Přeskočit na obsah

Vnímej spojení s přírodou

13.08.2019

zdroj: DSOHP

Vnímejte spojení s přírodou, osvěžte se a putujte s námi horami i podhůřím

Prázdniny a krásné počasí vybízí k trávení času jak jinak než u vody. Vydejte se na výlety přírodou, zkuste přírodní koupání na Zemské bráně nebo plavbu na lodičce na Pastvinách či Lanškrounských rybnících a vnímejte to uklidňující spojení s přírodou ať již při putování v horách, podhůří, po studánkách nebo v doprovodu pohádkových bytostí.

Pastvinská přehrada – příjemné pláže i kempy

Přehradní nádrž na horním toku Divoké Orlice nabízí ze své hráze krásný pohled na vyrovnávací nádrž Nekoř a na přehradní vodní plochu. Její využití je v létě jednoznačné! Jedná se totiž o nádherné rekreační místo, které nabízí koupání, potápění, rybaření, vodní lyžování, ale projedete se tu také na lodičkách, šlapadlech různých podob a oblíbených elektrolodích. Nejen ty vám umožní poznat krásná zákoutí této údolní přehrady. Okolí Pastvinské přehrady je kouzelné, a když se rozhodnete přehradní jezero obejít celé, může vám to trvat více než 4 hodiny, neboť budete muset urazit zhruba 17 km. Cestu vám může pomoci zkrátit vláček Pastviňáček, který jezdí okolo přehrady a nejen pro děti může být příjemnou atrakcí. V průběhu jízdy vám bude vláček vyprávět mnoho zajímavých informací z historie údolní přehrady. Stylové ubytování ve vybavených zrekonstruovaných chatkách, stanování i stání karavanů nabízí autocamp ATC Šlechtův palouk. Ten přispívá ke klidné a odpočinkové atmosféře oblasti a je umístěn v bezprostřední blízkosti vodní plochy. Okolí Pastvinské přehrady poskytuje mnoho příležitostí pro turistiku a cykloturistiku. Neváhejte a vydejte se navštívit oblíbenou rekreační oblast. www.prehrada-pastviny.cz, www.atcslechtuvpalouk.cz

 

Lanškrounské rybníky a naučná stezka

Naučná stezka a přírodní park Lanškrounské rybníky najdete západně od Lanškrouna. Přírodní park byl zřízen v roce 1990 jako oblast klidu, proto rozhodně stojí za to jej navštívit a odpočinout si. Naučná stezka vede oblastí soustavy vodních ploch sedmi lanškrounských rybníků s názvy Krátký, Dlouhý, Olšový, Pšeničkův, Slunečný, Ostrovský 1 a Ostrovský 2. Oblast je významným hnízdištěm vodního ptactva a důležitou zastávkou tažných ptáků. Stezka s dřevěnými chodníčky a pozorovatelnami ptactva vás zavede až k prastaré studánce nebo na vyhlídku Hlásku a poslouží jako ekologická výchova vašich děti. Můžete si zvolit okruhy od 2 do 6 km, vhodné zčásti i pro vozíčkáře.

Jediným rekreačně využívaným je rybník Dlouhý, který nabízí plovárnu, koupací molo, půjčovnu loděk, běžecké okruhy, kde si díky Cooperově testu můžete ověřit, jak jste na tom s fyzičkou. Rybník má také příznivé podmínky pro plachetní sporty, zahrát si můžete minigolf, nebo si zastřílet z luku či posedět v příjemné restauraci s venkovní zahrádkou, kam si můžete doplout na loďce. Ostatní rybníky jsou pro svá klidná a tichá místa využívána pro rybaření. www.lanskroun.eu

 

Nejromantičtější místo Orlických hor

Romantický, skalnatý úsek řeky Divoké Orlice, kde balvanové úzké řečiště lemují v úseku několika set metrů výrazné rulové skály, působí dojmem vstupní brány do Čech. Tomuto přirovnání napomáhá i kamenný most s jedním obloukem na začátku údolí, po němž řeku překonává silnice z Českých Petrovic do Bartošovic v Orlických horách. Studená voda a horský vzduch je sympatickým osvěžením a k otužování tu lákají různě tůňky. Přírodní wellness, to je to pravé spojení s přírodou! Nechte auto v nedalekých Bartošovicích a vydejte se pěšky přírodou přímo k Zemské bráně. U mostu začíná také naučná stezka, jejíž trasa je dlouhá 3 km, má celkem 22 zastavení a sleduje modrou turistickou značku směrem na Klášterec nad Orlicí. Modrá turistická značka přechází z jednoho břehu na druhý přes Pašeráckou lávku. Ta byla původně postavena vrchností pro potřeby dřevorubců a formanů, svážejících dřevo z panských lesů. Především v nočních hodinách však začala být využívána k paši různého zboží. Na kladské straně stával dřevěný mlýn, který prý sloužil jako prodejna pašovaného zboží i úkryt pro pašeráky. Pašování vyvrcholilo po první světové válce. Dnešní podoba lávky pochází z roku 2002, kdy byla obnovena po ničivé povodni v roce 1999.

 

Klid a osvěžení najdete u studánek

Místa spjatá s vodou jsou také příjemnou odpočinkovou zónou, kde můžete načerpat pozitivní energii. Vodu ke svému životu potřebuje nejen fauna a flóra, ale i člověk je úzce spjatý s elementem vody, s místem jejího výskytu. Nejlépe si odpočinete při příjemné procházce. Pěší turistika je nejodpočinkovější a nejkrásnější činností, kterou lze venku provozovat. Mírná fyzická námaha zlepšuje duševní pohodu, posiluje imunitní systém, udržuje zdravou váhu a snižuje únavu. V přírodě nacházíme mnoho různých míst, na která rádi vzpomínáme a kam se i rádi vracíme.

Lidé upravovali prameny vody pro snazší nabírání od pradávna. Mnohdy se jednalo jen o prameny vyčištěné od listí, později bylo prameniště vyskládáno kameny, aby se voda při odběru nezakalovala. Některé studánky měly dřevěný kryt proti spadu listí, vydatnější zdroje byly svedeny do vývodu trubkou nebo mají kamenné obložení. Mnohdy je na kamenné desce uveden i rok výroby nebo donátor dané studánky. Některé studánky fungovaly dříve i jako máchadla.

Procházkou po choceňských studánkách

Přijeďte se podívat do Chocně! V jejím blízkém okolí se můžete vydat procházkou po několika studánkách. Nejznámější a nejnavštěvovanější studánka v okolí Chocně, kterou vybudovaly Lesy ČR je Klářin pramen. Nachází se přímo u železniční tratě směrem na Hradec Králové, je dobře viditelná, a proto snadno k nalezení.  Pramen je zdrojem kvalitní vody a je vydatný i v obdobích sucha.

Studánku s názvem Františkův pramen původně vybudovali členové ZO ČSOP Spongilit a nazvali ji Kamenná. Byla totiž obložená velkými kameny. Vývěr této výborné a lahodné vody byl v roce 2015 rekonstruován. Je mimo značené turistické cesty, má však přístup od řeky Tiché Orlice přes železniční koleje. I tento pramen je vydatný za suchého období.

Velmi pěkně udržovaná studánka asi obyvateli obce Sruby, pro které je zdrojem dobré vody, je Čertova. Její název zřejmě pochází od blízkého Čertova dubu. Ten padl při bouřce, a jeho pozůstatky jsou vidět při cestě nahoru po Formance. www.chocen-mesto.cz

 

Studánky Českotřebovského mezihoří

Oblast Českotřebovska je geologickým územím usazenin z druhohor, tzv. České křídové tabule. Propustné usazeniny druhohorního moře jsou důležitým rezervoárem podzemní vody a velkým bohatstvím místních obyvatel. V blízkém okolí města se podle Národního registru pramenů a studánek na webu www.estudánky.eu nachází více než 200 studánek a pramenů. Podle tohoto registru to je nejvíce v Čechách! Tato jedinečnost určitě patří k turistickým zajímavostem města Česká Třebová.

Putujte po studánkách Českotřebovského mezihoří a můžete pátrat také po jejich historii. Není to nikterak jednoduché. Jejich názvy byly předávány pouze ústní tradicí, a když ji někdo opravil, často se její název změnil. Například pro studánku Štěpánkovu byl používán také název Kašparova, Karlova, Frantova, V Dolech. Studánky v blízkosti lidských sídel byly využívány jako zdroj vody, až do vzniku vodovodu. Potom udržovali studánky zejména zemědělci, kteří potřebovali vodu při polních pracích. V 18. století se dostávaly do módy vodní lázně a některé studánky byly využívány k léčebným účelům jako třeba ta Na Horách. Také lesníci zřizovali studánky, jmenovat můžeme Pražskou. V období vzniku Československa se o některé studánky starali skauti, sokolové a zejména členové Klubu českých turistů. Z této doby jmenujme Zlatou studánku. Od roku 1920 se rozvíjelo trampské hnutí v okolí města Česká Třebová. Vznikaly trampské osady a ty ve svém okolí upravovaly prameny na studánky - Smutná studánka či Zelené údolí. Po druhé světové válce a odsunu německého obyvatelstva skončila péče o studánky v blízkosti obcí Semanín a Skuhrov. Neudržovanou se stala např. studánka U Panenky Marie. Měnila se i krajina a pozemky byly zcelovány a mokřady meliorovány. Zmizely cesty a s nimi i studánky. Například neudržovanou zůstala studánka U Malínské krčmy. Je to zastávka s pramenem na bývalé pěší cestě ze Semanína do Třebové (v místě údajného Malína, obce zpustlé ve středověku).

Zavítejte do České Třebové! Vychutnáte si tu klid a pohodu v krásné přírodě i osvěžení pramenité vody! www.ceska-trebova.cz

 

Skřítci a pidi šmudlové

Máte rádi skřítky a pohádkové bytosti? Tak to pro vás máme velice zajímavý tip, kde se s nimi potkat. V Záhornici nedaleko obce Přepychy mají novou 5km dlouhou trasu s názvem Cesta za skřítky, na které vás čekají skřítci, různí ,,pidi šmudlové“ zkrátka bytosti co mají čepičku a vousy. V současnosti jich je na trase více než 40, ale další skřítci a trpaslíci ještě budou přibývat. Nejlepší je turistický okruh zahájit na Malé Záhornici. Poznáte bytůstky vyrobené ze dřeva, keramiky, textilu, z drátků i plechu. Okruh zvládnou i menší děti. Těšit se můžete na zajímavé úkoly, najdete tu obydlí skřítků, jinde zase hledání kešky, kde je třeba stvrdit svůj průchod trasou podpisem. Nechybí ani lavičky, na nichž si můžete odpočinout a rozhlédnout se, jelikož Orlické hory máte před sebou jako na dlani. Na cestu za skřítky potřebujete mapu trasy a pracovní liste, které jsou volně ke stažení na stránkách obce Trnov. Vyzvednout si je také můžete na Obecním úřadě. www.trnov.cz, Facebook: @Projekt ,,Cesta za skřítky" 

 

Obří pašerákova bota  

Orlické Záhoří a česko-polské pohraničí je opředeno spoustou legend o pašerácích. Osudy některých z nich se staly námětem pohádek. Pašovalo se všechno, co se tehdy zrovna hodilo. Cukerín, petrolej, tabák, máslo, krajky – prostě, kde bylo levněji, tam se nakupovalo a na druhé straně se prodávalo. Někdy šlo při pašovaní o život, a to pašeráků, ale i financů. Pár pomníčků podél hranic připomíná smutné osudy i zmařené lidské životy. Jindy se zase při pašování udály historky spíše úsměvné.

Za osudy pašeráků se můžete vydat po 5 km dlouhé Pašerácké stezce v Orlickém Záhoří. Informační cedule na pěti zastaveních připomínají pohnutou historii Černé Vody a kromě nich jsou na trase také odpočinková místa a interaktivní prvky pro děti, které si zde mohou zavázat tkaničku jako správný pašerák nebo vyzkoušet sílu vody na modelu mlýna. Stezka je sjízdná s kočárky i na kolech. Vydejte se s námi za pašeráky a staňte se součástí jejich příběhů! www.orlickezahori.eu

 

Putování s princeznou Kačenkou

S princeznou Kačenkou můžete strávit den plný zážitků a poznání na její Kačenčině pohádkové stezce až do ukončení letního provozu lanovky v Deštném v Orlických horách. Na každém stanovišti objevíte nejen pohádkový příběh a příjemné posezení, ale zaujme i soutěživé děti, neboť se zde ukrývá také úkol pro splnění soutěže. Ten najdete na ceduli s mapkou. Součástí zastávek jsou interaktivní prvky, které děti rozvíjí a vždy souvisí s příběhem a daným místem. Pro soutěživé je součástí pohádkové stezky pohlednice, kterou lze zakoupit na prodejních místech (Informační centrum Deštné, pokladna sedačkové lanovky Sportprofi, Lanový park Deštné, Penzion a restaurace Kozí chlívek, Adventure půjčovna Deštné a Ateliér Zvonaře a Hrnčířky). Do této pohlednice sbíráte razítka z trasy, která jsou u každé zastávky. Obsahuje také mapku, kde jsou vyznačena místa s úkoly a razítky. Nasbírali jste na pohádkové stezce všechna razítka? Zaregistrujte číslo svého pohledu a zúčastněte se slosování o zajímavé ceny, které proběhne 31. října. Kromě zábavné soutěže se dozvíte nové příběhy a strávíte krásný den v přírodě Orlických hor. Pojďte se projít a hledat pohádky! www.kacencinastezka.cz

 Další zajímavé články z turistické oblasti Orlické hory a Podorlicko najdete zde.

rop eu
nahoru