Přeskočit na obsah

Noc kostelů 2019

20.05.2019

zdroj: DSOHP

Noc kostelů se bude konat v pátek 24. května 2019. Myšlenka otevřít kostely v noci vznikla před čtrnácti lety ve Vídni, kde také v roce 2005 proběhla první Noc kostelů – „Lange Nacht der Kirchen“. V roce 2009 se touto zahraniční zkušeností inspirovali pořadatelé v České republice a poprvé pozvali širokou veřejnost na noční program do několika otevřených kostelů.

Zájem návštěvníků o první ročník Noci kostelů povzbudil zástupce z mnoha dalších kostelů, a tak se již v roce 2010 konala Noc kostelů v celé České republice. V roce 2011 poprvé na Slovensku, od roku 2012 probíhá Noc kostelů (estonsky Kirikute Öö) také v Estonsku, v roce 2016 se konala poprvé ve Švýcarsku. Loňská Noc kostelů v České republice zaznamenala na 500 000 návštěvnických vstupů ve více než 1 500 kostelech, kde pořadatelé připravili na 7 000 programů.

Autorkou letošního vizuálního stylu je rakouská grafička Vera Rieder. Mottem vizuálního stylu je každý rok jiný biblický verš, jehož součástí je právě slovo „noc“. V letošním roce je to verš 30,29 z knihy proroka Izaiáše: „Dáte se do zpěvu jako v tu NOC, kdy se zasvěcuje svátek.“

Také letos budou moci návštěvníci ve stovkách otevřených kostelů poznávat a obdivovat duchovní a umělecké skvosty křesťanství, které nejsou pouze výrazem minulosti, ale i živé přítomnosti. V letošním ročníku je přihlášeno 1614 kostelů. O tom svědčí i bohatý kulturně-duchovní program, je pro vás připraveno celkem 7399 programů po celé České republice. Opět nebudou chybět koncerty, komentované prohlídky, workshopy nebo divadelní představení, možnost nahlédnout do kostelních sakristií či klášterních zahrad, zkusit si zahrát na varhany, vystoupat na věže či sestoupit do starobylých krypt, prožít liturgii, nebo jen v tichém zastavení vnímat to, co bylo inspirací pro stavitele křesťanských chrámů. Podrobnější informace o Noci kostelů 2019 najdete na www.nockostelu.cz.

Místa, která můžete při této příležitosti navštívit v destinaci Orlické hory a Podorlicko najdete v našem kalendáři akcí na www.mojeorlickehory.cz nebo níže v seznamu rozděleného dle okresů. 

Přehled kostelů turistické oblasti Orlické hory a Podorlicko:

Okres Rychnov nad Kněžnou

Okres Ústí nad Orlicí

Odkaz na videospot:  https://youtu.be/j1O2uCRIyUE

rop eu
nahoru