Přeskočit na obsah

Místa, kde se stanete součástí přírody

18.08.2019

zdroj: DSOHP

Skvělým způsobem, jak dosáhnout zklidnění a pocitu odpočinku, je pozorovat živé tvory. Zvířátka se rodí i žijí v souladu s přírodou. V Orlických horách a Podorlicku najdete nespočet příležitostí, kde se s nimi můžete potkat.

Nosál, výr anebo klokan albín

Už při příchodu na nádvoří Tvrze Orlice v Letohradě mohou děti i dospělí obdivovat ve voliéře Kristýnku – Nosála červeného a Rozárku – Výra velkého. V interiéru tvrze si pak můžete rozšířit své znalosti fauny České republiky ve sbírce nazvané Kouzelný les. V zámeckém parku na náměstí vás očekává rodinka Klokanů rudokrkých - maminka Růženka s dcerou, klokaní albínky. Společnost jim ve voliérách dělá několik exotických papoušků. Odpočinout si můžete na dřevěných lavičkách se sochami „mladých“ a „starších“ snoubenců vyrobených z buku, který býval dominantou nádvoří a oblíbeným místem fotografování novomanželů.

www.info.letohrad.eu, www.tvrzorlice.cz

 

Telátka, kozy i kočičky u sýpky  

V sezoně najdete v ohrádkách Babiččina dvorečku na zámku v Doudlebech nad Orlicí spoustu domácích zvířátek – poníky, kravičky, kačenky, kozy, či králíky. Jistě potkáte i nějakou tu kočičku. Nově tu mají dvě malá telátka – holčičku Karolínku a chlapečka Karlíka. Hned vedle v bývalé sýpce je umístěno Muzeum Přírodovědy, které ocení nejen experti, ale i amatérští fanoušci přírodovědy. Prohlédnout si zde můžete sbírku minerálů, motýlů, brouků a další sbírky čítající tisíce exponátů.

www.zamek-doudleby.cz

 

Zámecký minizvěřinec a obora

Opravdu každý den, po celý rok se můžete projít zdejším minizvěřincem na zámku v Častolovicích, kde bydlí nejen domácí, ale i exotická zvířátka. Potkáte tu lamy, oslíky, Shetlandské poníky, kamerunské kozy a ovce, malinkaté ovečky plemene Quessant, pštrosa Emu, Göttingenská prasátka, perličky, pávy, holuby a další druhy papoušků, či bažantů. U vstupu si zakupte pytlíček se speciálním krmivem, ocení to všichni obyvatelé minizvěřince, to nám věřte. Ponechte si pár dobrot v pytlíčku na návštěvu obory s lesními zvířátky. Je to další klidné a nádherné místo zdejšího zámku. V oboře našlo svůj domov stádo bílých daňků, jelenů Dybovského a také divoké prasátko Marta. Nesmíme zapomenout na srnečka Honzíka, který bude také velice rád za pár dobrot z pytlíčku. Odměnou vám budou jeho nádherná mrkající očka.

www.zamek-castolovice.cz

 

Strakatá prasátka i králíčci na Rampuši

Rampuše je malebná víska v Podorlické pahorkatině, o které se zmiňoval také Karel Poláček ve své literární tvorbě. Při toulání v této oblasti můžete navštívit Farmářův dvoreček u Penzionu a restaurace Sokolí hnízdo, kde se můžete v letních měsících seznámit s místními domácími zvířátky, od přeštických strakatých prasátek až po králíčky, ale také životem na farmě. Za slunných dnů si můžete posedět na venkovní terase, odkud uvidíte na své ratolesti, které zkoumají místní faunu nebo si hrají na přírodním dřevěném hřišti.

www.sokolihnizdo.cz

 

Jelen Matěj a kozlík průvodci obůrkou 

Za zvířátky se můžete vydat také o něco severněji do Klopotovského údolí u Nového Města nad Metují. V obůrce Klopotov zde žijí divoká prasátka, krocani, zlatý bažant, jelen nebo kozlík. Právě jelen Matěj a kozlík jsou hlavními průvodci letošní místní novinky pro soutěživé. Jedná se o quest – komiksový rébus. Ten si můžete vyzvednout v informačním centru v Novém městě nad Metují.

www.muzeum-nmnm.cz

Další zajímavé články z turistické oblasti Orlické hory a Podorlicko najdete zde.

rop eu
nahoru