Přeskočit na obsah

Zastav se a rozhlédni se v srdci hor i podhůří

15.08.2019

zdroj: DSOHP

Hory i podhůří jsou ideálním místem nejen pro letní dovolenou, ale také pro prodloužené podzimní pobyty. Místa v Orlických horách a Podorlicku se vám ukáží opět v jiných barvách i rozměrech. Vychutnat si je budete moci nejen na kole, ale i pěšky při toulání přírodou.  Objevíte místa zapomenutá, znovuobjevená nebo nová, která ještě neznáte. Zastavte se, rozhlédněte se po našem klidném kraji a prožijte tu nezapomenutelné okamžiky!    

Jiráskova horská cesta - srdce Orlických hor  

Mírný profil Orlických hor je ideální pro cykloturistiku i pěší túry v kterémkoliv ročním období. Není proto divu, že zde již v roce 1921 vznikla k jubilejním 70. narozeninám Aloise Jiráska jedna z prvních hřebenových tras Jiráskova horská cesta. Je nejdelší turistickou stezkou ve východních Čechách. Celková délka Jiráskovy horské cesty měří dnes 170 km a značená je červenou turistickou značkou. Současná trasa Jiráskovy cesty začíná již v Broumově, prochází celou hřebenovou partií Orlických hor a pokračuje dále přes Mariánskou horu u Lanškrouna a Třebovské stěny až do České Třebové a dále do Litomyšle. Využívají ji hojně turisti i cyklisti a její nejznámější partie poutají dodnes největší zájem. Patří mezi ně Masarykova chata na Šerlichu, Anenská rozhledna, Kunštátská kaple, Tvrz Hanička nebo Pevnost Bouda, Zemská brána, ale také prales Bukačka, Jelení lázeň - vrchovištní rašeliniště s jezírky, nejvyšší vrchol Velká Deštná nebo Suchý vrch s rozhlednou.

 

Rozhledny a vyhlídky

Milujete-li vyhlídky do kraje, vyjeďte si na kole na hřeben Orlických hor. Nejkrásnější výhledy jsou ale dozajista ráno při východu slunce, nebo večer při jeho západu. Otevřou se vám nekonečné výhledy a můžete tak obdivovat krásné barvy Orlických hor a dohlédnete i k sousedům do Polska.  

ROZHLEDNA ANNA

Vystoupejte na rozhlednu na Anenském vrchu, která je celoročně volně přístupná, a rozhlédněte se. Odměnou vám bude výhled na Říčky a Rokytnici. Rozhledna Anna nese své jméno po sv. Anně, patronce Orlických hor.  Dostanete se k ní pěšky nebo na horském kole z několika směrů. Pohodlná lesní stezka vede z osady Panské Pole kolem dělostřelecké tvrze Hanička. Je však dostupná i z Mezivrší, kde se nachází křižovatka turistických tras vedoucích z Říček v Orlických horách, z Neratova nebo z Velké Deštné.

www.info.rokytnicevoh.cz

 

ROZHLEDNA NA SUCHÉM VRCHU

Je v sousedství známé Kramářovy chaty na Suchém vrchu, kde původně stála vodárenská věž.  Při krásném počasí vás čekají výhledy na Hanušovickou vrchovinu a Hrubý Jeseník, severovýchodně na Kladskou kotlinu a Králický Sněžník. Pohlédnete na Bystřické a Orlické hory, Podorlickou pahorkatinu a dále do nitra Čech. Rozhledna na Suchém vrchu je návštěvníkům přístupná celoročně, a při výstupu na ni, máte možnost zhlédnout výstavu historických fotografií. Na nich je zachycena rozhledna i Kramářova chata již od roku 1926.

www.suchak.cz

 

VYHLÍDKA ZE STUDENECKÝCH SKAL

Jedná se o nejvýraznější skupinu skal v Orlických horách, soustavu mrazových srubů, která vám dopřeje krásný výhled na masiv jižní části Orlických hor a jejich podhůří s dominantou Suchého vrchu a Bukové hory. Skály jsou také velmi oblíbenou lezeckou oblastí. Na vrcholu najdete lavičku a ohniště. Určitě si tak sebou nezapomeňte vzít špekáčky a pivko.

 

KOZLOVSKÝ KOPEC

Na vysílací věž vysokou 55 metrů a zároveň rozhlednu s vyhlídkovou plošinou ve výšce 33 metrů narazíte nedaleko města Česká Třebová. Užijete si tu výhledy na Krkonoše, Jeseníky i Žďárské vrchy. Vašemu pohledu jistě neunikne turistická chata Maxe Švabinského z roku 1933, nabízející občerstvení. Tato lokalita je velice oblíbeným výletním místem nejen turistů, ale i místních obyvatel.

 

ROZHLEDNA OSIČINA

Nejvyšší bod nad zalesněným údolím Dřízná, najdete 1 km od vsi Vojenice na trojmezí katastrálních území Vojenic, Záhornice a Přepych, a to rozhlednu Osičinu. Stala se telekomunikačním stožárem pro mobilní sítě a v období od dubna do konce října vítá své návštěvníky o sobotách, nedělích a státních svátcích, o letních prázdninách rovněž ve všední dny. Místo je součástí okruhu Dřízenským údolím, který měří 4 km a je velice vyhledávaný rodinami s dětmi, cyklisty i pěšími. Unikátem této rozhledny je, že se u její paty nachází pohřebiště z doby bronzové.

www.osicina.cz

 

ROZHLEDNA NA VRBICI

Rozhledna nad obcí Vrbice je v provozu již od roku 2006. Stojí ve stejné lokalitě, jako v letech 1937 -1946 stávala rozhledna vybudovaná armádou, která sloužila jako triangulační bod pro základní orientaci v neznámé krajině. Současná rozhledna je dřevěnou stavbou s ocelovým točitým schodištěm o 118 schodech, dosahuje výšky 30 m a má 2 vyhlídkové plošiny ve výškách 11m a 25,5 m. Poskytuje krásné výhledy na část Českomoravské vrchoviny, Pardubicka, Královéhradecka, Krkonoše, Orlické hory a při přívětivém počasí můžete pohlédnout i na část Jeseníků. V průběhu hlavní turistické sezóny je otevřena denně, mimo sezónu jen o víkendech.

www.vrbice.info

 

ROZÁLKA

Město Žamberk se pyšní touto 20 m vysokou Tyršovou rozhlednou stojící na Kapelském vrchu na západním okraji města již 85 let. Lidé ji říkají Rozálka nebo Rozárka. Zaujme svým tvarem připomínající husitskou hlásku. Její přízemí má tvar protáhlého šestiúhelníku se čtyřmi okny a vchodem. Z hlavního ochozu lze spatřit Orlické hory, Králický Sněžník, Bukovou horu, Suchý vrch, vrch Czarna Góra v Polsku a za příznivých podmínek i hřeben Krkonoš. Svůj provoz zahajuje v květnu a navštívit ji můžete až do konce října. V galerii najdete fotografie a obrázky rozhledny a nejbližšího okolí nebo příležitostné výstavy. V průběhu otevírací doby rozhledny můžete také nahlédnout přes mříž do kaple sv. Rozálie, která stojí nedaleko. V blízkosti rozhledny se každý rok koná několik tradičních akcí - závod Běh na Rozálku, hudební festival Jamrock anebo kulturní festival Orlická brána. Tyršova rozhledna je součástí výletního okruhu městem, který vás provede i dalšími zajímavými místy Žamberka.

www.zamberk.cz

STŘÍBRNÁ KRASAVICE

Na Andrlově chlumu poblíž Ústí nad Orlicí, v místě, kde nyní stojí tato železná stavba, stály v minulosti dokonce dvě dřevěné rozhledny. Na ochoz této stříbrné krasavice, jak se jí říká, se dostanete po 183 schodech a vystoupáte do výšky 34,6 metrů. Při dobré viditelnosti vám bude odměnou výhled na hřeben Orlických hor, Kralický Sněžník, Praděd, Českomoravskou vrchovinu, Železné hory s televizní věží Krásný a Kunětickou horu. Za velmi dobrých podmínek lze spatřit dokonce Sněžku a Prahu. Pokud nemrzne, je zpřístupněna i o víkendech v zimních období. V sezóně po jejím schodišti můžete vystoupat každý den mimo pondělí. Lze k ní dojet autem, na kole nebo dojít pěšky.

www.ustinadorlici.cz

LANOVKOU ZA VÝHLEDY, ADRENALINEM, PŘÍBĚHEM I NA PIKNIK

Každoročně jsou přes letní sezónu v Orlických horách v provozu také lanovky. Těmi se můžete také vydat za krásnými výhledy, adrenalinovými zážitky, příběhem i na piknik. Už jen při jízdě lanovkou nahoru lze obdivovat krásnou scenérii Orlických hor. A což teprve, když vyjedete na horu? Čeká tu na vás krásná a klidná příroda a nespočet zážitků.

Ve SKIRESORTU BUKOVÁ HORA vás v měsíci srpnu o víkendech vyvezou lanovkou a vy tak můžete podniknout výšlap po vyznačených turistických trasách. Pro milovníky cykla tu čeká sjezd, pro rodiny s dětmi vyhlídkový okruh dlouhý 1,5 km, který vás zavede na obě strany Bukovky. A jestli máte tajné přání, tak nezapomeňte po vystoupení z lanovky usednout na Rampušákův trůn. Víte, co se traduje? Kdo na trůn usedne se zavřenýma očima a přáním, splní se mu do roka. www.skibukovka.cz

SPORTAREÁL ČESKÉ PETROVICE kromě letních aktivit, které tu jsou pro všechny milovníky adrenalinu k dispozici do konce září, vás jistě potěší nabídkou pro děti. Užít si tu mohou vodní narážedla, trampolínu, jízdu na kladce, ale také nafukovací překážkovou dráhu. Nabídka letního SKI BARU je také velice lákavá. Určitě ochutnejte domácí bramborák na pařezu, kefírové lívance s tvarůžkem či Orlické brambory se slaninkou, sweet chilli, sýrem a zakysanou smetanou. Osvěžit se můžete v horském potůčku či domácí limonádou. www.ceskepetrovice.com

BIKE PARK PEKLÁK je oblíben hlavně mezi bikery. Mají tu tratě různých obtížností. Černé jsou určeny pro zkušené downhill ridery, červené technické tratě jsou spíše vhodné pro hravé jezdce. Těšit se tak můžete na spoustu skoků a klopených zatáček. Modrá trať je určena pro širokou veřejnost zvládající alespoň základy jízdy v terénu. A jestli nemáte vlastní vhodné kolo, nemusíte s návštěvou otálet. Mají tu půjčovnu sjezdových kol i integrálních přileb. Po hlavním svahu se můžete také svézt horskou károu. Na kopec vás dopraví vlekem a dolů si užijete sjezd po 800 m dlouhé sjezdovce. www.peklak.cz

SKICENTRUM ŘÍČKY připravilo pro vás také bohatou letní zábavu. Můžete tu prožít krásný den s rodinou či přáteli. Z Říček se můžete vydat pěšky i na kole krásnou přírodou. Lanovkou se nechat vyvézt na Zakletý vrch a po vrstevnici pokračovat na výlet či cyklovýlet. Od lanovky je to třeba na Anenský vrch pouze 7 km a k tvrzi Hanička necelých 10 km. Vyrazit můžete na Pěticestí. Pro ty, co mají rádi trochu akčnější zábavu, tu jsou k dispozici horské terénní tříkolky a koloběžky. Pro náročnější je otevřen BIKEPARK s řadou terénních zlomů, dropů, skoků a boulí. Modročervený trail o délce 2,1 km je určen pro začínající a mírně pokročilé jezdce. Pokud nemáte vlastní vybavení, vše potřebné je pro vás připraveno v půjčovně. www.skiricky.cz

SKICENTRUM DEŠTNÉ během letních prázdnin provozuje lanovku Marta II každý den. V září pojede lanovka pouze o víkendech. Vyveze vás, kola i kočárky. K dispozici mají také horské tříkolky a půjčovnu koloběžek. Milovníci zábavy se tu určitě nudit nebudou. Pro rodiny s dětmi doporučujeme výlet lanovkou v rámci Kačenčiny pohádkové stezky. Je to krásný, nenáročný výlet pro celou rodinu v doprovodu princezny Kačenky. Celou trasu lemují interaktivní prvky.  Studený vrch nabízí spoustu krásných výhledů, a proto si pro vás ve spolupráci s barem Dvojka připravili pozvání na horský PIKNIK. Piknikové koše jsou naplněné výborným jídlem a pitím. Také se dá tento koš využít jako romantický dárek pro dva či na výlet s rodinou! Neváhejte a zarezervujte si svůj plný koš, deku a oboustrannou jízdenku lanovkou!

FB: @skicentrum.cz

 

Novinky mezi rozhlednami 

VELKÁ DEŠTNÁ

Již od konce 19. století byl krásný výhled z nejvyššího vrcholku Orlických hor - Velké Deštné, plochého hřbetu v nadmořské výšce 1115 metrů, původně nazývaného Sedmihradská hora. Stávala zde dřevěná rozhledna, která se do 70. let 20. století pravidelně obnovovala, pak ale byla stržena. Úplně poslední stavba bylo vyhlídkové místo připomínající myslivecký posed. Postavili ho skauti a pojmenovali Štefanova vyhlídka. V drsných klimatických podmínkách však vydržela sloužit pouze několik let. A tak v novém tisíciletí v tomto směru Velká Deštná osiřela. Neodradilo to ovšem tisíce turistů, aby se ve všech ročních obdobích kochali krajinou Orlických hor z jejich nejvyššího bodu. Plány na stavbu nové rozhledny se připravovaly mnoho let. Díky projektu Česko-polská hřebenovka se v říjnu letošního roku můžete těšit na její otevření. Návrh je inspirovaný přírodními podmínkami – deštěm a větrem, které zde na Velké Deštné panují. Konstrukce bude vysoká 19 metrů, ocelová s dřevěným opláštěním a vyhlídkovou plošinou ve výšce 17,6 metrů.    

www.obec-destne.cz

 

ROZHLEDNA NA ŠIBENÍKU

Nový Hrádek si také už vybral podobu své nové rozhledny na Šibeníku, a to na tubusu bývalé větrné elektrárny. Celková výška rozhledny bude 46,5 metru s vyhlídkovou plošinou ve výšce 32 metrů. Součástí výstavby nové rozhledny, která bude první svého druhu v Česku, je také vybudování turistického informačního místa a zpevněné plochy pro parkování s kapacitou 10 míst. Stejně jako rozhledna na Velké Deštné, tak i tato vznikne v rámci projektu Česko-polská hřebenovka nejdéle do konce října roku 2020.

www.novy-hradek.cz

 

ROZHLEDNA NA FEISTOVĚ KOPCI

Olešnice v Orlických horách se již také těší na svoji rozhlednu o výšce 30 metrů s vyhlídkovou plošinou ve výšce 27,4 metrů. Z rozhledny bude vidět na Viadukt v Lewině Klodzkém, Vrchmezí, Rozkoš, Orlické hory, Olešnici v Orlických horách, ale také na Bystřické hory a Panský vrch. Její výstavba již započala, a těšit se na výhled budete moci již od příští letní sezóny. Dokončena by měla být v dubnu roku 2020. Toto je v Orlických horách třetí rozhledna, která bude realizována v rámci projektu Česko-polská hřebenovka.

www.olesnice.net

 Další zajímavé články z turistické oblasti Orlické hory a Podorlicko najdete zde.

rop eu
nahoru