Přeskočit na obsah

Čas loučení s paní zimou

14.03.2019

zdroj: DSOHP

Zima v Orlických horách a Podorlicku je kouzelná, klidná atmosféra hor a krásná místa podhůří dodají vašemu tělu zcela novou energii. I s koncem zimy tu na vás čeká spoustu zajímavých zážitků a zábavy. Rozlučte se s paní zimou Karnevalem na vleku v Orlickém Záhoří, při Bafuňářských závodech v Říčkách nebo v Deštném na tradičním Rampušákově loučení se zimou, kdy zimní vládce hor Rampušák předá vládu princezně Kačence a jaro oficiálně započne.

S koncem zimy a příchodem jara je vše veselejší, a proto buďte veselí i vy! Čeká nás totiž období Masopustu. Období hodování, zábav, karnevalů a tanců před čtyřicetidenním půstem a následujícím Velikonocemi, oblíbeným svátkem, kdy chlapci a děvčata chodí koledovat za výslužku. Masopustní průvody jsou oblíbenou tradicí nejen v menších obcích, jako jsou třeba Bartošovice v Orlických horách či Orlické Záhoří, ale i ve městech, kdy prim mezi masopusty drží Lanškroun nebo Žamberk.   

A už jste prožili krásný den při karnevalu na sněhu? V březnu a dubnu se tradičně na horách koná několik takových akcí. Ať jste již velcí nebo malí, vezměte si lyže či snowboardy, masku klauna nebo princezny a vyrazte 16. března na Karneval na vleku do Ski Areálu Černá Voda. Registrace masek je nejdéle ve 12 hodin v kategorii děti a dospělí. Hry, soutěže a rej masek si užijete do 16 hodin a v 17 hodin se můžete těšit na vyhodnocení nejlepších masek tohoto loučení se zimou na Černé Vodě.

Na ukončení lyžařské sezóny s tradičním Přejížděním rybníčku vás zveme na konci března (zatím není stanoven přesný termín, ale sledujte kalendář akcí a včas se o termínu dozvíte) také do Sportareálu České Petrovice, kde na vás čeká pohodová jarní atmosféra, ověřená super akce, muzika, ceny, hry, jarní koupačka a legrace! Dopoledne je na programu dětský karneva se soutěží o nejlepší masku a většinou od 13 hodin začíná soutěž v přejíždění rybníčku v maskách na čemkoliv od lyží, snowboardů přes pekáče, sáně či běžky. Umělý rybníček má velikost 8x4m, takže záchranné kruhy či křidýlka můžete nechat v klidu doma. V maskách tu můžete jezdit celý den zdarma.

Na Bafuňářkých závodech ve Ski centru Říčky v Orlických horách vás čeká 16. dubna to pravé loučení se zimou, které je atraktivní pro všechny věkové kategorie. Pokochejte se a hodnoťte s porotou originální kostýmy, užijte si poslední lyžovačku a ti největší odvážlivci mohu zkusit tradiční skok přes lagunu a k tomu všemu vás čeká bohatý doprovodný program.  

Tradiční zimní slavnosti neboli Rampušákovo loučení se zimou se odehrává v Deštném v Orlických horách v areálu Skicentra již 23. března. S příchodem jara zimní vládce hor Rampušák předává zpět vládu princezně Kačence, která Orlickým horám vládne již 300 let. Program začíná příjezdem obou patronů na historických lyžích, za doprovodu masek a dalších lyžařů. Zábavný program s vyhlášením nejlepších masek i závěrečný ohňostroj, můžeme vřele jen doporučit.

Další tipy na akce najdete zde a zajímavé články z turistické oblasti Orlické hory a Podorlicko zde.

rop eu
nahoru