Přeskočit na obsah

Orlické hory a Podorlicko jsou královskou destinací

13.06.2019

zdroj: DSOHP

Orlické hory a Podorlicko se řadí mezi jednu z nejatraktivnějších cyklodestinací v rámci ČR, neboť díky rozmanitým terénům a velmi husté síti cyklotras, si zde přijde na své opravdu každý. Zatímco údolní cyklostezky jsou ideální pro pohodové projížďky rodin s dětmi a milovníky inline bruslí, náročnější bikeři vybírají z horských a dálkových tras. Do výchozích míst vás pak pohodlně přepraví cyklobusy, které vyjíždějí na konci května a jezdí pravidelně až do září.

Unikátním lákadlem je síť cyklostezek a in-line stezek, která vede nádherným údolím Tiché Orlice a Třebovky a nabízí kvalitní asfaltový povrch, minimální převýšení včetně pravidelné údržby. Desítky kilometrů stezek se rozbíhají z Ústí nad Orlicí na všechny strany.  Jedna trasa vede přes Letohrad do Žamberka, druhá směřuje do České Třebové a třetí přes městečko Brandýs nad Orlicí, Choceň až do Vysokého Mýta.

Cyklotrasy provádí městy a obcemi, kolem hradů a zámkůpodél řek i Pastvinské přehrady, do nejvyšších partií Orlických hor až k chatě na Šerlichu a po nejkrásnějších místech CHKO Orlické hory i přírodních rezervacích podhůří. Hřebenová trasa vede po úžasném temeni Orlických hor a je královským zážitkem. Sedlo vašeho kola se při ní stane rozhlednou, z níž nahlédnete do východních Čech a Kladské kotliny.

Otevírání cyklosezóny

Pro milovníky cyklo turistiky máme dobré zprávy! Jistě již všichni netrpělivě čekáte, až konečně seřídíte svá kola a vyrazíte na otevírání cyklosezóny. Každoročně na konci dubna pořádá Regionální turistické informační centrum v Kostelci nad Orlicí Otevírání cyklosezony. Již 27. dubna se tak můžete těšit kromě zajímavé trasy dlouhé 25 kilometrů, která se každý rok obměňuje, ani na bohatý doprovodný program. Další tradičním otvíráním cyklosezóny je akce pořádána Regionem Orlicko-Třebovsko CYKLO GLACENSIS a to 17. května. Mezi cyklisty je to velice oblíbená akce s tradiční mezinárodní jízdou zahajující cykloturistickou sezónu v česko-polském příhraničí, konající se pravidelně již od roku 2002. Tato „spanilá jízda“ příhraničními regiony Euroregionu Glacensis má za cíl propagaci cykloturistiky a zviditelnění turistické nabídky v příhraničí. Akce se účastní 20 týmů startujících z dvaceti různých míst českých a polských regionů. Týmy jedoucí po různých trasách směřují do cílového místa, které je každým rokem na jiné straně hranice, jeden rok v Čechách, dalším rokem v Polsku.

Po řádném otevření cyklosezóny můžete využít novou Mapu turistické oblasti Orlických hor a Podorlicka, která vám ukáže třeba i cesty, které jste dosud neznali. Turistická mapa má příjemné měřítko 1:75 000 a kromě cyklotras a cyklostezek je také uzpůsobena pěší turistice. Zakoupíte ji za 25,-Kč v informačních centrech turistické oblasti nebo partnerů destinace.

Mapa bude k zakoupení také na veletrhu Infotour a cykloturistika v Hradci Králové 8. a 9. března na expozici Východních Čech, na pultíku turistické oblasti Orlické hory a Podorlicko nebo na veletrhu FOR BIKES v Praze ve dnech 29. až 31. března.  

 Další zajímavé články z turistické oblasti Orlické hory a Podorlicko najdete zde.

rop eu
nahoru