodí tajemný mnich a menší děti mohou zavítat do Pohádkova, kde si mohou posedět i v perníkové chaloupce nebo se stát na chvíli Otesánkem. Dětským hrám je v zámeckém parku vyhrazeno Bludiště Karla IV., plné kulis a herních prvků na téma života českého krále. Témata prohlídek zámeckých interiérů se každý rok mění a jsou vždy provázané zajímavým příběhem tak, aby byly přitažlivé hlavně pro dětské návštěvníky. Přijďte se podívat, co si letos majitelé zámku manželé Nováčkovi pro vás nového připravili! Každopádně vás můžeme již teď pozvat na úspěšnou hranou prohlídku Hraběnčiny šaty, kterou by jste si neměli nechat ujít!

Zámek Potštejn zahajuje svoji sezónu včetně zámeckého ubytování až od 1. května.

 

Nejen kulturní zážitky pro vás připravují i na zdejších hradech. Hrad Potštejn zve každé léto na oblíbený festival Divadelní Potštejn nebo na netradiční prohlídky Přepadení na kupecké stezce se středověkým tržištěm. Můžete přijet do vyhlášeného letoviska Potštejn také na začátku května, kdy se koná tradiční Pochod přes tři hrady a hrad Potštejn je součástí stejně tak jako hrad Žampach nebo Litice. Navštívit ho tak můžete pěšky, na kole nebo koloběžce. Přístupný je také při další velice navštěvované akci Potštejnské pouti.

Hrad Potštejn zahajuje jako již tradičně sezónu v měsíci dubnu, navštívit ho tak můžete již od 6. a 7. dubna.

 

Po stopách šlechtických rodů se dostanete také na hrad Litice, který je sice jako jediný ve vlastnictví Národního památkového ústavu, ale prohlídky se nesou v duchu osobnosti českého krále Jiřího z Poděbrada jeho projekt na mírovou organizaci křesťanských států. Návštěvnický okruh vás provede jižním palácem a přilehlou věží. Prohlédnete si archeologické nálezy, dobové rytiny a fotografie. Z vyhlídkové věže uvidíte meandrující tok řeky Divoké Orlice. V interiérech hradu je umístěna výstava plastik Jaroslava Šafra. Na měsíce květen, červen, září a říjen připravil hrad program pro základní školy "Jak se staví hrad". Děti se tak dozvědí o principu klenby, o středověkých délkových mírách a mechanismech na zvedání břemen a spoustu dalších zajímavostí z doby, kdy se hrad stavěl. Tento program je určen pro rezervované školní výlety. Tak neváhejte, řekněte o tom učitelům ve škole a vyrazte na hrad Litice! 

Hrad Litice – hrad Jiříka z Poděbrad otevírá své brány návštěvníkům také již od 30. a 31. března.

 

PUTUJTE S NÁMI po ZÁMCÍCH NA ORLICI i v roce 2019!

Putujte s námi po šlechtických sídlech, které lemují řeku Divokou Orlici. V okruhu 9 km tu na vás čekají příběhy 4 romantických zámků – Zámek Častolovice, Nový zámek Kostelec nad Orlicí, Zámek Doudleby nad Orlicí, Zámek Potštejn a 2 majestátních hradů – Potštejn a Litice. Zastavte se na některém z panských sídel, nasbírejte do hrací karty všechna razítka a zapojte se do slosování o zámecký pobyt a další zajímavé ceny! Veškeré informace o soutěži a najdete zde.


 

 

 Další zajímavé články z turistické oblasti Orlické hory a Podorlicko najdete zde.

 

rop eu
nahoru